Siła tkwi we wzajemnej solidarności, wsparciu i zrozumieniu

fot: Kajetan Berezowski

Uroczystości w cechowni kopalni Bobrek rozpoczęło złożenie kwiatów pod pomnikiem św. Barbary

fot: Kajetan Berezowski

+3 Zobacz galerię

Górnicy należącej do spółki Węglokoks Kraj kopalni Bobrek świętują uroczyście tegoroczną Barbórkę. Po odwiedzinach przebywających w szpitalach pracowników kopalni, spotkaniach z najmłodszymi w szkołach i przedszkolach, a także złożeniu kwiatów pod pomnikiem KWK Rozbark na bytomskim cmentarzu - w poniedziałek rano spotkali się na wspólnej akademii w cechowni kopalni Bobrek.

Odegrano hymny: narodowy i górniczy. Przedstawiciele kierownictwa spółki oraz kopalni i związków zawodowych złożyli kwiaty pod ołtarzem patronki górników św. Barbary.

Grzegorz Wacławek, prezes zarządu spółki Weglokoks Kraj, zwrócił uwagę na fakt, że załoga kopalni Bobrek stoi dziś przed trudnym zadaniem związanym z zakończeniem wydobycia węgla. Podkreślił, że to decyzja bardzo trudna, lecz podjęta z odpowiedzialnością i troską o przyszłość pracowników i ich rodzin.

- Zdajemy sobie sprawę, że zamknięcie kopalni to zmiana, która budzi lęk i niepewność. Jednak zapewniam Was, że proces likwidacji został zaprogramowany w taki sposób, aby każdy z Was miał możliwość skorzystania z osłon socjalnych, uczestniczyć w likwidacji tej kopalni oraz skorzystać z alokacji do innych spółek górniczych – powiedział Grzegorz Wacławek.

Dodał, że władze spółki Węglokoks Kraj są zdeterminowane, aby proces ten przebiegał bezpiecznie, sprawiedliwie i zapewniona była stabilność w tym trudnym czasie.

Grzegorz Wacławek podziękował również wszystkim pracownikom za zaangażowanie i oddanie. Mówił, że to właśnie dzięki wysiłkowi kolejnych pokoleń górników kopalnia Bobrek mogła przez lata stanowić fundament rozwoju miasta i regionu, a zamknięcie rozdziału związanego z eksploatacją węgla nie przekreśla tych osiągnięć, a wręcz przeciwnie – jak mówił – daje szansę na nowy początek, na nową przyszłość.

- Pamiętajmy, że nasza siła tkwi we wzajemnej solidarności, wsparciu i zrozumieniu, a przede wszystkim w tym, że nigdy nie zapomnimy, ile zawdzięczamy tej ziemi i kopalni. Dziękuję za wszystko, co zrobiliście dla tej kopalni, dla naszej społeczności – dodał.

Słowa podziękowania skierował także pod adresem związków zawodowych.

W trakcie uroczystości wręczono szpady górnicze, nadano stopnie górnicze i wręczono odznaczenia związkowe oraz jubilackie. Nadano również odznaki Zasłużony dla Weglokoks Kraj.

To nie koniec uroczystości barbórkowych w spółce Weglokoks Kraj. We wtorek, 3 grudnia, zorganizowany zostanie doroczny zjazd do figury św. Barbary, zaś w środę, 4 grudnia, planowane są centralne uroczystości, które rozpocznie ceremonia złożenia kwiatów pod pomnikiem przy parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w dzielnicy Kamień w Piekarach Śląskich oraz msza św. w Bazylice NMP i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich w intencji pracowników spółki Weglokoks Kraj Serwis.

O 10.30 górnicy przejdą w pochodzie spod kopalni Bobrek do Kościoła pw. św. Rodziny w Bytomiu-Bobrku, aby wziąć udział w mszy. W planie obchodów jest jeszcze złożenie kwiatów na cmentarzu przy Parafii Dobrego Pasterza w Bytomiu-Karbiu oraz uroczysta akademia barbórkowa połączona z wręczeniem odznak honorowych i stopni górniczych oraz medali za długoletnią służbę.

 

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.