Warszawa: resort środowiska zmienia nazwę na Ministerstwo Klimatu

fot: ARC

Resort uspokaja, w samorządach nie wierzą w ministerialne zapewnienia

fot: ARC

Zgodnie z opublikowanym w czwartek na stronach Dziennika Ustaw rozporządzeniem rządu, Ministerstwo Środowiska zmieniło nazwę na Ministerstwo Klimatu. Na jego czele stoi Michał Kurtyka.

Dotychczasowe rozporządzenia prezesa Rady Ministrów stanowią, że dział administracji "środowisko" podlega ministrowi klimatu. Podlegają mu także Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, Główny Inspektor Ochrony Środowiska oraz prezes Państwowej Agencji Atomistyki. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, minister klimatu odpowiadać ma również za gospodarkę odpadową, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, politykę antysmogową, czy politykę klimatyczną.

Wcześniej informowano, że resort środowiska ma jednak istnieć. Trafić ma do niego np. leśnictwo. Przygotowaniem propozycji podziału spraw objętych działem administracji "środowisko" zajmie się Michał Woś, obecnie minister-członek Rady Ministrów, który w przyszłości ma objąć tekę ministra środowiska. W resorcie środowiska ma zaleźć się m.in. geologia, łowiectwo czy leśnictwo.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.