Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.60 PLN (-0.63%)

KGHM Polska Miedź S.A.

292.80 PLN (-0.41%)

ORLEN S.A.

129.68 PLN (+0.61%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.33 PLN (-1.62%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.29 PLN (-1.25%)

Enea S.A.

20.82 PLN (-1.14%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (-0.62%)

Złoto

5 184.29 USD (+0.50%)

Srebro

86.96 USD (+1.85%)

Ropa naftowa

97.62 USD (+0.76%)

Gaz ziemny

3.24 USD (-0.22%)

Miedź

5.90 USD (+0.24%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.60 PLN (-0.63%)

KGHM Polska Miedź S.A.

292.80 PLN (-0.41%)

ORLEN S.A.

129.68 PLN (+0.61%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.33 PLN (-1.62%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.29 PLN (-1.25%)

Enea S.A.

20.82 PLN (-1.14%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (-0.62%)

Złoto

5 184.29 USD (+0.50%)

Srebro

86.96 USD (+1.85%)

Ropa naftowa

97.62 USD (+0.76%)

Gaz ziemny

3.24 USD (-0.22%)

Miedź

5.90 USD (+0.24%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Warszawa: akcyza na węgiel tematem warsztatów

fot: Jarosław Galusek/ARC

Regulacje prawne obowiązujące w polskim górnictwie od 1 stycznia mogą wpłynąć przede wszystkim na wzrost kosztów ponoszonych przez indywidualnych użytkowników węgla

fot: Jarosław Galusek/ARC

Przepisy dotyczące akcyzy od wyrobów węglowych będą tematem warsztatów, które odbędą się 30 października w Warszawie - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe CBE Polska - organizatora przedsięwzięcia.

Spotkanie pt. "Akcyza na węgiel. Praktyka i rozliczanie w świetle nowego prawa" ma - zdaniem organizatorów - pomóc rozwiązywać następujące problemy:

- Nieprecyzyjne określenie możliwości zwolnień z podatku
- Rozliczania strat wyrobów węglowych zaistniałych u podmiotów korzystających ze zwolnienia (związanych z ich przemieszczaniem i magazynowaniem)
- Maksymalne dopuszczalne normy ubytków oraz wnioski do UC o wydanie decyzji dotyczących stosowania tych norm
- Brak rozwiązań prawnych będących podstawą do opracowania zakładowych poziomów ubytków naturalnych

- Podczas październikowego wydarzenia zaproszeni eksperci przedstawią rzetelną analizę prawną przepisów, koncentrującą się na kwestiach, które mogą wystąpić w praktyce, a także wyczerpująco omówią interpretacje wydane dotychczas przez organy podatkowe oraz wyroki sądów administracyjnych w sprawach budzących kontrowersje - zapowiada CBE Polska.

Efektem uczestnictwa w warsztatach ma być - zgodnie z zapewnieniami CBE - uzyskanie wiedzy na następujące tematy:

- Kto ma obowiązek zapłacić, a kto i w jakim zakresie może zostać zwolniony z akcyzy od wyrobów węglowych
- Jak rozliczać niezawinione straty i ubytki wyrobów węglowych
- Jak ustalić zakładowe normy ubytków naturalnych i wnioskować o ich akceptację w Urzędzie Celnym
- Jakie są najnowsze interpretacje dotyczące korzystania ze zwolnień od akcyzy dla węgla i koksu
- Kiedy i w jakim zakresie wykorzystywać interpretację Izb Skarbowych w zakresie własnych rozliczeń akcyzy w Urzędzie Celnym - jakie są procedury i możliwości uzyskania takich interpretacji
- Jakie są obowiązki ewidencyjne i dokumentacyjne związane ze stosowaniem zwolnienia z akcyzy
- Jak kształtować się będą obowiązki i wymogi względem ewidencji wyrobów węglowych na rok 2013

Więcej informacji o programie, prelegentach, rejestracji na wydarzenie na stronie www.cbepolska.pl.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Ważna inwestycje PGG pozwoli na odtworzenie bazy zasobowej

W ruchu Chwałowice kopalni ROW realizowana jest ważna inwestycja pozwalająca m.in. na realizację zapisów Umowy Społecznej.

Zapasy gazu w magazynach UE wynoszą 29 proc., w Polsce - ok. 48 proc.

Zapasy gazu ziemnego w magazynach UE wynoszą 29,3 proc. wobec średniej 5-letniej na tę porę wynoszącej 42,7 proc. W magazynach znajduje się obecnie 334,43 TWh gazu - wynika z wyliczeń firmy Gas Infrastructure Europe.

Dynamiczny rozwój i wzrost przychodów kopalni Sierra Gorda – KGHM rozpoznaje wartość inwestycji w Chile w wysokości 504 mln USD

Rozpoznanie wartości inwestycji w Sierra Gorda w wysokości 504 mln USD to przełomowy moment w historii chilijskiej kopalni KGHM. Dzięki istotnej poprawie efektywności operacyjnej oraz kosztowej Sierra Gorda nie tylko pokryła historyczne straty, lecz również kontynuuje proces spłacania zobowiązań na rzecz KGHM. W latach 2021-2025 Sierra Gorda zwróciła Polskiej Miedzi blisko 1 mld USD.  

Potencjał eksportowy Polski wzrósł siedmiokrotnie od akcesji do UE

Wartość eksportu towarów z Polski w 2025 roku wyniosła 366,2 mld euro, co oznacza wzrost o 3,7 proc. w stosunku do 2024 roku – wynika z danych GUS. To też kilkukrotnie więcej niż w 2004 roku, kiedy wstępowaliśmy do Unii Europejskiej. Blisko 75 proc. produktów wysyłamy do państw członkowskich, a ich swobodny przepływ umożliwia wspólny rynek. Zdaniem ekspertów stał się on trampoliną dla polskiego eksportu, na czym korzystają zarówno firmy, jak i konsumenci. Wciąż jednak napotyka on szereg wewnętrznych barier.