Trudne warunki geologiczno-górnicze towarzyszą pracy górników czeskiej spółki węglowej OKD

1471423433 paskov okd 3

fot: ARC/OKD

Załogi kopalni ČSM zbroją ostatnie ściany z węglem energetycznym i koksowym

fot: ARC/OKD

Trudne warunki geologiczno-górnicze towarzyszą górnikom czeskiej spółki węglowej OKD. Mimo to realizowany jest plan założony na ostatni rok wydobycia.

- W lutym nasze załogi wydrążyły o 112 m wyrobisk więcej niż planowaliśmy. W marcu spodziewam się podobnego wyniku. To ważne, bowiem w drugiej połowie roku będziemy już tylko eksploatować surowiec z przygotowanych wcześniej frontów robót – podkreśla David Hajek, kierownik ruchu zakładu górniczego w spółce OKD.

Dwie kolejne ściany są już gotowe do eksploatacji. Zazbrojono je z dużym wyprzedzeniem. Doprowadzono również infrastrukturę techniczną, kombajny i kolejki do transportu załogi.

- Teraz pole do popisu będą miały załogi z wydobycia. Trzeba będzie nadrobić niską produkcję z grudnia 2024 r. i stycznia 2025 r., kiedy to byliśmy zajęci drążeniem wyrobisk i rozcinką ścian. Świetnie spisały się załogi wszystkich oddziałów, zwłaszcza elektrycznego, transportu dołowego i przygotówek. Wierzę, że chłopaki z wydobycia poradzą sobie ze wszystkimi trudnościami, jakie niesie z sobą praca górnicza w skomplikowanych warunkach geologiczno-górniczych i dopniemy swego. Dziękuję serdecznie wszystkim pracownikom, zarówno naszym, jak i zatrudnionym w spółkach zewnętrznych, za udany początek ostatniego roku działalności górniczej – dodał David Hajek.

W 2024 r. czeska spółka węglowa OKD wydobyła 1 202 000 ton węgla w dwóch ruchach kopalni ČSM - Północ i Południe i wydrążyła 7223 m wyrobisk dołowych. Rok zakończył się ponadto dodatnim wynikiem ekonomicznym, przekraczającym planowany zysk EBITDA wynoszący 404 mln koron czeskich.

Plan na ten rok zakłada przygotowanie 2810 m wyrobisk i wydobycie 1145000 ton węgla. Eksploatacja zakończy się po wyfedrowaniu ostatnich ścian w pierwszym kwartale 2026 r. Techniczna likwidacja kopalni ČSM wraz z restrukturyzacją majątku pogórniczego ma potrwać przez około trzy lata. Koszty tego przedsięwzięcia wraz z likwidacją szybów i infrastruktury powierzchniowej sięgną 3,5 mld koron. Kolejne 1,5 mld. koron pochłonie program socjalny dla odchodzących górników.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

System elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące fale upałów

Obecnie nie występują ograniczenia w pracy elektrowni, a system elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące upały - poinformował PAP rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych Maciej Wapiński.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.

W czwartek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,96 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W czwartek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,67 zł, a diesel - 6,11 zł. Oznacza to, że wobec środy ceny maksymalne benzyny będą niższe, a cena ON się nie zmieni.

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.