W styczniu kopalnie wydobyły 5,2 mln ton węgla

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Z przedstawionych w piątek danych katowickiego oddziału Agencji, który monitoruje rynek węgla i sytuację w górnictwie, wynika, że styczniowe wydobycie było o ponad 200 tys. ton wyższe od wielkości produkcji węgla w grudniu, kiedy miesięczne wydobycie osiągnęło historyczne minimum

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

W styczniu tego roku polskie kopalnie wydobyły ok. 5,2 mln ton węgla kamiennego, a krajowa sprzedaż tego surowca wyniosła ok. 5,4 mln ton - wskazują dane Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). W styczniu ubiegłego roku wydobycie i sprzedaż były na poziomie 5,6-5,7 mln ton.

Z przedstawionych w piątek danych katowickiego oddziału Agencji, który monitoruje rynek węgla i sytuację w górnictwie, wynika, że styczniowe wydobycie było o ponad 200 tys. ton wyższe od wielkości produkcji węgla w grudniu, kiedy miesięczne wydobycie osiągnęło historyczne minimum, po raz pierwszy spadając nieznacznie poniżej 5 mln ton (przy sprzedaży węgla powyżej 5,4 mln ton).

Sprzedaż węgla w styczniu, rzędu 5,4 mln ton, była na poziomie zbliżonym do sprzedaży w grudniu. Zarówno w grudniu jak i w styczniu wielkość sprzedaży węgla była wyższa od wielkości produkcji tego surowca, co oznacza, że nabywców znalazła także część węgla z zapasów lub depozytów.

W całym ub. roku kopalnie wyprodukowały niespełna 65,5 mln ton węgla, wobec prawie 70,4 mln ton rok wcześniej (spadek o 6,9 proc., czyli prawie 4,9 mln ton). Najniższe miesięczne wydobycie odnotowano w grudniu, a najwyższe - powyżej 5,9 mln ton - w marcu i październiku.

Stan zapasów węgla na zwałach w końcu stycznia br. ARP szacuje na ok. 1,5 mln ton. Stan zatrudnienia w górnictwie węgla kamiennego to - na koniec stycznia - 82,9 tys. osób.

Według danych ARP tegoroczny styczeń przyniósł wzrost cen węgla energetycznego zarówno dla energetyki, jak i ciepłownictwa. Cena węgla dostarczanego do energetyki była o 6,6 proc. wyższa niż miesiąc wcześniej, natomiast cena węgla dla ciepłownictwa wzrosła o 5,6 proc. Taki poziom cen notowano ostatnio 3-4 lata temu.

W styczniu wartość indeksu cenowego dla rynku energii elektrycznej wyniosła 226,76 zł za tonę (wobec 212,66 zł za tonę w grudniu), a w przeliczeniu na jeden gigadżul uzyskanej z węgla energii było to - po raz pierwszy od grudnia 2015 roku - powyżej 10 zł za gigadżul (wobec 9,64 zł za gigadżul w grudniu 2017). W porównaniu ze styczniem 2017 r. wynik ten był lepszy o 14,3 proc. Styczeń był jedenastym z kolei miesiącem, kiedy indeks węgla dla energetyki utrzymywał się powyżej 200 zł za tonę.

W segmencie ciepłowniczym wartość indeksu PSCMI2 dla ciepłowni i pozostałych odbiorców krajowych zwiększyła się w styczniu, w stosunku do grudnia, o 5,6 proc., osiągając wartość 289,04 zł za tonę (wobec 273,82 zł za tonę w grudniu). Oznacza to 12,04 zł za gigadżul uzyskanej z węgla energii, wobec 11,31 zł w grudniu. Ostatni raz podobne ceny za węgiel ciepłownie musiały płacić w kwietniu 2014 r., a w ciągu minionego roku indeks poprawił swój wynik o ponad 31 proc.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pracująca dla kopalń spółka planuje emisję akcji, by pozyskać środki na zaspokojenie wierzycieli

Zarząd PKP Cargo chce wyemitować w ofercie publicznej od 75 mln do 89,57 mln akcji o nominalnej wartości 1 zł każda, co ma zapewnić środki na spłatę zobowiązań firmy - poinformowała we wtorek wieczorem spółka. O tym, czy plany zostaną przyjęte, ma zdecydować piątkowe nadzwyczajne walne zgromadzenie.

Tusk: Realizacja parku technologicznego z Tajwanem oznacza miliardy dolarów inwestycji

Realizacja wspólnie z Tajwanem projektu wielkiego parku technologicznego w Miękini na Dolnym Śląsku oznacza miliardy dolarów inwestycji i tysiące miejsc pracy - zapowiedział premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem rządu.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.