W ruchu Borynia rozcinają kolejne ściany

fot: Kajetan Berezowski

Oddział GRP 2b ruchu Borynia kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie na bieżąco wykonuje zadania

fot: Kajetan Berezowski

Ruch Borynia kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie fedruje zgodnie z planem techniczno-ekonomicznym. Górnicy z przygotówek wykonali 270 m nowych wyrobisk ponad ten plan. W zakładzie prowadzone są m.in. prace związane z udostępnieniem poziomu 1120.

Ruch Borynia drąży obecnie 13 przodków, prowadząc wydobycie z dwóch poziomów: 838 i 950. W maju załogi oddziałów GRP rozpoczęły drążenie ciągu wyrobisk za pomocą robót strzałowych na poziomie 950. Są one niezbędne, aby przygotować front robót związany z pogłębianiem szybu II do poziomu 1120. Nowy poziom udostępniony zostanie właśnie wyrobiskami z poziomu 950. Przypomnijmy, że w listopadzie 2017 r. firma zewnętrzna rozpoczęła drążenie wyrobisk dla udostępnienia pokładu 504/1 w ramach budowy poziomu 1120. W chwili obecnej, po wykonaniu ponad 400 m wyrobisk kamiennych, drążony jest pierwszy chodnik w tym pokładzie. Od marca br. rozpoczęto z kolei drążenie przekopu w kierunku szybu II do poziomu 1120. 

Górnicy osiągają dobre wyniki na wszystkich frontach robót.

- Prowadzimy drążenie dwóch wyrobisk w pokładzie 404/1. Są to  dwie przecinki ścianowe. Postępy mieliśmy w ostatnim czasie dobre, w okolicach 200 m na miesiąc. Robota na dwa fronty, albo nawet na trzy to dla nas żaden problem. Liczy się dobra organizacja pracy i sprzęt. Oddział liczy 10 brygad przodkowych, dobrze usprzętowione przodki, zabudowane układy przekładkowe, układ hydrauliczny wspomagający, ciągnik manewrowy akumulatorowy, dobre kombajny – wyjaśnia Grzegorz Czarnecki, nadszytygar górniczy, kierownik oddziału GRP 2b.

Warunki techniczne to jedno, ale największą wartością kopalni są oczywiście ludzie.

- Wielu z nich zdobywało pierwsze szlify w brygadach SIG-u i następnie przeszli bezpośrednio do pracy w ruchu Borynia. To doświadczeni górnicy – dodaje sztygar zmianowy Andrzej Kołaczyński.

Załoga Boryni na bieżąco wykonuje także zadania mające na celu udostępnienie kolejnych dwóch ścian, które mają być oddane do eksploatacji jeszcze w br. Trzecia znajduje się już na etapie zbrojenia. Sukcesywnie rozcinane są także nowe wyrobiska dla udostępnienia dalszych pięciu ścian, których uruchomienie planuje się już w przyszłym roku. Jedna z nich jest już prawie w całości udostępniona. Górnicy muszą jeszcze wykonać wyrobisko wentylacyjne. Jest ono specyficzne, bo zarazem poprowadzi do kolejnego pokładu, w którym, w najbliższej przyszłości, planowana jest dalsza eksploatacja.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W Tatrach wyraźne ożywienie ruchu turystycznego

Obłożenie obiektów noclegowych pod Tatrami na koniec lipca wynosiło średnio ok. 75 proc., a w części hoteli sięgało 100 proc. - powiedział PAP Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej (TIG). Jak ocenił, po spokojnym początku wakacji wyraźne ożywienie nastąpiło od połowy lipca.

Posłuchać muzyki 320 metrów pod ziemią? Będzie można już jesienią

Kolejna edycja koncertu „Muzyka na Poziomie” odbędzie się jesienią w kopalni Guido w Zabrzu.

Jacek Korski: Wysyłamy ludzi na odprawy i górnicze urlopy, a potem płaczemy, że pracowników brakuje

Raptem tydzień byłem na urlopie, a tu sezon ogórkowy niemal się zaczął. Nie w polityce, bo tam się trochę dzieje. Najbardziej bawi mnie zmiana poglądów i ocen na temat ludzi, którzy jeszcze wczoraj byli politycznymi sojusznikami. Nie emocjonuje mnie to, bo złudzenia na temat polityków w naszym kraju straciłem już dawno.

Największy przywóz gazu do Polski z Danii i USA

Import gazu ziemnego do Polski wzrósł o 23 proc. rdr w 2025 r. a najwięcej tego paliwa sprowadzono z Danii i Stanów Zjednoczonych - poinformowało Ministerstwo Energii. Dostawy LNG stanowiły ponad 40 proc. importu.