Wielka Kapituła wyłoni najbezpieczniejszą kopalnię
fot: ARC
W kopalni „Jankowice” pracuje się bezpiecznie
fot: ARC
Pojutrze, w czwartek 18 lutego w siedzibie Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach odbędzie się posiedzenie Wielkiej Kapituły Konkursu "Bezpieczna Kopalnia". Tym samym już po raz piętnasty wyłoniona zostanie najbezpieczniejsza kopalnia węgla kamiennego.
Zadaniem konkursu jest wyłonienie kopalń górnictwa podziemnego, wyróżniających się niskimi wskaźnikami wypadkowości i skutecznymi działaniami na rzecz poprawy bezpieczeństwa pracy. Taka rywalizacja inspiruje kierownictwa zakładów górniczych do podejmowania coraz szerszych działań zmierzających do poprawy standardów bezpieczeństwa pracy. Wyróżnienia przyznawane w konkursie mają charakter honorowy. Nobilitują laureatów za szczególną dbałość o wartości najwyższe – życie i zdrowie zatrudnionych w kopalniach pracowników.
W tym roku na ten prestiżowy tytuł, spośród trzydziestu czynnych obecnie zakładów wydobywających węgiel kamienny, mają szanse te, w których w ubiegłym roku nie było ani jednego wypadku śmiertelnego. Swoje kandydatury wystawiły spółki węglowe.
Organizatorami konkursu są: Wyższy Urząd Górniczy, Fundacja "Bezpieczne Górnictwo" im. prof. W. Cybulskiego oraz Szkoła Eksploatacji Podziemnej przy współudziale Głównego Instytutu Górnictwa, Politechniki Śląskiej, Okręgowego Inspektora Pracy w Katowicach i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie.
Ogłoszenie werdyktu Kapituły nastąpi podczas Szkoły Eksploatacji Podziemnej, która odbywać się będzie w dniach 22-26 lutego br. w Krakowie.