Węgiel: Agencja Rozwoju Przemysłu przedstawiła raport o cenach w maju

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Od początku roku względem analogicznego okresu roku ubiegłego wydobycie węgla kamiennego spadło o 5,1 proc.

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Ceny polskiego węgla kamiennego dla energetyki w maju br. wzrosły o 1,2 proc. wobec kwietnia, a ceny dla ciepłownictwa były niższe o 5 proc. - podała Agencja Rozwoju Przemysłu. Krajowy węgiel dla energetyki jest droższy niż przed rokiem, dla ciepłownictwa - nieco tańszy.

Na rynkach międzynarodowych maj był natomiast kolejnym miesiącem istotnych spadków cen węgla. W europejskich portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) zmalały one w odniesieniu do kwietnia o 16,1 proc. i były o 31,8 proc. niższe niż przed rokiem.

Katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu, monitorujący rynek węgla kamiennego i sytuację w polskim górnictwie, podał w środę, 1 lipca, wartości, jakie osiągnęły w maju br. dwa indeksy obrazujące sytuację na krajowym rynku węgla energetycznego.

W maju br. polski węgiel dla energetyki był o 4,2 proc. droższy niż w tym samym miesiącu rok wcześniej. W odniesieniu do węgla dla ciepłownictwa średni spadek wartości indeksu rok do roku wyniósł 3,1 proc.

Indeks PSCMI1 (z ang. Polish Steam Coal Market Index) wyraża ceny węgla dla tzw. energetyki zawodowej i przemysłowej (do produkcji energii elektrycznej), natomiast indeks PSCMI2 - dla ciepłowni przemysłowych i komunalnych (do wytwarzania ciepła).

Średniomiesięczna wartość indeksu cen węgla dla energetyki (PSCMI1) wyniosła w kwietniu 267,21 zł za t - wobec 263,94 zł za t w kwietniu, 262,49 zł w marcu, 261,84 zł w lutym i 268,32 zł w styczniu. W przeliczeniu na uzyskiwaną z węgla energię, w maju było to 12,11 zł za gigadżul energii, wobec 11,90 zł w kwietniu, 12,06 zł w marcu, 11,95 zł w lutym i 12,05 zł w styczniu.

Indeks cen węgla dla ciepłownictwa (PSCMI2) osiągnął w maju wartość 315,20 zł za t, wobec 331,80 zł za tonę w kwietniu, 327,21 zł w marcu, 316,14 zł w lutym i 298,77 zł w styczniu br. W przeliczeniu na uzyskiwaną z węgla energię, w maju było to 13,24 zł za gigadżul energii, wobec 13,80 zł w kwietniu i marcu, 13,25 zł w lutym i 12,69 zł w styczniu.

Piąty miesiąc 2020 r. przyniósł dalsze spadki światowych cen węgla w europejskich portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia). W maju br. miesięczna wartość indeksu DES ARA zmalała o 16,1 proc. w porównaniu do kwietnia br. To o 31,8 proc. mniej niż rok wcześniej. Polskie majowe indeksy cenowe w przeliczeniu na warunki portów ARA wyniosły 73,20 USD za tonę węgla dla energetyki oraz 80,00 USD za tonę węgla dla ciepłownictwa.

Polskie Indeksy Rynku Węgla Energetycznego to grupa wskaźników cen wzorcowego węgla energetycznego, produkowanego przez krajowych producentów i sprzedawanego na krajowym rynku energetycznym oraz krajowym rynku ciepła. Agencja oblicza je wspólnie z Towarową Giełdą Energii. Bazują one na danych miesięcznych ex-post i wyrażają cenę zbytu węgla kamiennego w jakości dostosowanej do potrzeb odbiorców. Wyrażona w indeksach wartość to cena węgla netto "na wagonie" w punkcie załadunku - bez uwzględnienia podatku akcyzowego, kosztów ubezpieczenia oraz kosztów dostawy.

Również w poniedziałek, 29 czerwca, ARP opublikowała dane dotyczące krajowego wydobycia i sprzedaży węgla w maju br. W piątym miesiącu tego roku kopalnie wyprodukowały 3,2 mln t tego surowca (wobec 5,3 mln t w maju 2019 r.), a sprzedały ok. 3,5 mln t (wobec ok. 5 mln t w maju rok wcześniej). Na zwałach w końcu maja br. leżało 7,4 mln t surowca, wobec ponad 7,7 mln t miesiąc wcześniej oraz ok. 3,8 mln t przed rokiem.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kierunek GZM: Gotowy plan na weekend! 4 wydarzenia specjalne, których nie możesz przegapić

Jaki może być idealny plan na nadchodzący weekend? 26-28 czerwca Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia świętuje swoje 9. urodziny i z tej okazji zaprasza na największy w Polsce festiwal mikrowypraw – Kierunek GZM. Oprócz fascynujących 265 wycieczek, przygotowano także cztery wydarzenia specjalne. Można zacząć od wieczornego spaceru po neonowym Bytomiu, potem wyszaleć się na Metrodisco i Retrodisco, a weekend zwieńczyć pełnym kultury śniadaniem na trawie.

Drugie życie wież wyciągowych kopalnianych szybów

Przez wiele dekad wieże wyciągowe kopalnianych szybów kształtowały krajobraz Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Dziś górnictwo węgla kamiennego w tych regionach stopniowo odchodzi w przeszłość, a wraz z nim znika znaczna część dawnej infrastruktury. Niektóre z nieczynnych wież wyciągowych oraz towarzyszących im obiektów, takich jak maszynownie, zostały jednak zachowane i zyskały nowe funkcje.

Lekcja geografii ekonomicznej 370 metrów pod ziemią!

19 czerwca 2026 r.  w podziemnym Polu Szkoleniowym kopalni Wujek na zaproszenie Polskiej Grupy Górniczej gościła grupa studentów II roku geografii z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Podczas wyjątkowych ćwiczeń terenowych młodzi geografowie mogli zobaczyć z bliska jak funkcjonuje współczesne górnictwo oraz poznać przemysłowe dziedzictwo Górnego Śląska.

Motyka: Przedstawimy strategię dla sektora ciepłownictwa

Ministerstwo Energii przedstawi w najbliższy piątek nową strategię dla ciepłownictwa - poinformował w środę minister energii Miłosz Motyka.