Wesprzyj Fundację Rodzin Górniczych przy składaniu PIT

fot: Maciej Dorosiński

Nowym prezesem FRG został Ryszard Wyględacz, który zasiadał w poprzednim zarządzie

fot: Maciej Dorosiński

Nadchodzące tygodnie to czas, w którym będziemy musieli rozliczyć się z fiskusem. Pośród wielu rubryk w druku PIT jest jedna szczególna. W niej podajemy numer KRS organizacji, którą chcemy wesprzeć 1 proc. należnego podatku. To naprawdę nie wymaga wysiłku, a może wiele zmienić. Jedną z organizacji, która można wspomóc w ten sposób, jest  Fundacja Rodzin Górniczych, która działa już od 1997 r. Jej numer KRS to 0000127003. 

FRG niesie pomoc osobom dotkniętym tragediami górniczymi, jak również zmagającymi się z problemami wykluczenia społecznego, niepełnosprawnościami, przewlekłymi chorobami, samotnością w starszym wieku. Fundacja wspiera swoich podopiecznych poprzez pomoc materialną na bieżące wydatki, leki, rehabilitacje, sprzęt medyczny i rehabilitacyjny, jak również kształcenie dzieci i młodzieży. Środki pozyskane ze zbiórki są bardzo ważne dla Fundacji, ponieważ organizacja nie prowadzi działalności gospodarczej, działa jako organizacja non-profit. Finansowana jest ze składek i darowizn od firm i osób prywatnych oraz odliczeń 1 proc. należnego podatku. 

W trudnym okresie pandemii FRG nie zwolniła tempa swoich prac i starała się pomagać w jak najszerszym zakresie. W 2020 r. rozpatrzono ponad 170 wniosków o wsparcie, przekazując podopiecznym 97 zapomóg na łączną kwotę ponad 211 tys. zł. Ponadto w ramach projektu Pomoc społeczna w okresie zimowo-świątecznym dla najbardziej potrzebujących podopiecznych Fundacji Rodzin Górniczych 100 rodzin górniczych otrzymało pomoc świąteczną o łącznej wartości 100 tys. zł. Przedsięwzięcie to dofinansowały Fundacja ARP, Fundacja JSW, Fundacja Enea i ARP. W minionym roku Fundacja wypłaciła też stypendia dla uczącej się dzieci i młodzieży. Otrzymało je 124 podopiecznych. Ich łączna kwota przekroczyła 390 tys. zł. 

Na początku marcu 2020 r. Fundacja zorganizowała Integracyjne warsztaty psychologiczne dla wdów górniczych, matek - podopiecznych Fundacji Rodzin Górniczych, które dofinansowane były z Fundacji ARP i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Wzięło w nich udział 47 kobiet - podopiecznych Fundacji Rodzin Górniczych - matek sierot po górnikach, wdów po górnikach, którzy zginęli w wypadkach przy pracy, czyli zostały poszkodowane w tragediach górniczych. 

- Prowadzona restrukturyzacja górnictwa oraz szerząca się pandemia niosą z sobą niestety kryzysy finansowe bardzo utrudniające niesienie pomocy, ze względu na gwałtowny spadek funduszy docierających do Fundacji. Zmniejszające zatrudnienie w kopalniach prowadzi do obniżenia wpływu ze składek z kopalń, a pandemia uniemożliwia prowadzenie zbiórek podczas imprez, koncertów czy wydarzeń barbórkowych – wyjaśnia prezes FRG Ryszard Wyględacz. 

- Zależy nam bardzo, aby w tym szczególnie trudnym czasie nie pozostawiać naszych rodzin bez pomocy, aby czuli oni, że ktoś o nich myśli, że o nich dba. Każde wsparcie przyczyni się do poprawy losów rodzin pozostałych po górnikach. Liczymy na zrozumienie sytuacji, w jakiej się one znalazły, na empatię i wrażliwość – dodaje prezes.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego.