Wall Street w górę, S&P 500 o krok od rekordu

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się wzrostami głównych indeksów, a S&P 500 jest już tylko o krok od rekordu wszech czasów zanotowanego w lutym 2025 roku. W centrum uwagi inwestorów były najnowsze dane makro.

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,94 proc. i wyniósł 43.386,84 pkt.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,80 proc. i wyniósł 6.141,02 pkt.

Nasdaq Composite zwyżkował o 0,97 proc. do 20.167,91 pkt.

Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 rośnie o 1,55 proc. do 2.169,33 pkt.

Indeks VIX spada o 1,25 proc., do 16,57 pkt.

Inwestorzy analizują informacje, że prezydent USA Donald Trump rozważa wcześniejsze mianowanie nowego szefa amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Rynki pieniężne wyceniają na razie 2 obniżki stóp proc. przez Fed do końca 2025 r. - pierwsza obniżka stóp procentowych we wrześniu jest bardziej prawdopodobna niż lipcowa.

Uwaga rynków skupiła się też na zbliżającym się 9 lipca terminie końca zawieszenia ceł USA. W czwartek przywódcy UE mają przekazać swoje stanowisko Komisji Europejskiej, czy wolą zawrzeć szybką umowę handlową z USA, nawet jeśli oznacza to przyznanie lepszych warunków Waszyngtonowi, czy też eskalować spór w nadziei na uzyskanie korzystniejszego wyniku.

8 lipca to data wejścia w życie tzw. ceł z okazji Dnia Wyzwolenia po 90-dniowej przerwie, a 9 lipca to termin ostateczny na zawarcie przez UE umowy mającej na celu uniknięcie ceł w wysokości 50 proc.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania

W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.

Pracująca dla kopalń spółka planuje emisję akcji, by pozyskać środki na zaspokojenie wierzycieli

Zarząd PKP Cargo chce wyemitować w ofercie publicznej od 75 mln do 89,57 mln akcji o nominalnej wartości 1 zł każda, co ma zapewnić środki na spłatę zobowiązań firmy - poinformowała we wtorek wieczorem spółka. O tym, czy plany zostaną przyjęte, ma zdecydować piątkowe nadzwyczajne walne zgromadzenie.

Tusk: Realizacja parku technologicznego z Tajwanem oznacza miliardy dolarów inwestycji

Realizacja wspólnie z Tajwanem projektu wielkiego parku technologicznego w Miękini na Dolnym Śląsku oznacza miliardy dolarów inwestycji i tysiące miejsc pracy - zapowiedział premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem rządu.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".