Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.50 PLN (0.00%)

KGHM Polska Miedź S.A.

356.65 PLN (+5.83%)

ORLEN S.A.

143.86 PLN (+2.03%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.92 PLN (+3.41%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.66 PLN (+1.73%)

Enea S.A.

21.68 PLN (+2.17%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (-2.06%)

Złoto

4 733.41 USD (+0.60%)

Srebro

86.29 USD (+7.97%)

Ropa naftowa

104.70 USD (+0.53%)

Gaz ziemny

2.89 USD (+4.52%)

Miedź

6.48 USD (+3.54%)

Węgiel kamienny

111.60 USD (-0.31%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.50 PLN (0.00%)

KGHM Polska Miedź S.A.

356.65 PLN (+5.83%)

ORLEN S.A.

143.86 PLN (+2.03%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.92 PLN (+3.41%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.66 PLN (+1.73%)

Enea S.A.

21.68 PLN (+2.17%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (-2.06%)

Złoto

4 733.41 USD (+0.60%)

Srebro

86.29 USD (+7.97%)

Ropa naftowa

104.70 USD (+0.53%)

Gaz ziemny

2.89 USD (+4.52%)

Miedź

6.48 USD (+3.54%)

Węgiel kamienny

111.60 USD (-0.31%)

W tym roku Polskę może odwiedzić 22-23 mln zagranicznych turystów

fot: Krystian Krawczyk

Inwestycja wpłynie na poprawę bezpieczeństwa i niezawodności dostaw energii, a także usprawni procesy przyłączeniowe dla klientów w Krakowie

fot: Krystian Krawczyk

Rekordowe ponad 20 mln gości z zagranicy przybyło do Polski w ub.r., a w 2026 r. prognozy zakładają 22-23 mln - szacuje prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Magdalena Krucz. Z noclegów w naszym kraju w pierwszych 10 miesiącach 2025 r. najczęściej korzystali Niemcy, Ukraińcy i Brytyjczycy.

Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) Magdalena Krucz w czwartek podczas spotkania prasowego powiedziała, że według prognoz rok 2025 był rekordowy. - Liczymy, iż ogólna liczba turystów zagranicznych, która odwiedziła Polskę w zeszłym roku, to będzie powyżej 20 milionów - powiedziała. Oceniła, że rok 2026 zakończy się “w okolicach 22 albo 23“ mln osób.

Przedstawiciele POT przypomnieli, że w 2024 r. Polskę odwiedziło 19,4 mln turystów z zagranicy. Zwrócili uwagę, że końcowe dane za ubiegły rok nie są jeszcze dostępne, ale z szacunków wynika, że wzrost liczby gości wyniesie 10-12 proc. względem 2024 r.

Powołując się na dane GUS przekazali, że w ciągu pierwszych 10 miesięcy 2025 r. z bazy noclegowej w Polsce (obiektów powyżej 10 miejsc noclegowych) skorzystało 36,4 mln turystów z Polski oraz z zagranicy - to o 10 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku, w tym 7,45 mln osób z zagranicy; to wzrost o 12 proc. rok do roku.

Wśród turystów zagranicznych w ciągu pierwszych 10 miesięcy 2025 r. najczęściej nocowali Niemcy - 1 mln 696 tys. (wzrost o 8,5 proc. rdr), Ukraińcy (782 tys.; o 6 proc. więcej) oraz Brytyjczycy (647 tys., o 15,2 proc. więcej). Dalej znalazły się: USA (534 tys.; +11 proc.), Czechy (409 tys.; +16,8 proc.), Włochy (274 tys.; +27,2 proc.), Litwa (243 tys.; +14,7 proc.), Hiszpania (200 tys.; +12,9 proc.), Francja (197 tys.; +15,2 proc.) oraz Holandia (194 tys.; +7,4 proc.).

