W PKN Orlen powstaje 200-metrowy komin

1647343923 rafineria orlen 06

fot: Orlen

Po 48 latach stary komin się zwyczajnie zużył i dlatego zostanie zastąpiony nowym

fot: Orlen

W zakładzie PKN Orlen w Płocku (Mazowieckie) na instalacji utylizacji siarkowodoru budowany jest komin, który osiągnie 200 metrów wysokości. Dzięki najnowszej technologii, jak podaje koncern, będzie on odprowadzał spaliny w wyższe warstwy atmosfery, co zmniejszy oddziaływanie na środowisko.

Komin, z którego obecnie korzysta PKN Orlen w swym głównym zakładzie produkcyjnym w Płocku na instalacji utylizacji siarkowodoru, potocznie nazywanej Clausem, został wzniesiony w 1974 r.

Po 48 latach komin się zwyczajnie zużył i dlatego zostanie zastąpiony nowym. Budowany właśnie komin będzie miał 200 metrów wysokości, czyli dokładnie tyle samo, co ten obecny, ale zastosowana w nim będzie najnowsza technologia. Stary komin zostanie później rozebrany - przekazał we wtorkowym komunikacie koncern. Jak podał, zakończenie budowy nowego komina planowane jest na przełomie 2022 i 2023 r.

PKN Orlen podkreślił, że nowy komin na instalacji utylizacji siarkowodoru będzie odprowadzał spaliny do wyższych warstw atmosfery. Dzięki temu będą one bardziej rozproszone, a to z kolei zmniejszy ich oddziaływanie na środowisko. To pierwsza z wielu ekologicznych inwestycji planowanych na terenie tej instalacji - zaznaczył koncern. Zapowiedział przy tym, że realizowane tam przedsięwzięcia umożliwią redukcję emisji SO2 z jego zakładu produkcyjnego w Płocku o ok. 20 proc.

Jak wyjaśnił PKN Orlen, głównym elementem nowego komina jest trzon żelbetowy w formie bryły obrotowej o pionowej osi symetrii, która w dolnej części, przy podstawie, ma średnicę 13 metrów i zwęża się do nieco ponad 7,5 metra na wysokości 130 metrów i przechodzi w walec. Wysokość samego trzonu żelbetowego wyniesie 197 metrów. Powyżej będą jeszcze głowice dwóch przewodów spalin, których wyloty znajdą się na wysokości 200 metrów - podał koncern.

Według PKN Orlen, wewnątrz komina znajdować się będą dwa niezależne, bliźniacze przewody spalin o średnicy wewnętrznej 1,8 metra - stalowe przewody odizolują spaliny od trzonu żelbetowego konstrukcji, a ich odpowiednia geometria wpłynie na jeszcze lepszą prędkość przepływu w kominie, co przyczyni się do większego rozproszenia odprowadzanych spalin; ponadto komin wyposażony będzie w dźwig towarowo-osobowy, który zamontowany zostanie również w jego wnętrzu.

PKN Orlen wyjaśnił, że do obecnego komina są kierowane spaliny z jednostek odsiarczania gazów kominowych - podobnie będzie w przypadku nowego obiektu. W koncernie na co dzień używany będzie tylko jeden z tych przewodów w nowym kominie. Drugi stanowić będzie rezerwę, np. do potrzeb serwisowych przy pracującym przewodzie, co umożliwi normalne funkcjonowanie podczas prowadzenia tych prac, bez konieczności korzystania z niższego emitora zastępczego. To zmniejszy także ryzyko występowania potencjalnych uciążliwości zapachowych - zaznaczył koncern.

Budowa nowego komina, jak podkreślił PKN Orlen, o pierwsza z wielu inwestycji planowanych na terenie instalacji utylizacji siarkowodoru w głównym zakładzie koncernu w Płocku, a kolejna planowana jest tam na 2024 r. - wtedy też planowane jest zastąpienie użytkowanej teraz jednostki odsiarczania gazów kominowych nową konstrukcją.

Główny zakład produkcyjny PKN Orlen w Płocku to największy w Polsce kompleks rafineryjno-petrochemiczny i jeden z największych w Europie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Mocno zakołysała się ziemia – to wstrząs, czy tąpniecie? Znamy odpowiedź

W latach 2021-2025 w polskim górnictwie podziemnym miało miejsce 16 tąpnięć wskutek zaistnienia wstrząsów górotworu. W ich wyniku doszło do 19 wypadków śmiertelnych.

Paulina Hennig-Kloska: Energia z morskich wiatraków obniży średnią cenę prądu w Polsce

Energia elektryczna produkowana przez morskie farmy wiatrowe będzie stabilizować średnią krajową cenę energii na niższym niż dotychczas poziomie - oceniła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Kolejny wiadukt w Katowicach do remontu. Miasto ogłosiło przetarg

Samorządowa spółka Katowickie Inwestycje zamawia remont wiaduktu drogowo-tramwajowego w ciągu ul. 1 Maja nad Aleją Murckowską, czyli drogą krajową nr 86. Miejski remont ma być skoordynowany z inwestycją PKP Polskich Linii Kolejowych dot. równoległego wiaduktu kolejowego nad DK86.

Ile wyniesie wzrost PKB w 2026 roku? Prognoza PKO BP

Wzrost PKB w 2026 r. wyniesie 3,5 proc., a w 2027 r. spowolni do 2,8 proc. ze względu na spadek inwestycji po zakończeniu Krajowego Planu Obudowy - prognozują ekonomiści banku PKO BP.