Wall Street w dół, rentowności obligacji w górę

Poniedziałek na Wall Street zakończył się umiarkowanymi spadkami głównych indeksów. Inwestorzy zdecydowali się na realizację zysków po kilku dniach wzrostów i ustanowieniu przez S&P 500 historycznego szczytu. W górę, do 4,166 proc., szły rentowności 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych.

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,71 proc. i wyniósł 38.380,12 pkt.

S&P 500 na koniec dnia spadł o 0,32 proc. i wyniósł 4.942,81 pkt.

Nasdaq Composite spadł o 0,20 proc. i zamknął sesję na poziomie 15.597,68 pkt.

Indeks spółek o małej kapitalizacji Russell 2000 spadł o 1,07 proc., do 1.941,90 pkt.

Indeks zmienności VIX spadł o 1,37 proc., do 13,66 pkt.

Prezes Fed Jerome Powell powiedział w niedzielę, że amerykański bank centralny może chcieć ostrożnie decydować o tym, kiedy obniżyć stopy procentowe, biorąc pod uwagę silną gospodarkę, która daje bankierom centralnym czas na zbudowanie pewności, że inflacja będzie nadal spadać.

- Musimy zrównoważyć ryzyko obniżki przeprowadzonej zbyt wcześnie, ale też zbyt późno - powiedział w wywiadzie dla programu informacyjnego CBS 60 Minutes.

Kontrakty terminowe na stopę funduszy federalnych USA wskazują na 80-proc. prawdopodobieństwo braku obniżki stóp proc. na najbliższym posiedzeniu Fedu w marcu wobec 33 proc. przewidywanych na początku roku. Inwestorzy wyceniają w tym roku obniżki o 120 pb.

- Główna narracja przetrwała w tym tygodniu solidny test warunków skrajnych i trudno jest znaleźć lukę w sile zysków amerykańskiej technologii lub w szerszym kompromisie między wzrostem PKB a inflacją. Jednakże konfiguracja taktyczna wydaje się wymagająca i mam wątpliwości czy aby w ciągu najbliższych kilku miesięcy dynamika wzrostu PKB będzie taka sama, jak w ciągu ostatnich kilku miesięcy - powiedział Tony Pasquariello, globalny dyrektor ds. funduszy hedgingowych w Goldman Sachs.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Elektryk? Tak, ale najlepiej niedrogi

Polacy nie mówią „nie” samochodom elektrycznym. Głównym kryterium jest jednak cena.

Zakład produkujący dla górnictwa z olbrzymim wsparciem

Zakład Nitroerg w Bieruniu, spółka z Grupy KGHM, zainwestuje około 300 mln zł w Krupskim Młynie w produkcję materiałów wybuchowych. Nitroerg i Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna podpisały w poniedziałek 3 sierpnia umowę o wsparciu dla inwestycji związanej z budową linii do produkcji pentrytu i heksogenu. Jest to jeden z kluczowych projektów w sektorze obronności.

Wyniki produkcji przemysłowej pozostaną solidne przez całe lato

Wyniki produkcji przemysłowej pozostaną solidne przez cały okres letni, choć eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie mogłaby przejściowo zakłócić rozwój przemysłu - wynika z poniedziałkowego komentarza Erste Bank Polska do danych o PMI.

WIG20 przebił historyczne maksimum

Pierwsza w tym tygodniu sesja na GPW przyniosła wzrosty głównych indeksów i historyczne szczyty większości z nich. WIG20 przebił historyczne maksimum, pierwszy raz po ok. 19 latach, a mWIG40 i WIG poprawiły swoje rekordy z piątku. Motorami wzrostów są m.in. spółki energetyczne i największe banki.