Wiceminister Kapica: Akcyza na węgiel może wynieść ok. 36 zł na tonę

Wegiel 2

fot: ARC

"Węgiel i co dalej?" to hasło ogólnopolskiego panelu szefów górnictwa i energetyki organizowanego przez redakcje "Rzeczpospolitej" i gazety giełdowej "Parkiet" w najbliższy czwartek w Katowicach

fot: ARC

Akcyza na węgiel może wynieść ok. 36 zł na tonę, jednak będzie ona ostatecznie uzależniona od jego wartości opałowej - poinformował wiceminister finansów Jacek Kapica.

Dodał, że rząd nie podjął jeszcze decyzji czy projekt ustawy zostanie skierowany do parlamentu tej, czy przyszłej kadencji.

- Konsekwencja nałożenia podatku akcyzowego na węgiel wynikająca z naszego dostosowania do Unii Europejskiej to jest mniej więcej 8 proc. ceny tony węgla. Można powiedzieć, oczywiście w zależności o kaloryczności węgla, że akcyza będzie na poziomie około 36 zł na tonie - powiedział PAP Kapica.

Wiceminister finansów przypomniał także, że opodatkowanie węgla już jest w ustawie, a obecnie trwają głównie prace nad zakresem zwolnień do tej ustawy i procedurą opodatkowania.

- Ten projekt ustawy jest w planie pracy Rady Ministrów, w tej chwili toczymy konsultacje z branżą, kończymy konsultacje z Ministrem Gospodarki, jakie powinny być zwolnienia. Niekwestionowane są zwolnienia dla odbiorców indywidualnych, dla instytucji mających charakter publiczny. Są zwolnienia obligatoryjne typu elektrownie. W kwestii ciepłownictwa, tutaj dyskutujemy nad zakresem objęcia i w jakim okresie, to jest do dyskusji - powiedział Kapica.

- Na pewno ta ustawa musi być przyjęta, muszą być przeprowadzone konsultacje przed końcem kadencji (rządu). Czy ona pójdzie do Sejmu przed końcem kadencji z ryzykiem, że wróci czy przeprowadzimy pełen zakres konsultacji w Radzie Ministrów i pójdzie do Sejmu nowo wybranego, to będzie jeszcze rozstrzygane - podkreślił.

Zgodnie z unijnymi zasadami, akcyzą ma być obłożony węgiel stosowany do celów opałowych. Nie dotyczy to węgla zużywanego do produkcji prądu. Ale np. obłożenie akcyzą węgla dla elektrociepłowni, które produkują zarówno prąd jak i ciepło jest już kwestią decyzji władz. Podobnie rzecz sie ma z węglem do koksowania. Możliwe, ale nie obligatoryjne, jest także zwolnienie z akcyzy węgla np. dla gospodarstw domowych albo energochłonnych przemysłów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zielony Kampus dla studentów na doświadczenia, pomiary i badania

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach był gospodarzem 2nd BAUHAUS4EU Forum i gościł przedstawicieli 9 zagranicznych uczelni członkowskich. W ramach wydarzenia otwarto Green Campus, zieloną przestrzeń dla studentów.

Kryminał na wakacje: „Nie ma głupich”, czyli Harlan Coben nadal w formie

Trudno zliczyć kryminały i thrillery, które amerykański pisarz Harlan Coben ma już na swoim koncie. Na polski wydawniczy rynek trafiła właśnie kolejna pozycja. Kryminał „Nie ma mocnych” posiada to wszystko, czym charakteryzują się książki Cobena: błyskotliwą intrygę, zwroty akcji, tajemnice i dobrze scharakteryzowanych bohaterów.

Cyfrowy i Bezpieczny Śląsk: PIG-PIB wkracza do akcji, by ratować miasta przed skutkami transformacji

Państwowa Służba Geologiczna może pomagać miastom w prowadzeniu złożonych projektów rewitalizacyjnych i środowiskowych

Westinghouse i Bechtel przyspieszają rozmowy. Kluczowa umowa dla atomu coraz bliżej

Konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel planuje w najbliższych miesiącach uzgodnić najważniejsze elementy umowy wykonawczej EPC na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.