Warszawa: program energetyki jądrowej przyjęty...

fot: ARC

Przez pewien czas wszystkie reaktory chińskie zostały zatrzymane i po sprawdzeniu stanu bezpieczeństwa ponownie włączone do pracy

fot: ARC

Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) - poinformowało w czwartek (9 stycznia) PAP Ministerstwo Gospodarki. W następnej kolejności programem zajmie się cały rząd.

PPEJ jest dokumentem strategicznym, który zawiera katalog działań, zadań i celów koniecznych dla budowy i eksploatacji w Polsce elektrowni jądrowych. Przyjęcie przez rząd PPEJ w formie uchwały powinno zapoczątkować cały szereg innych działań w programie jądrowym.

Przyjęcie przez rząd PPEJ jest jednym z warunków, by wiążąca stała się parafowana już umowa PGE, Taurona, Enei i KGHM w sprawie kupna udziałów w spółce celowej PGE EJ1. Drugim warunkiem jest zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Trzy spółki mają kupić po 10 proc. udziałów, a umowa zawiera także zasady uczestnictwa wszystkich stron w projekcie przygotowania i budowy elektrowni jądrowej.

Nowy zarząd PGE ogłosił ostatnio, że mimo niespełnienia warunków ważności tej umowy - przyjęcia PPEJ i uzyskania zgody UOKiK do końca 2013 r. - postanowił kontynuować projekt.

Prezes PGE EJ1 Aleksander Grad deklarował z kolei, że podejmowanie zobowiązań idących w setki milionów złotych musi być poprzedzone polityczną decyzją rządu. PGE EJ1 deklarowało też, że jeżeli program zostanie przyjęty, to w I kwartale 2014 r. spółka powinna być gotowa rozpocząć postępowanie zintegrowane, które ma jednocześnie wyłonić dostawcę technologii, finansowania, usług serwisowych i paliwowych dla pierwszej elektrowni jądrowej.

W ostatniej opublikowanej wersji projektu PPEJ znajdował się harmonogram przewidujący wybór lokalizacji oraz podpisanie kontraktu na budowę pierwszego bloku pierwszej elektrowni jądrowej do końca 2016 r., opracowanie projektu technicznego oraz uzyskanie niezbędnych pozwoleń do końca 2018 r. Na budowę i podłączenie do sieci pierwszego bloku jądrowego przewidywano okres od początku 2019 r. do końca 2024 r. Na lata 2025-2030 przewidywano zakończenie budowy pierwszej elektrowni jądrowej oraz rozpoczęcie budowy drugiej, której zakończenie planowano na 2035 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.