W programie Klucz do mieszkania będzie obowiązywał limit dochodu

fot: Maciej Dorosiński

Rząd planuje wdrożyć Krajowy Fundusz Rewitalizacji, finansujący gminne programy rewitalizacji - także miejskich kamienic

fot: Maciej Dorosiński

W programie “Klucz do mieszkania“ będzie obowiązywał limit dochodu; w przypadku jednej osoby będzie to 6,5 tys. zł netto, a dla dwuosobowego gospodarstwa - 9,5 tys. złotych - przekazał we wtorek minister rozwoju Krzysztof Paszyk. Dodał, że jego celem jest to, aby program wszedł w życie w czwartym kwartale.

Paszyk, pytany we wtorek na antenie Radia ZET o datę wejścia w życie przedstawionego w ubiegłym tygodniu programu “Klucz do mieszkania“, odparł, że program ten będzie wprowadzany dwoma projektami ustaw. - Pierwszy projekt już został skierowany w ubiegłym tygodniu na stały komitet rady ministrów; to jest ta gwarancja 2,5 mld zł na mieszkania komunalne i społeczne. Jak zaznaczył, ma nadzieję, że to “pójdzie bardzo sprawnie“.

Dodał, że projekt dotyczący wsparcia mieszkalnictwa własnościowego (tylko przy zakupie na rynku wtórnym) “rozpocznie procedurę legislacyjną na poziomie rządu“. - Będę robił wszystko, żeby to procedowanie nad nim odbywało się jak najszybciej. Moim celem jest, żeby ten program od czwartego kwartału tego roku zaczął obowiązywać - podkreślił.

Minister podkreślił, że oprócz limitów dot. maksymalnej ceny metra kwadratowego będzie obowiązywał również limit dochodu. - W przypadku jednej osoby będzie to 6,5 tys. złotych netto dochodów, dwuosobowe gospodarstwo to max 9,5 tys. złotych, 3-osobowe gospodarstwo to 11,5 tys., 4-osobowe gospodarstwo to 13,5 tys. złotych, a 5-osobowe gospodarstwo 15,5 tys. - wskazał Paszyk.

Dodał, że w programie będzie obowiązywał również limit zgód na skorzystanie z programu. - Chcemy, żeby to rozkładać w ciągu roku. Myślimy o ok. 10 tys. wniosków co kwartał, żeby rozciągać program w czasie - wskazał. Według szacunków resortu rozwoju, z programu w ciągu roku skorzystać będzie mogło ok. 40 tys. osób.

Paszyk był również pytany o zapowiadane powstanie portalu cen transakcyjnych na rynku mieszkaniowym (portal DOM).

- Ustawa, którą roboczo nazywamy portal DOM, jest w końcowej fazie konsultacji i powinna w ciągu najbliższych dni trafić na stały komitet cyfryzacji - powiedział.

W ubiegłym tygodniu minister Paszyk poinformował, że pierwszym komponentem programu “Klucz do mieszkania“ jest wsparcie mieszkalnictwa komunalnego i społecznego. Resort rozwoju chce na to w 2025 r. przeznaczyć 2,5 mld zł. Założono, że pula ta pozwoli na sfinansowanie do 15 tys. mieszkań komunalnych oraz tych budowanych przez społeczne inicjatywy mieszkaniowe i społeczne towarzystwa budownictwa społecznego.

- W kolejnych latach planujemy wydatkowanie jeszcze wyższych kwot - mówił minister Paszyk. Dodał, że te 2,5 mld zł będę przeznaczone nie tylko na budowę, ale też na remonty i modernizację istniejących już zasobów.

Drugim komponentem strategii jest wsparcie mieszkalnictwa własnościowego. - Tam, gdzie nie ma żadnych form budownictwa społecznego chcemy wspierać zakup domów z rynku wtórnego, a także zakup działki i budowę domów metodą gospodarczą - podkreślił wtedy Paszyk.

W przypadku zakupu mieszkań z rynku wtórnego nabywcy będą musieli zmieścić się w ustalonych limitach ceny metra kwadratowego. Limit wynosi do 10 tys. zł, a w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu - do 11 tys. zł. Gminy będą mogły podnieść ten limit ceny, samodzielnie kształtując politykę mieszkaniową - poinformował Paszyk.

Podczas prezentacji strategii zaznaczono, że program wsparcia zakupu mieszkań lub domów na własność ma być dostępny wyłącznie dla osób, które nie miały i nie posiadają własnego mieszkania ani domu. Ponadto będą one musiały też spełnić określone ustawą kryteria dochodowe. Paszyk, pytany czy nie obawia się, że dofinansowanie wpłynie na wzrost cen nieruchomości, powiedział, że w przygotowanych regulacjach znajdą się zabezpieczenia, mające temu zapobiegać.

Do programu “Klucz do mieszkania“ wprowadzono też rozwiązania, które mają wspomóc seniorów i osoby niepełnosprawne. W przypadku osób starszych planowane jest wprowadzenie pierwszeństwa w wynajmie mieszkań gminnych dostosowanych do ich potrzeb oraz umożliwienie przeprowadzki z dotychczas zajmowanego lokalu do lokalu gminnego. Ponadto - jak czytamy - “osoba starsza będzie mogła wydzierżawić swoje mieszkanie gminie, w zamian uzyskując możliwość wynajęcia dostosowanego do jej potrzeb mieszkania komunalnego“.

Kolejną propozycją jest rozwiązanie wspierające budowę i remonty akademików. Kwota wsparcia wyniesie nawet 80 proc. kosztów inwestycji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.