W tym roku nie będzie świętowania jubileuszu kopalni

fot: Tomasz Rzeczycki

Kopalnia Ćwiczebna należy do Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej od 2003 r.

fot: Tomasz Rzeczycki

Ostatnią dostępną kopalnią węgla kamiennego w zagłębiu dąbrowskim jest Kopalnia Ćwiczebna Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej. Na początku grudnia przypada 20 rocznica formalnego przejęcia kopalni przez muzeum. Nie ma się co spodziewać fety z tej okazji.

- Nie planujemy żadnych specjalnych obchodów tej rocznicy formalnego przejęcia kopalni. W 2027 r. przypadnie setna rocznica uruchomienia Kopalni Ćwiczebnej, a wówczas z pewnością coś przygotujemy - informuje Zbigniew Mirkowski z Muzeum Miejskiego „Sztygarka”.

Chociaż dąbrowska kopalnia zbudowana została na wychodni pokładu węgla nr 401, to nigdy nie służyła celom wydobywczym. Zbudowano ją z myślą o uczniach szkoły górniczej. Zespół wyrobisk udostępnionych sztolnią i wyjściem ewakuacyjnym zaopatrzony został w maszyny, urządzenia, obudowy górnicze a nawet w torowisko górniczej kolejki wąskotorowej.

Zajęcia praktyczne z uczniami szkół górniczych były tu prowadzone do 1994 r., a potem kopalnia opustoszała. W budynku szkoły górniczej już wcześniej, w 1986 r. powstał Ośrodek Muzealno-Dydaktyczny, który w 1998 r. przekształcono w Muzeum Miejskie „Sztygarka”. Muzeum to formalnym dysponentem kopalni stało się od 1 grudnia 2003 r.

Dąbrowska kopalnia mimo położenie niemal w centrum miasta, tuż przy przystanku autobusowym i w pobliżu przelotowych dróg, nie cieszyła się w ostatnich latach dużym zainteresowaniem. W 2020 r. zwiedziło ją 1267 osób, w 2021 r. tylko 969; a w 2022 r. jeszcze mniej, bo 793. Przyczyniły się do tego m. in. dłuższe okresy zamknięcia kopalni, spowodowane rozporządzeniami ministerialnymi oraz niezbędnymi remontami.

W mijającym roku w kopalnia wzięła udział w cyklicznie organizowanych imprezach.

- W roku 2023 jak poprzednio odbyła się: Noc Muzeów - zwykłe zwiedzanie kopalni oraz niezależnie pokój zagadek dla dzieci w wydzielonych wyrobiskach podziemnych; Industriada - oprowadzanie po Kopalni przez emerytowanego górnika kopalni Paryż pełne opowieści, wspomnień i anegdot górniczych - wylicza Zbigniew Mirkowski.

Kopalnia nie nabyła w 2023 r. nowych eksponatów i nie wykonywano w niej żadnych prac konserwatorskich. W roku 2024 planowana jest jedynie częściową wymiana rurociągu odwadniającego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.