WFOŚiGW: rekordowy rok i nowe zasady

fot: Maciej Dorosiński

- Na rok obecny zakontraktowaliśmy już blisko 200 mln zł i trzeba zaznaczyć, że zainteresowanie wciąż rośnie. To właśnie spowodowało, że od tego roku rozpoczęliśmy organizowanie konkursów i nabory wniosków, by móc wybrać z nich te, które są najlepsze z punktu widzenia ekonomicznego, ekologicznego i społecznego - powiedziała Gabriela Lenartowicz, prezes katowickiego WFOŚiGW

fot: Maciej Dorosiński

+7 Zobacz galerię

Galeria
(10 zdjęć)

Nowy rok przyniósł zmiany w filozofii działania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Wynikają one z niespotykanego do tej pory zainteresowania dofinansowaniem zadań prośrodowiskowych w regionie. Nowe założenia przedstawiła w środę (25 stycznia) prezes katowickiego WFOŚiGW Gabriela Lenartowicz na konferencji zorganizowanej w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Pszczynie.

W spotkaniu uczestniczyli również eksperci z Funduszu odpowiedzialni za poszczególne zadania realizowane przez WFOŚiGW. Gospodarzami byli natomiast Jacek Patyk - prezes Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej oraz Ewelina Skrobol - menedżer Pokazowej Zagrody Żubrów, którą później zwiedziła prezes Lenartowicz.

- Przez kilkanaście lat istnienia Funduszu nigdy nie było sytuacji takiej, że było więcej wniosków niż pieniędzy. Po raz pierwszy z taką sytuacją zderzyliśmy się w ubiegłym roku. Do końca lipca zakontraktowaliśmy środki wyczerpujące cały nasz plan finansowy. Ze wstępnych sprawozdań dotyczących naszej działalności wynika, że wydaliśmy blisko 500 mln zł na udzielenie pomocy. Jest to kwota, która fizycznie wpłynęła do beneficjentów i jest to nasz rekord. Na rok obecny zakontraktowaliśmy już blisko 200 mln zł i trzeba zaznaczyć, że zainteresowanie wciąż rośnie. To właśnie spowodowało, że od tego roku rozpoczęliśmy organizowanie konkursów i nabory wniosków, by móc wybrać z nich te, które są najlepsze z punktu widzenia ekonomicznego, ekologicznego i społecznego - wyjaśniła Gabriela Lenartowicz.

Najważniejsza zmiana zasad polega na przyjmowaniu wniosków o udzielenie dofinansowania w wyznaczonych terminach. Można je znaleźć wraz z katalogiem obszarów dotyczących przedsięwzięć objętych naborami lub trybem konkursowym na stronie internetowej WFOŚIGW. Natomiast dla pozostałych zadań, dotyczących przedsięwzięć nieobjętych naborami lub konkursami, Fundusz przyjmować będzie wnioski o udzielenie dofinansowania przez cały rok, w terminach umożliwiających ich rozpatrzenie przed rozpoczęciem dofinansowania.

Zmieniły się również rozmiary częściowego umarzania pożyczek. W 2012 roku, po spełnieniu warunków umożliwiających ubieganie się o umorzenie, pożyczkobiorca wybrać może umorzenie do 40 proc. wykorzystanej pożyczki, acz pod warunkiem przeznaczenia tej kwoty na nowe zadanie ekologiczne, zgodne z celami określonymi w ustawie Prawo ochrony środowiska, lub do 20 proc. bez warunku przeznaczenia umorzonej kwoty na nowe zadanie ekologiczne.
Oprocentowanie pożyczek i kredytów w ramach bankowych linii kredytowych wynosić będzie 0,95 stopy redyskonta weksli, lecz nie mniej niż 3,5 proc. w stosunku rocznym. W kolejnych latach obowiązywania umowy pożyczki oprocentowanie będzie korygowane według obowiązującej na dzień 1 stycznia danego roku stopy redyskonta weksli lub stopy bazowej.

Zmieniono także okres spłaty pożyczki. Nie może być on krótszy niż 3 lata i dłuższy niż 12 lat od wynikającej z umowy daty zakończenia zadania. Uwzględnia on okres karencji.

Aby odnaleźć się w nowych zasadach WFOŚIGW wydał specjalny poradnik, który jest również dostępny w wersji elektronicznej. Dzięki niemu w prostu sposób można się dowiedzieć co trzeba zrobić, aby zostać beneficjentem Funduszu.

W galerii: Konferencja katowickiego WFOŚiGW. Pszczyna, 25 stycznia 2012 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - nettg.pl)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.