Węgiel: współpraca na rzecz czystych technologii

1496232906 fotnr1 archiwumarpsa

fot: arc/arp

W uroczystości podpisania listu wzięli udział m.in.: (od lewej) dyrektor katowickiego oddziału ARP Henryk Paszcza, wiceprezes Dariusz Śliwowski oraz dziekan Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej Franciszek Plewa

fot: arc/arp

Agencja Rozwoju Przemysłu SA oraz Politechnika Śląska podpisały list intencyjny, w którym zadeklarowały współpracę w zakresie rozwoju i wykorzystania czystych technologii węglowych – poinformował portal górniczy nettg.pl katowicki oddział ARP.

Zdaniem sygnatariuszy listu należy zintensyfikować działania, aby wykorzystać nowoczesne technologie węglowe, które są szansą dla polskiego górnictwa.

- Jednym z priorytetów ARP jest wsparcie innowacyjnych projektów. Wierzę, że nasza współpraca z renomowanymi polskimi uczelniami technicznymi przyczyni się do zdynamizowania badań nad czystymi technologiami węglowymi. Wdrożenie czystych technologii węglowych byłoby korzystne dla branży górniczej, ale również dla całej polskiej gospodarki - podkreślił wiceprezes ARP Andrzej Kensbok.

- Jestem zaszczycony zaproszeniem Politechniki Śląskiej do obszaru działań związanych z czystymi technologiami węglowymi. Deklaruję intensywną współpracę oraz liczę na otwartość pozostałych ośrodków naukowo-badawczych - dodał dziekan Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej Franciszek Plewa.

Działania Forum Innowacyjnego Węgla polegają na wsparciu innowacyjnych pomysłów technologicznych. Wspólnym celem projektu jest poprawa efektywności energetycznej, dzięki czemu w Polsce będzie mogła rozwijać się gospodarka niskoemisyjna.

- Sygnatariusze listu dostrzegają szanse, jakie dają polskiemu górnictwu nowoczesne technologie węglowe. Celem podjętej współpracy będą również działania promujące wyniki badań w zakresie zastosowania tych technologii w gospodarce. Ale docelowym założeniem projektu jest wdrożenie tych innowacyjnych technologii na szeroką skalę – podkreślono w komunikacie ARP.

- Węgiel jest i pozostanie na wiele lat podstawowym surowcem energetycznym, dlatego mam nadzieję, że podpisanie listu intencyjnego to początek, po którym nastąpią konkretne działania wspierające polską gospodarkę w zakresie jak najefektywniejszego wykorzystania tego surowca. Dzięki postępowi technologicznemu, który zawdzięczamy m.in. Politechnice Śląskiej węgiel w Polsce dostosowywany jest obecnie do zaawansowanych technologii światowych. Istotny jest również fakt, że wzrasta świadomość jak ważne jest zagospodarowanie tego paliwa w sposób racjonalny, z korzyścią ekonomiczną, społeczną, ale również ekologiczną - powiedział wiceprezes ARP Dariusz Śliwowski.

Podpisanie listu intencyjnego 29 maja w Warszawie to kolejny element realizowanego przez Oddział ARP w Katowicach projektu „Forum Innowacyjnego Węgla”. Jego zadaniem jest m.in. wsparcie dla firm i instytucji sektora górniczego, które prowadzą działania w kierunku czystych technologii węglowych.

- Nasze forum jest otwarte dla instytucji z potencjałem naukowym, a Politechnika Śląska ma ogromne możliwości w zakresie badań oraz kadry naukowej. Współpraca z uczelniami jest dla nas niezwykle cenna, pozwala nie tylko upowszechniać wiedzę na temat czystych technologii węglowych, ale także zachęca do prowadzenia badań w tym kierunku – dodał inicjator spotkania dyrektor katowickiego oddziału ARP Henryk Paszcza.

Obecnie portal Forum Innowacyjnego Węgla popularyzujący metody czystych technologii węglowych skupia cztery ośrodki naukowo-badawcze: Główny Instytut Górnictwa, zabrzański Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, krakowską Akademię Górniczo - Hutniczą oraz Politechnikę Śląską.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.