Węgiel: na początku kwietnia ceny w górę, potem nastąpił spadek

fot: Maciej Dorosiński

Polska energetyka opiera się w głównej mierze na węglu

fot: Maciej Dorosiński

W kwietniu tego roku nastąpił zauważalny wzrost cen węgla na międzynarodowych rynkach, jednak koniec miesiąca przyniósł ponowny spadek cen - wynika z opublikowanej w czwartek (11 maja) analizy katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), który monitoruje sytuację w sektorze węglowym.

"Ceny węgla dostarczanego do portów ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) na początku kwietnia osiągały najwyższe wartości w stosunku do początku marca, gdyż powodzie wywołane cyklonem Debbie ograniczyły dostawy węgla do portów australijskich, co w konsekwencji doprowadziło do zwiększenia popytu na obszarze Azji- Pacyfiku na węgiel kolumbijski i tym samym zmniejszyło jego dostawy do Europy" - podała ARP.

Swoje analizy katowicki oddział Agencji publikuje w portalu Polski Rynek Węgla. Z najnowszego zestawienia wynika, że na początku kwietnia tygodniowy indeks CIF ARA wzrósł do 77,55 USD za tonę węgla, czyli o 7,73 USD wobec poprzedniego tygodnia. Był to najwyższy skok wartości indeksu tygodniowego od grudnia 2010 r.

Wraz ze wzrostem cen w portach ARA, rosły również ceny spot dla węgla rosyjskiego przeznaczonego na rynki europejskie. Cena węgla rosyjskiego o określonych parametrach wzrosła o 4,88 USD za tonę, do 72,30 USD za tonę w bałtyckich portach, czemu sprzyjały sygnały o kolejnych ograniczeniach dostaw w obszarze Atlantyku, wynikających z faktu, iż dostawy węgla kolumbijskiego zostały zarezerwowane przez odbiorców z obszaru Azji-Pacyfiku.

Według analizy ARP, sytuacja na międzynarodowym rynku węgla w kwietniu była zdeterminowana w znacznej części reperkusjami cyklonu Debbie. Mimo, iż zjawisko to swoim zasięgiem obejmowało rynek Azji-Pacyfiku, to oddziaływało również na sytuację na rynku Atlantyku. Skutki cyklonu najbardziej dotknęły australijskich producentów węgla, w szczególności z obszaru Queensland, którzy zmuszeni byli ogłosić tzw. "zaistnienie siły wyższej" w odniesieniu do eksportu węgla.

Cyklon Debbie spowodował powodzie, które uszkodziły linie kolejowe transportujące węgiel w Queensland. W wyniku wyłączenia trzech z czterech linii kolejowych w tym regionie, część tamtejszych kopalń zostało zmuszonych do wstrzymania pracy. Okres naprawy linii kolejowych był przewidziany na pięć tygodni. Z tego powodu podaż węgla w regionie została mocno ograniczona, co przełożyło się na wzrost cen wszystkich gatunków węgla w australijskich portach. Największą dynamikę wzrostu odnotowano w pierwszej połowie miesiąca, kiedy wartość tygodniowego indeksu wyniosła tam 88,19 USD za tonę, co było najwyższym poziomem tego indeksu w kwietniu.

Druga połowa kwietnia przyniosła już uspokojenie nastrojów i tym samym spadek cen zarówno w obszarze Azji-Pacyfiku, jak i obszarze Atlantyku, który - według nabywców - był w dużym stopniu korektą gwałtownego skoku cenowego, jaki miał miejsce w poprzednim tygodniu oraz mniejszych obaw dotyczących ograniczenia podaży, wobec ponownego uruchomienia linii kolejowych po przejściu cyklonu w Queensland.

Koniec miesiąca przyniósł spadek wartości indeksów we wszystkich światowych terminalach węglowych - spadły także ceny węgla dostarczonego do Europy. W końcu kwietnia tygodniowy indeks CIF ARA obniżył się o 0,79 USD na tonie, do 74,07 USD na tonie, co było najniższym poziomem w ciągu czterech tygodni.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.