W ramach Funduszu Modernizacyjnego Polska będzie mogła skorzystać z ponad 43 procent dostępnej puli - środków ze sprzedaży ok. 135 mln uprawnień do emisji

1474448967 senat rp

fot: wikipedia.org

W senacie poparto rządową nowelizację ustawy o OZE

fot: wikipedia.org

Senackie komisje gospodarki oraz ds. klimatu mają przedstawić wspólne sprawozdanie z prac nad zmianą ustawy o handlu emisjami gazów cieplarnianych i ujednolicić wnioski. Ustawa wprowadza m.in. procedury ubiegania się o wsparcie z Funduszu Modernizacyjnego.

Po środowym posiedzeniu plenarnym, na którym nie zgłoszono poprawek, decyzją marszałka Senatu ustawą ponownie zajmą się komisje gospodarki oraz ds. klimatu.

Jak wyjaśnił wicemarszałek Bogdan Borusewicz (KO), ponieważ komisje przedstawiły odmienne wnioski, mają się do nich ustosunkować i przedstawić wspólne sprawozdanie, tak by ustawa mogła być przegłosowana na zakończenie trwającego posiedzenia Senatu.

W środę, w czasie dyskusji reprezentujący rząd wiceminister klimatu Adam Gibourg-Czetwertyński wyraził sprzeciw wobec poprawek Biura Legislacyjnego Senatu oraz wobec poprawki senatora Jacka Burego (Polska 2050).

Gibourg-Czetwertyński argumentował, że poprawki precyzujące i redakcyjne BLS nie są konieczne. Natomiast poprawka Burego jest - zdaniem wiceministra - bezsensowna. W zamyśle pomysłodawcy, jego poprawka miała sprawić, aby 100 proc. środków uzyskanych ze sprzedaży na aukcjach uprawnień do emisji, było przekazywane na wyodrębniony rachunek w NFOŚiGW. Jak tłumaczył Bury, chodzi o większą transparentność wpływu i wydatkowania pieniędzy.

Gibourg-Czetwertyński zauważył jednak, że w praktyce poprawka oznacza, iż 100 proc. przychodów aukcyjnych trafiłaby na wynagrodzenia i koszty administracyjne, a nie na modernizację energetyki, jest więc bezsensowna.

Nowelizacja dostosowuje polskie prawo do regulacji UE dotyczących zasad funkcjonowania systemu handlu uprawnieniami do emisji w latach 2021-2030.

Wprowadza m.in. procedury ubiegania się o wsparcie z Funduszu Modernizacyjnego. Na Fundusz ten trafiają środki ze sprzedaży 2 procent ogólnej puli uprawnień do emisji w ramach systemu EU-ETS. Przeznaczone są na modernizację systemu energetycznego i poprawę efektywności energetycznej w państwach UE. Z Funduszu mogą korzystać kraje, gdzie w 2013 roku PKB per capita było niższe niż 60 procent średniej dla całej UE.

W ramach Funduszu Modernizacyjnego Polska będzie mogła skorzystać z ponad 43 procent dostępnej puli - środków ze sprzedaży ok. 135 mln uprawnień do emisji. Ich wartość będzie zależeć od cen rynkowych sprzedaży.

Finansowanie z funduszu ma iść na wskazane cele - m.in. wytwarzanie energii z OZE, ciepłownictwo, magazyny energii, sieci - w tym ciepłownicze, transformacja regionów uzależnionych od stałych paliw kopalnych, transformacja sektorów transportu, budownictwa i odpadów. W noweli przewidziano procedurę ubiegania się o wsparcie z Funduszu Modernizacyjnego. Podstawową procedurą będą konkursy. Operatorem Funduszu będzie w Polsce NFOŚiGW, a nadzór będzie sprawował minister ds. klimatu. (PAP)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.