We wtorek 10 września rozpoczynają się w Katowicach Międzynarodowe Targi Górnictwa

fot: Witold Gałązka/ARC

- Na targach będziemy promować również samorządowe i państwowe programy ekologiczne - zapowiedziała Iwona Gramatyka

fot: Witold Gałązka/ARC

Kilkuset wystawców z 12 krajów świata zaprezentuje swoją ofertę podczas Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego, które potrwają od 10 do 13 września w Katowicach.

To trzecia co do wielkości impreza targowa tej branży na świecie. Przedsięwzięcie ma już prawie 35-letnią tradycję, a tegoroczna edycja, organizowana pod nazwą Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego Katowice 2019 oraz Targi EkoSpalanie & EkoTechnologie, będzie osiemnastą.

- Tegoroczna edycja odbywa się na powiększonej powierzchni wystawienniczej, co jest związane z ilością firm, które będą prezentować maszyny i urządzenia poprawiające efektywność pracy i zwiększające bezpieczeństwo załóg. W eksponowanych urządzeniach zastosowano nowe rozwiązania z dziedziny automatyki, informatyki i robotyki. Na targach będziemy promować również samorządowe i państwowe programy ekologiczne - zapowiedziała podczas czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach prezes organizującej wydarzenie Polskiej Techniki Górniczej Iwona Gramatyka.

Podczas targów odbędą się konferencje i panele dyskusyjne związane z tematyką bezpieczeństwa w kopalniach, przyszłości węgla w energetyce i ekologii. Nowością będzie zmieniona formuła konkursu dla wystawców oraz konkurs dla studentów, który ma promować młodych i zdolnych.

- To wszystko jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku i zmieniające się oczekiwania uczestników targów - podkreśliła prezes Gramatyka.

Wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun ocenił, że Katowice są najlepszym miejscem na organizację wielkich wydarzeń targowych i konferencyjnych.

- Od kilkudziesięciu lat do Katowic zjeżdżali fachowcy z branży górniczej z całego świata. Teraz mamy świetną infrastrukturę w postaci Międzynarodowego Centrum Kongresowego, które powstało w miejscu, gdzie jeszcze kilkanaście lat temu działała kopalnia. Te zmiany w mieście korespondują z ewolucją naszego spojrzenia na węgiel i potrzebę ekologicznego spożytkowania tego paliwa naturalnego - powiedział.

Początki targów górniczych sięgają 1985 r. Od 2007 r. - po katastrofie budowlanej na terenach Międzynarodowych Targów Katowickich - są organizowane na terenie Spodka, a obecnie również sąsiadującego z nim gmachu Międzynarodowego Centrum Kongresowego przez Polską Technikę Górniczą SA.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.