Dyrektor Departamentu Planowania i Rozwoju Joanna Węglarczyk zwróciła uwagę, że do Polski przyjeżdżają głównie osoby z krajów, w których walutą jest euro. - To są turyści, którzy zostawiają w Polsce więcej pieniędzy niż ci z krajów ościennych - powiedziała. Dodała, że przeciętny turysta z grupy tzw. państw zamorskich (m.in. z USA) zostawia w Polsce niemal pięciokrotnie więcej pieniędzy niż Czech lub Słowak.

Zwróciła również uwagę na wzrost zainteresowania Polską turystów z Litwy i Czech. Jeszcze w 2019 r. obu tych krajów nie było w pierwszej dziesiątce - Litwa była 12., a Czechy były na miejscu 14. Obecnie są odpowiednio na siódmej i piątej pozycji.

Przywołując szacunki organizacji World Travel and Tourism Council (WTTC) Węglarczyk wskazała, że turystyka wygenerowała w 2025 r. 165 mld zł wkładu do PKB, co stanowi niespełna 5 proc. całego Produktu Krajowego Brutto. Rok wcześniej było to 145 mld zł.

Prezes POT Magdalena Krucz pytana o to, co zachęca zagranicznych turystów do przyjazdu do Polski, wskazała, że nasz kraj postrzegany jest jako bezpieczny, nowoczesny, z bardzo dobrą infrastrukturą i “relatywnie nie najwyższymi cenami“. Zainteresowaniem cieszą się głównie miasta, czyli polska kultura, zabytki, wydarzenia i oferta kulinarna; najpopularniejszym wśród zagranicznych gości regionem jest Małopolska, a miastem - Kraków.

Polska Organizacja Turystyczna powstała w celu wzmocnienia promocji Polski w dziedzinie turystyki w kraju i za granicą. Do zadań POT należy m.in. promocja kraju jako miejsca atrakcyjnego dla turystów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Elastyczność i wolność w sercu nowoczesnego miasta – czy mieszkania na wynajem w abonamencie to dobry pomysł?

Współczesny styl życia w dynamicznym otoczeniu wymaga od nas niezwykłej mobilności oraz umiejętności szybkiego adaptowania się do ciągle zmieniających się warunków rynkowych. Coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnych zobowiązań na rzecz rozwiązań, które pozwalają zachować pełną niezależność bez konieczności wiązania się długoletnimi kredytami hipotecznymi. Wybór odpowiedniego miejsca do życia staje się zatem deklaracją naszych priorytetów, gdzie komfort oraz bliskość centrum grają zazwyczaj pierwsze i najważniejsze skrzypce w codziennym grafiku.

Rząd przyjął projekt ustawy o rynku kryptoaktywów i skierował go do Sejmu

Rząd przyjął projekt ustawy o rynku kryptoaktywów i skierował go do Sejmu - poinformował w piątek minister ds. nadzoru nad wdrażaniem polityki rządu Maciej Berek. Dodał, że prezydent Karol Nawrocki tym razem nie ma "argumentów przeciwko tej ustawie".

Sebastian Pypłacz: Referendum daje tylko „tak" albo „nie" na pytanie sformułowane z konkretnym interesem politycznym

- Właśnie tak działa populistyczne referendum. Bierzesz temat, który budzi emocje. Formułujesz pytanie tak, żeby odpowiedź była z góry wiadoma. Zbierasz wynik. I używasz go jako mandatu — do czegokolwiek, co akurat potrzebujesz uzasadnić - Sebastian Pypłacz, wiceprezes Stowarzyszenia BoMiasto komentuje zabiegi prezydenta Karola Nawrockiego o przeprowadzenie referendum na temat Zielonego Ładu.

Giełdy lekko w dół po mocnych wzrostach dzień wcześniej

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się niewielkimi spadkami głównych indeksów po mocnych zwyżkach i nowym rekordzie wszechczasów S&P 500 dzień wcześniej. Inwestorzy analizują doniesienia z Bliskiego Wschodu oraz wyniki amerykańskich spółek.