Wicepremier Pawlak: mikroelektrownia w każdym domu

fot: Maciej Dorosiński

- Promocja mikroinstalacji jest szansą dla Polski na budowanie nowoczesnego i innowacyjnego rynku urządzeń energetyki rozproszonej zarówno dla potrzeb wewnętrznych naszego kraju, jak i na eksport - zaznaczył wicepremier Waldemar Pawlak

fot: Maciej Dorosiński

- Nowym kierunkiem działań w dziedzinie energetyki będzie promocja małych projektów energetycznych, wykorzystujących lokalnie dostępne zasoby - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak na wspólnej konferencji prasowej z prof. Jeremy'm Rifkin'em i dr Tomášem Sedláčkiem. Naukowcy przyjechali do Ministerstwa Gospodarki na warsztaty pt. "Rozwój polskiej gospodarki a trzecia rewolucja przemysłowa" - dowiedział się portal górniczy nettg.pl z informacji przekazanych przez resort.

Jak przekonywał wicepremier Pawlak lokalizacja mikroźródeł blisko odbiorcy pozwala uniknąć większości kosztów związanych z przesyłem i dystrybucją energii.

- Promocja mikroinstalacji jest szansą dla Polski na budowanie nowoczesnego i innowacyjnego rynku urządzeń energetyki rozproszonej zarówno dla potrzeb wewnętrznych naszego kraju, jak i na eksport - zaznaczył.

Dodał, że MG przygotowało przepisy, umożliwiające sprzedaż energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji na zasadach preferencyjnych. - Projekt nowych regulacji znalazł się w pakiecie ustaw energetycznych opublikowanych w grudniu 2011 r. przez Ministerstwo Gospodarki - dodał.

W opinii wicepremiera Waldemara Pawlaka przemiany w sektorze OZE mogą przyczynić się do przekształcenia naszej gospodarki i przygotują społeczeństwo do wyzwań nowej ery - III rewolucji przemysłowej.

Zdaniem prof. Jeremy'ego Rifkin'a, zbliża się nowa era niezliczonych, prosumentów, czyli producentów i konsumentów energii generowanej z niewielkich mocy instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii (OZE).

Nowy model gospodarczy składa się z pięciu filarów:

• 20-proc. udziału OZE w mixie energetycznym do 2020 r.

• produkcji zielonej energii w mikroelektrowniach, jakimi staną się budynki

• przechowywania energii w nośnikach wodorowych

• wykorzystania technologii internetowych do zarządzania nową siecią energetyczną

• transportu i logistyki.

Jak przekonywał prof. Rifkin, w 2014 r. rozpocznie się masowa produkcja samochodów użytkowych z ogniwami wodorowymi.

- Wizja rozproszonej sieci energetycznej pozwala myśleć o tym, że kierowcy będą mogli w dowolnym miejscu pozyskać energię lub oddać nadwyżkę - powiedział.

Zdaniem Tomáša Sedláčka gospodarka zmienia się od ciężkiej w lekką, z poważnej na ludyczną, nastawiona na design, rozrywkę nowoczesne technologie branży IT.

- Dotąd państwa sprzedawały stabilność prawną, finansową, fiskalną, w zamian kupując wzrost gospodarczy. Dziś musimy sprzedawać wzrost, a kupować stabilność, tylko w ten sposób wyjdziemy z koła długów - zaznaczył.

Jeremy Rifkin, amerykański ekonomista, politolog i publicysta, autor wielu publikacji m.in. Who Should Play God?, Koniec pracy, The Biotech Century Harnessing the Gene and Remaking the World oraz Europejskie marzenie nagrodzonej w 2005 roku w Niemczech Corine International Book Prize za najlepszą książkę roku z dziedziny ekonomii.

Tomáš Sedláček, członek Czeskiej Rządowej Rady Gospodarczej oraz główny ekonomista i strateg makroekonomiczny jednego z najważniejszych prywatnych banków w Czechach i na Słowacji, Československá obchodní banka (ČSOB).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Państwowi giganci połączą siły? Coraz bliżej tego związku

Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun jest przekonany, że prace dotyczące transakcji PZU i Banku Pekao będą kontynuowane. Podkreślił jednocześnie, że istotne w tej reorganizacji jest zabezpieczenie pozycji Skarbu Państwa jako właściciela tych spółek.

1751462582 deszczowka

Od 22 czerwca nabór wniosków na dofinansowanie instalacji zbierających deszczówkę

Nabór wniosków na dofinansowanie instalacji, które pozwalają zbierać i wykorzystywać deszczówkę w domach i ogrodach, rozpocznie się 22 czerwca - poinformował w poniedziałek Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wsparcie w tym programie może wynieść maksymalnie 8 tys. zł.

Liczba zamówień dla przemysłu spada. To nie są dobre informacje

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w maju wyniósł 49,4 pkt. wobec 48,8 pkt. przed miesiącem - podał S&P Globa

Niepewność co do porozumienia USA-Iran nie ustępuje

Ceny gazu w Europie od zwyżek rozpoczynają nowy miesiąc. Na rynkach nie ustępuje niepewność związana z możliwym porozumieniem w sprawie zakończenia wojny USA-Iran i ponownym otwarciem cieśniny Ormuz, ważnego szlaku transportowego nośników energii z Zatoki Perskiej - informują maklerzy.