W Sosnowcu ostatnia umowa czwartego naboru programu likwidacji niskiej emisji

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

W Strategii - opublikowanej w środę na stronie Ministerstwa Rozwoju - zaznaczono, że za wysokie stężenia zanieczyszczeń w Polsce odpowiada głównie tzw. niska emisja, czyli palenie węglem, w tym złej jakości, oraz odpadami w wyeksploatowanych i nieekologicznych piecach

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Ostatnią z 70 umów czwartej edycji regionalnego programu likwidacji niskiej emisji poprzez inwestycje w gminnych budynkach wielorodzinnych zawarł we wtorek w Sosnowcu Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Łączna kwota dotacji w tej edycji to 169 mln zł.

Chodzi o czwarty konkurs projektów w ramach tzw. poddziałania 1.7.1. Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. To część tzw. działania 1.7. POIiŚ, czyli koordynowanego przez katowicki WFOŚiG programu "kompleksowej likwidacji niskiej emisji na terenie konurbacji śląsko-dąbrowskiej", z pierwotnym budżetem ok. 1 mld zł. Program obejmuje subregion centralny woj. śląskiego.

Po ubiegłorocznej zmianie POIiŚ w naborze tym - obok spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych - po raz pierwszy mogły uczestniczyć gminy.

Jak przekazał rzecznik katowickiego WFOŚiGW Mirosław Cichy, właśnie z samorządem, władze Funduszu zawarły we wtorek ostatnią umowę tego naboru. Będzie to dofinansowanie termomodernizacji sześciu budynków mieszkalnych wielorodzinnych w Sosnowcu. Łączny koszt inwestycji to ponad 7,2 mln zł z czego ok. 5,6 mln zł to dotacja POIiŚ. Inwestycja ma potrwać dwa lata. Jej zakończenie zaplanowano na koniec lutego 2022 roku

- Poprawa jakości powietrza w województwie śląskim to nasz priorytet. Dlatego tym bardziej cieszy nas możliwość ubiegania się o dotacje przez samorządy. Dzięki temu wiele gmin będzie mogło sfinansować kompleksową termomodernizację starych, zaniedbanych budynków wielorodzinnych. Wiem, że bez takiego dofinansowania nie byliby w stanie tego zrobić - powiedział cytowany przez Cichego prezes katowickiego WFOŚiGW Tomasz Bednarek.

Umowę z ramienia miasta na inwestycję, dzięki której zniknąć ma ponad 150 pieców węglowych w budynkach Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych przy ul. Naftowej, podpisał wiceprezydent Michał Zastrzeżyński.

- Kolejne budynki w Sosnowcu pozbędą się kopciuchów. Będzie to miało bezpośredni wpływ na nas wszystkich - nie tylko mieszkańców miasta. Smog nie zna granic administracyjnych i ważne, abyśmy kompleksowo podchodzili do tematu - ocenił cytowany przez służby prasowe miasta wiceprezydent.

Katowicki WFOŚiGW rozpoczął podpisywanie umów w ramach tego naboru w marcu br. Pierwszą, na blisko 2,3 mln zł z POIiŚ zawarł z samorządem Bielska-Białej. Ogółem w tym naborze rozdysponowano ponad 169 mln zł dotacji. Ich ogólna kwota po czterech konkursach przekroczyła 245 mln zł.

- Ogłosiliśmy już piątą edycję konkursu. Zaplanowana pula środków to 50 mln zł, ale jeśli zainteresowanie będzie tak duże jak do tej pory, to nie wykluczamy podwyższenia tej puli środków - zasygnalizował Bednarek. Katowicki WFOŚiGW przypomina, że termin składania wniosków upływa 29 lipca br., a rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na luty 2021 r.

W działaniu 1.7. POIiŚ przewidziano trzy tzw. poddziałania: 1.7.1., czyli wspieranie efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych w woj. śląskim, 1.7.2., czyli efektywną dystrybucję ciepła i chłodu oraz 1.7.3., czyli promowanie wysokosprawnej kogeneracji ciepła i energii elektrycznej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.