Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

26.40 PLN (-0.19%)

KGHM Polska Miedź S.A.

339.45 PLN (+1.03%)

ORLEN S.A.

145.12 PLN (+2.92%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.30 PLN (+2.23%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.29 PLN (+1.80%)

Enea S.A.

20.14 PLN (-1.56%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

21.30 PLN (-1.39%)

Złoto

4 577.34 USD (+0.08%)

Srebro

78.42 USD (+0.42%)

Ropa naftowa

109.71 USD (-1.10%)

Gaz ziemny

3.02 USD (-0.03%)

Miedź

6.34 USD (+0.04%)

Węgiel kamienny

115.80 USD (+2.93%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

26.40 PLN (-0.19%)

KGHM Polska Miedź S.A.

339.45 PLN (+1.03%)

ORLEN S.A.

145.12 PLN (+2.92%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.30 PLN (+2.23%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.29 PLN (+1.80%)

Enea S.A.

20.14 PLN (-1.56%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

21.30 PLN (-1.39%)

Złoto

4 577.34 USD (+0.08%)

Srebro

78.42 USD (+0.42%)

Ropa naftowa

109.71 USD (-1.10%)

Gaz ziemny

3.02 USD (-0.03%)

Miedź

6.34 USD (+0.04%)

Węgiel kamienny

115.80 USD (+2.93%)

Węgiel koksowy jest niezbędny dla rozwoju gospodarczego Unii Europejskiej

fot: Maciej Dorosiński

- Dodatkowe środki dla regionów górniczych znalazły się na agendzie pierwszych głosowań Parlamentu Europejskiego nowej kadencji - powiedział prof. Jerzy Buzek

fot: Maciej Dorosiński

Komisja Europejska opublikowała nową listę 30 tzw. surowców krytycznych, niezbędnych dla rozwoju gospodarczego Unii Europejskiej. Mimo obaw, miejsce w tym wykazie na najbliższe trzy lata utrzymał ostatecznie węgiel koksowy.

- To kluczowe nie tylko dla województwa śląskiego, ale - całej polskiej gospodarki – mówi w rozmowie z dziennikarzem portalu nettg.pl prof. Jerzy Buzek.

-  I dlatego cieszę się, że się to udało. Nasza Jastrzębska Spółka Węglowa jest obecnie głównym producentem tego węgla w Unii, a już od 2023 r. - prawdopodobnie w ogóle jedynym. Pokłady w Czechach powoli się bowiem kończą - dodaje.

Prof. Jerzy Buzek od lat intensywnie zabiegał na unijnym forum o zachowanie węgla koksowego na unijnej liście surowców krytycznych.

- Cały czas prowadziłem dialog z Komisją Europejską, z odpowiedzialnymi za to komisarzami. Było mi łatwiej, bo z Marošem Šefčovičem czy Fransem Timermansem znamy się nie pierwszą kadencję, obydwoje odwiedzali Polskę na moje zaproszenia, mamy świetny kontakt - podkreśla nasz europarlamentarzysta.

- Węgiel koksowy jest dzisiaj w zasadzie technologicznie nie do zastąpienia w produkcji stali. A przemysł hutniczy z kolei - jak trafnie to kiedyś określił poprzedni przewodniczący Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker - to swoisty kręgosłup całego europejskiego przemysłu. I w tym kontekście coraz bardziej niepokojąca jest nasza - ciągle, niestety, rosnąca - zależność od dostawców węgla koksowego z krajów trzecich – tłumaczy dalej Jerzy Buzek.

Jego zdaniem decyzja Komisji Europejskiej dowodzi, że zamierza ona „Zielony Ład” wdrażać w pragmatyczny i racjonalny sposób.

- To dobra wiadomość dla nas wszystkich – wskazuje polityk.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kierowco, w Katowicach uważaj na drodze. To tu jest najwięcej stłuczek w kraju

Katowice, Rzeszów i Opole to miasta wojewódzkie z najwyższą liczbą zdarzeń drogowych (wypadków i kolizji) w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców. 

Nowa struktura właścicielska Huty Częstochowa. Węglokoks i wojsko łączą siły

18 maja 2026 roku w Hucie Częstochowa podpisane zostały dokumenty kończące proces budowy docelowej struktury właścicielskiej spółki. Po uzyskaniu zgody Prezesa UOKiK oraz zamknięciu transakcji Agencja Mienia Wojskowego i WĘGLOKOKS S.A. obejmują udziały w Hucie Częstochowa.

Rozpoczęły się prace nad studium zagospodarowania Strefy Centrum w Jastrzębiu-Zdroju

Prawie 14 hektarów w samym sercu miasta – właśnie tyle obejmuje Strefa Centrum, która w ubiegłym roku wróciła do zasobów miejskich. Teren położony pomiędzy ulicami Warszawską, Północną, Sybiraków oraz Porozumienia Jastrzębskiego od lat budzi duże zainteresowanie mieszkańców. Nadszedł czas na planowanie tego, jak w przyszłości będzie wyglądało nowe centrum Jastrzębia-Zdroju.

Zawody wędkarskie. Brawa dla górników!

Zakończyły się dwudniowe 21. Mistrzostwa Polski Górników w Wędkarstwie Feederowym. Zorganizował je Związek Zawodowy Górników w Polsce. Świetnie poszło górnikom-wędkarzom z LW Bogdanka.