Warszawa: targi Geologia 2011 rozpoczęte

Jezierski geolog tal

fot: ARC

W uroczystej inauguracji targów wziął udział dr Henryk Jacek Jezierski, podsekretarz stanu w MŚ, Główny Geolog Kraju, który objął wydarzenie honorowym patronatem

fot: ARC

W środę (25 maja), w Warszawie rozpoczęły się IX Międzynarodowe Targi Geologia 2011 „GEO-EKO-TECH" - dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez resort środowiska. Spotkanie odbywa się pod hasłem „Geobezpieczeństwo - systemy zapobiegania geozagrożeniom, monitoring i rekultywacja środowiska”. W uroczystej inauguracji wziął udział dr Henryk Jacek Jezierski, podsekretarz stanu w MŚ, Główny Geolog Kraju, który objął wydarzenie honorowym patronatem.

 

Przez dwa dni Targów Geologia polskie i zagraniczne firmy będą prezentować swoje osiągnięcia w dziedzinie geologii środowiskowej i inżynierskiej, geotechniki, geofizyki wiertniczej oraz geoinformacji. Nie zabraknie również spotkań, konferencji i warsztatów poświęconych tematyce geobezpieczeństwa i geozagrożeń.

 

Pierwszego dnia targów odbywa się konferencja pt. „Geobezpieczeństwo”, którą zainaugurowała sesja pt. „Geobezpieczeństwo gospodarcze” z udziałem dr Henryka Jacka Jezierskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska, Głównego Geologa Kraju i prof. Jerzego Nawrockiego, Dyrektora Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego. Podczas pozostałych sesji jej uczestnicy będą mogli zapoznać się m.in. z najnowszymi informacjami na temat geobezpieczeństwa surowcowego, w tym poszukiwania, wydobycia i eksploatacji złóż. Będzie także mowa o aspektach związanych z bezpieczeństwem inwestycji infrastrukturalnych.

 

- Tegoroczna edycja Targów Geologia poświęcona jest zagadnieniom związanym z geobezpieczeństwem, w tym systemom zapobiegania geozagrożeniom, monitoringowi i rekultywacji środowiska. Samo hasło „geozagrożenia” kojarzy mi się także z tym, co obecnie bardzo istotnego dla geologii toczy się w Parlamencie. Mamy jedno poważne geozagrożenie – możemy utracić bardzo wiele pieniędzy na geologię - mówił podczas otwarcia tegorocznych targów dr Henryk Jacek Jezierski. - Mój apel do wszystkich geologów: powalczmy o te środki.

 

Drugiego dnia spotkania planowana jest natomiast konferencja samorządowa pt. „Geozagrożenia” obejmująca zagadnienia zagrożeń tj. powodzie, podtopienia, brzegów morskich oraz osuwiska. Odbędą się także warsztaty pt. „Korzystanie z Centralnej Bazy Danych Geologicznych Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego, podczas których ich uczestnicy zapoznają się m.in. z zasadami udostępniania danych, zasobami i podziałem na podsystemy.

 

Wydarzenie jest okazją, aby z bliska zobaczyć urządzenia pomiarowo - kontrolne do badań środowiskowych, sondy do badań polowych gruntu czy aparaturę do badań geologicznych, geotechnicznych i środowiskowych. Ponadto zaprezentowane zostaną sprzęt wiertniczy i geotechniczny, aparatura sejsmometryczna, a także nowoczesne technologie poszukiwania i eksploatacji złóż.

 

Targi odbywają się 25 i 26 maja, w godz. 10.00-16.00 na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego-Państwowego Instytutu Badawczego, przy ul. Rakowieckiej 4 w Warszawie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zielony Kampus dla studentów na doświadczenia, pomiary i badania

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach był gospodarzem 2nd BAUHAUS4EU Forum i gościł przedstawicieli 9 zagranicznych uczelni członkowskich. W ramach wydarzenia otwarto Green Campus, zieloną przestrzeń dla studentów.

Kryminał na wakacje: „Nie ma głupich”, czyli Harlan Coben nadal w formie

Trudno zliczyć kryminały i thrillery, które amerykański pisarz Harlan Coben ma już na swoim koncie. Na polski wydawniczy rynek trafiła właśnie kolejna pozycja. Kryminał „Nie ma mocnych” posiada to wszystko, czym charakteryzują się książki Cobena: błyskotliwą intrygę, zwroty akcji, tajemnice i dobrze scharakteryzowanych bohaterów.

Cyfrowy i Bezpieczny Śląsk: PIG-PIB wkracza do akcji, by ratować miasta przed skutkami transformacji

Państwowa Służba Geologiczna może pomagać miastom w prowadzeniu złożonych projektów rewitalizacyjnych i środowiskowych

Westinghouse i Bechtel przyspieszają rozmowy. Kluczowa umowa dla atomu coraz bliżej

Konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel planuje w najbliższych miesiącach uzgodnić najważniejsze elementy umowy wykonawczej EPC na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.