Górnictwo: Bogdanka przedstawi nową strategię

fot: Krystian Krawczyk

System pozwoli na rozrzedzenie obudowy wyrobisk przyścianowych oraz wczesne wykrywanie objawów wzmożonych deformacji tych wyrobisk

fot: Krystian Krawczyk

Lubelski Węgiel Bogdanka w najbliższą środę, 17 maja, zaprezentuje strategię na lata 2023-2030 (z perspektywą do 2040 r.) - podała spółka w mediach społecznościowych. Wydarzenie będzie transmitowane na kanela Bogdanki w serwisie YouTube. Początek zaplanowano na godz. 18.30.

Nowa strategia da odpowiedzi na pytania dotyczące planów Bogdanki na najbliższe lata, w tym, czym spółka będzie się zajmować w roku 2030 oraz dziesięć lat później. Ile wówczas będzie zatrudniała osób? Czy przyszłość firmy związana będzie z zieloną transformacją i odnawialnymi źródłami energii?

LWB prowadzi przede wszystkim działalność górniczą w zakresie wydobywania, wzbogacania i sprzedaży węgla kamiennego. Spółka dostarcza surowiec głównie do odbiorców przemysłowych. Realizacja dostaw oparta jest na umowach wieloletnich, a kierunek zbytu to energetyka zawodowa i przemysłowa.

Decyzję o budowie kopalni Bogdanka podjęto w 1975 r. Po przekształceniu w 1993 r. w Jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa, już rok później, w 1994 r. wierzyciele w ramach ugody bankowej, objęli 4 proc. akcji, stając się nowymi akcjonariuszami spółki. Tym samym kopalnia przestała mieć status Jednoosobowej Spółki Skarbu Państwa. Bogdanka zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w 2009 r., zaś w 2015 r. weszła w skład Grupy Kapitałowej Enea. 18 czerwca ub.r. Enea podpisała ze Skarbem Państwa list intencyjny dotyczący potencjalnego nabycia przez państwo 21 962 189 akcji w spółce Lubelski Węgiel Bogdanka, stanowiących 64,57 proc. akcji w kapitale zakładowym. Proces ten ma zostać sfinalizowany latem br. Do końca lipca planowane jest zakończenie sporządzania wycen oraz innych dokumentów związanych z wykupem, tak aby Rada Ministrów mogła następnie podjąć finalną decyzję.

LW Bogdanka zatrudniała na koniec 2022 r. ponad 5 tys. pracowników, z czego ponad 3,5 tys. to osoby na stanowiskach robotniczych na dole.

W 2022 r. skonsolidowane przychody spółki wyniosły 2 451,7 mln zł, EBITDA 610 mln zł, zysk operacyjny 200,3 mln zł, a zysk netto 175,6 mln zł.
W ub.r. Bogdanka zrealizowała plan produkcyjny na poziomie 8,4 mln t oraz plan sprzedażowy na poziomie 8,4 mln t. Łącznie wykonano blisko 33 km robót chodnikowych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.