Wiceprezes JSW Artur Dyczko o zagrożeniu metanowym

fot: Maciej Dorosiński

- Najskuteczniejszym sposobem zwalczania zagrożenia metanowego jest odmetanowanie górotworu. Na ten cel każdego roku wydajemy ogromne fundusze - stwierdza wiceprezes JSW Artur Dyczko

fot: Maciej Dorosiński

- Metan jest śmiertelnym zagrożeniem dla górników. Prawdopodobne, że wkrótce może stać się również niebezpieczny dla polskiego górnictwa – stwierdza Artur Dyczko, wiceprezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej ds. strategii i rozwoju.

Menedżer przyznaje, że w kręgach unijnych coraz częściej i głośniej mówi się o włączeniu emisji tego gazu do europejskiego systemu handlu emisjami (ETS). Na razie opłatami i limitami obłożona jest emisja dwutlenku węgla.

- W Polsce około 80 proc. węgla wydobywa się w kopalniach metanowych. Rocznie w czasie produkcji węgla wydziela się prawie miliard m sześc. metanu. Gdyby trzeba było płacić za tę emisję, kopalnie metanowe musiałyby rocznie wydać prawie 500 mln euro (ok. 2 mld zł). Tylko w 2018 r. w kopalniach JSW wydzieliło się około 400 mln m sześc. metanu – wylicza wiceprezes JSW.

- Na razie nie wiem, czy ostatecznie pomysły obłożenia opłatami za emisję zostaną zrealizowane, jakie będą okresy przejściowe i czy na przykład będą pozwolenia na jakąś część emisji za darmo – dodaje.

Priorytetem w kopalniach JSW jest zwalczanie zagrożenia metanowego. W zakładach należących do spółki eksploatacja odbywa się coraz głębiej, a tym samym rośnie zagrożenie związane tym gazem.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że metan z jednej strony jest cennym surowcem energetycznym, a z drugiej wywiera negatywny wpływ na środowisko. Podejmujemy więc szereg działań w różnych obszarach, aby zapewnić bezpieczeństwo dla naszych załóg, minimalizować wypływ metanu do atmosfery i maksymalizować gospodarcze wykorzystanie ujmowanego przez nas gazu – mówi Artur Dyczko.

- Najskuteczniejszym sposobem zwalczania zagrożenia metanowego jest odmetanowanie górotworu. Na ten cel każdego roku wydajemy ogromne fundusze. W ubiegłym roku w naszych kopalniach ujęto systemem odmetanowania ponad 130 mln m sześć. metanu – dodaje.

JSW wraz z PGNiG i Państwowym Instytutem Geologicznym wdraża program Geo-metan II.

- Ten projekt z sukcesem został przeprowadzony na złożu w Gilowicach. Polegał on na wykonaniu otworów z powierzchni do pokładu węgla w dziewiczym rejonie, następnie wykonanie w nim otworu horyzontalnego wraz z przeprowadzeniem hydroszczelinowania. Przyniosło to obiecujące efekty, dlatego też nawiązujemy współpracę i planujemy wspólne przeprowadzenie doświadczenia w czynnej kopalni. Wyznaczyliśmy do tego KWK Budryk. W nieeksploatowanej dotychczas partii złoża wykonamy otwory z powierzchni wraz z przeprowadzeniem hydroszczelinowania. Następnie przez określony w projekcie czas będziemy za pomocą tych otworów ujmować metan. Wykonamy w ten sposób klasyczne odmetanowanie przedeksploatacyjne. Jeśli wyniki uzyskane podczas tego projektu będą satysfakcjonujące planujemy kontynuowanie tego projektu w innych lokalizacjach. Jesteśmy otwarci na nowe technologie, rozglądamy się po całym świecie podpatrując najnowsze rozwiązania zarówno jeżeli chodzi o odmetanowanie przedeksploatacyjne, ale również to prowadzone podczas eksploatacji. Jak więc widać jest to krytyczny obszar dla działania naszej Spółki, któremu przyglądamy się w sposób szczególny - przyznaje wiceprezes ds. strategii i rozwoju. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.