Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 158.76 USD (+0.01%)

Srebro

84.87 USD (-0.59%)

Ropa naftowa

100.60 USD (+3.84%)

Gaz ziemny

3.28 USD (+1.17%)

Miedź

5.84 USD (-0.70%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 158.76 USD (+0.01%)

Srebro

84.87 USD (-0.59%)

Ropa naftowa

100.60 USD (+3.84%)

Gaz ziemny

3.28 USD (+1.17%)

Miedź

5.84 USD (-0.70%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Węgiel w USA, którego wydobycie zaplanowano na lata 2022-2023, został już sprzedany!

Twentymile longwall

fot: peabodyenergy.com

Amerykański Urząd Informacji Energetycznej prognozuje, że zużycie węgla w 2020 r. w USA będzie o 23 proc. mniejsze niż przed rokiem

fot: peabodyenergy.com

Agencja Bloomberg (29.10.2021 r.) z pewnym zdziwieniem pisze o niezwykłym zainteresowaniu amerykańskich elektrowni węglowych gwarancjami dostaw węgla z wyprzedzeniem na lata 2022 i 2023. Jak się okazuje, to niemal każda bryła węgla, którą amerykańscy górnicy wydobędą z ziemi w przyszłym roku, została już sprzedana, ponieważ rosnące ceny gazu ziemnego skłaniają zakłady energetyczne do spalania większej jego ilości.

Peabody Energy – czołowa amerykańska węglowa firma górnicza - ma na przyszły już rok zawarte kontrakty na ponad 90 proc. węgla z regionu Powder River Basin i całe wydobycie dla elektrowni z innych kopalń w USA.

Drugi największy koncern węglowy Arch Resources ma podpisane już  umowy na dostawy całego wydobycia w 2022 r. po średniej cenie, która jest o 20 proc. wyższa niż obecne ceny SPOT. - Cały nasz węgiel na najbliższe dwa lata jest już prawie sprzedany - powiedział dyrektor generalny Peabody Jim Grech podczas telekonferencji (28.10.2021 r.). - Mamy do sprzedania tylko niewielką jego część na lata 2022 i 2023.

Paul Lang, dyrektor generalny Arch Resources, zaznaczył, że średnia cena wydobycia z Powder River Basin wynosi 160 USD/t. Według S&P Global Market Intelligence to znacznie powyżej ceny spotowej 132 USD z zeszłego tygodnia. Do sprzedania na drugą połowę przyszłego roku pozostaje tylko niewielka ilość ton eksportowych. Podczas gdy firma skupia się na węglu do produkcji stali, jej kopalnie energetyczne pomagają zwiększyć przepływy pieniężne, a firma przywróciła dywidendę, która została zawieszona w zeszłym roku. Koncern ten jest na dobrej drodze do sprzedania w tym roku około 32 mln t i już zawarł umowy na 30 mln t w przyszłym roku i prawie 16 mln t w 2023 r.

Dzieje się tak, gdyż popyt na energię elektryczną rośnie w miarę, jak światowa gospodarka podnosi się po pandemii i zbliża się zima, co prowadzi do rekordowo wysokich cen gazu ziemnego. Nawet jeśli górnicy zwiększą wydobycie w przyszłym roku, elektrownie węglowe podpisują wieloletnie kontrakty na każdą tonę, jaką mogą zdobyć. Sytuacja ta powinnna zwócić uwagę światowych przywódców, którzy biorą udział w Glasgow w kluczowej konferencji klimatycznej ONZ - CPO26. Długie umowy na dostawy są kolejnym dowodem na to, że przejście na czystą energię zajmie im trochę więcej czasu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na terenie kopalni lądował śmigłowiec LPR. Pracownik trafił do szpitala

Na terenie kopalni Marcel w Radlinie w środę, 11 marca, około godziny 17 wylądował śmigłowiec LPR. Pomocy medycznej potrzebował jeden z pracowników.

Marszałek Saługa: Nie możemy wylewać dziecka z kąpielą i wygasić górnictwa z dnia na dzień

- Na pewno nie jest możliwe zamknięcie wszystkich kopalni i przejście na zupełnie inny poziom kreowania gospodarki opartej na zupełnie nowych technologiach. Minie trochę czasu zanim będziemy w stanie oprzeć konkretne gałęzie gospodarki wyłącznie na alternatywnych źródłach energii - mówi marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Ta kopalnia sięgnie po miliony ton węgla świetnej jakości. Nowy poziom 880 m zmieni wszystko

Górnicy z ruchu Chwałowice kopalni ROW prowadzą obecnie eksploatację trzema ścianami. I taki jest też obecny model funkcjonowania zakładu, który od kilku lat notuje dobre wyniki produkcyjne. W październiku ub.r. ruszyła też ważna inwestycja, pozwalająca na odtworzenie bazy zasobowej, a tym samym na realizację zapisów umowy społecznej i wydobycia zaplanowanego w programach operacyjnych kopalń. Pogłębiany jest szyb II do poziomu 880 m.

Załoga PG Silesia wciąż nie ma pewności, czy miejsca pracy zostaną utrzymane

Wciąż niepewny jest los Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia. Przypomnijmy, że w ub. tygodniu zarządca sądowy wysłał do strony rządowej, związków zawodowych oraz właściciela spółki pismo o złej sytuacji kopalni i prawdopodobnej redukcji zatrudnienia o kilkaset osób. Mimo, iż Sąd Rejonowy w Katowicach nie wyraził sprzeciwu wobec dzierżawy przedsiębiorstwa przez Bumech, koncesja na wydobycie wciąż nie została przeniesiona i co za tym idzie nie możliwe jest przejęcie pracowników przez owego przedsiębiorcę.