Górnictwo: W pierwszym półroczu Grupa JSW wypracowała ponad 2 mld zł zysku netto

fot: Maciej Dorosiński

trzecim kwartale tego roku kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej wyprodukowały w sumie 3,42 mln ton węgla

fot: Maciej Dorosiński

W trzecim kwartale br. Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) zwiększyła wydobycie swojego sztandarowego produktu - węgla koksowego, zarówno w odniesieniu do poprzedniego kwartału, jak i trzeciego kwartału 2022 r. Z kwartału na kwartał spadła jednak cena węgla koksowego - wynika z informacji JSW.

Szacowana średnia cena PLN/t węgli koksowych sprzedanych przez JSW odbiorcom zewnętrznym w trzecim kwartale 2023 r. w stosunku do ubiegłego kwartału spadła o ok. 21 proc.. Po przeliczeniu na USD według średniego kursu NBP z danego kwartału, spadek wyniósł ok. 20 proc. - poinformowała we wtorek jastrzębska spółka.

W trzecim kwartale tego roku kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej wyprodukowały w sumie 3,42 mln ton węgla (wzrost wobec poprzedniego kwartału o 3 proc.), z czego 2,83 mln ton stanowił węgiel koksowy - to 4,9 proc. więcej niż w poprzednim kwartale oraz 7,3 proc. więcej niż w trzecim kwartale 2022.

Prezentując poziom cen węgla przedstawiciele JSW przytoczyli średnią notowań indeksu węglowego The Steel Index (TSI) między kwietniem a sierpniem tego roku (243 USD za tonę), wpływającą na ceny węgla z JSW w trzecim kwartale. W porównaniu do średniej indeksu TSI z okresu styczeń-maj 2023, która wpłynęła na ceny w drugim kwartale, jest to mniej o ok. 20 proc.

Relacja średniej ceny węgla koksowego JSW sprzedanego do odbiorców zewnętrznych do średniej notowań indeksu węglowego TSI za okres kwiecień-sierpień 2023 r. wyniosła 97 proc. W porównaniu do ubiegłego kwartału utrzymała się na porównywalnym poziomie - wskazuje w komunikacie jastrzębska spółka.

Produkcja węgla energetycznego w trzecim kwartale wyniosła w kopalniach JSW ok. 0,59 mln ton i była niższa o 5,2 proc. niż kwartał wcześniej oraz 25,9 proc. niższa niż rok wcześniej. Średnia cena węgla energetycznego sprzedanego przez JSW w trzecim kwartale w stosunku do poprzedniego kwartału wzrosła o ok. 3 proc.

Sprzedaż węgla ogółem wyniosła w trzecim kwartale ok. 3,26 mln ton, w tym sprzedaż węgla koksowego ok. 2,68 mln ton - to 1,6 proc. więcej niż w drugim kwartale i 1,3 proc. więcej niż rok wcześniej. W tym 1,15 mln ton to tzw. sprzedaż wewnętrzna, czyli do koksowni z grupy JSW. Prawie dwie trzecie węgla JSW w trzecim kwartale trafiło do odbiorców zewnętrznych.

W trzecim kwartale koksownie JSW wytworzyły 0,85 mln ton koksu, podobnie jak kwartał wcześniej. Rok do roku nastąpił wzrost kwartalnej produkcji o ok. 9,3 proc. Sprzedaż koksu wyniosła 0,81 mln ton i była o 15,5 proc. wyższa niż przed rokiem. Średnia cena kontraktowa koksu z Grupy JSW w złotówkach na tonę spadła o ok. 20 proc. wobec drugiego kwartału. Po przeliczeniu na dolary spadek wyniósł ok. 19 proc.

Jastrzębska Spółka Węglowa jest największym w Europie producentem węgla koksowego, wykorzystywanego do produkcji stali. Grupa kapitałowa JSW zamknęła ub. rok rekordowym zyskiem netto rzędu 7,6 mld zł, a wartość wskaźnika EBITDA wyniosła 10,6 mld zł. Grupie sprzyjały wysokie ceny węgla koksowego i koksu, przekładające się na wyższe niż w ub. roku przychody i zyski.

W pierwszym półroczu br. Grupa JSW wypracowała ponad 2 mld zł zysku netto, przy spadku przychodów o ponad 21 proc., na co wpłynęły głównie niższe o 28,5 proc. średnie ceny koksu i niższe o 25 proc. ceny węgla koksowego. W samym drugim kwartale br. zysk netto JSW wyniósł ok. 0,8 mld zł. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

30 lat KSSE. Bez Strefy transformacja regionu wyglądałaby zupełnie inaczej

Trzy dekady temu powstała Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jako jedno z najważniejszych narzędzi transformacji gospodarczej Górnego Śląska. Dziś, po 30 latach działalności, można powiedzieć, że bez KSSE przemiana regionu od gospodarki opartej na tradycyjnym przemyśle do nowoczesnego centrum produkcji, technologii i innowacji nie przebiegałaby w tak dynamiczny sposób. Jubileuszowa gala była nie tylko okazją do świętowania, ale także do podsumowania trzech dekad inwestycji, które zmieniły gospodarcze oblicze regionu.

TAURON Dystrybucja zapowiada: To energetyka w nowym wydaniu: otwarta, prosta i przewidywalna.

Każdy właściciel nowej nieruchomości pamięta liczbę dokumentów i formalności towarzyszących nie tylko samej budowie, ale także przyłączaniu mediów. Właśnie ten etap inwestycji według TAURON Dystrybucji może zostać znacznie uproszczony. Już 1 lipca Firma uruchomi nowy serwis ePrzyłączenia, który radykalnie ułatwia wnioskowanie o przyłączenie do sieci energetycznej. Ma być szybciej, bez papieru i wizyt w biurze.

Jakie są zastosowania komputerów przemysłowych? 5 przykładów

Komputery przemysłowe (IPC) to wyspecjalizowane jednostki, stworzone do nieprzerwanej pracy 24/7 w ekstremalnych warunkach, gdzie standardowe PC zawodzą. Ich wzmocniona konstrukcja i niezawodność stanowią fundament nowoczesnej automatyzacji. Od wspierania procesów produkcyjnych i kontroli jakości, przez zarządzanie logistyką i monitorowanie infrastruktury, po interfejsy HMI i przetwarzanie brzegowe z AI – komputery przemysłowe gwarantują ciągłość i wydajność w przemyśle 4.0.

Absolutorium dla Zarządu GZM za wykonanie budżetu w 2025 roku

Zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii udzieliło Zarządowi GZM absolutorium z wykonania budżetu za 2025 rok. Miniony rok upłynął pod znakiem dalszego rozwoju transportu publicznego, inwestycji w zeroemisyjny tabor, wsparcia projektów kolejowych oraz rozbudowy infrastruktury rowerowej, w tym sieci velostrad.