W pierwszej kolejności PGNiG wesprze Instytut Matki i Dziecka w Warszawie

fot: Maciej Dorosiński

Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński podkreślił, że Program dla Śląska to największy program wsparcia, który do tej pory został przygotowany przez administrację rządową i będzie w najbliższych latach realizowany przy wsparciu różnych instytucji

fot: Maciej Dorosiński

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przekazuje 4 mln zł na działania związane z epidemią koronawirusa - poinformował we wtorek prezes spółki Jerzy Kwieciński. W pierwszej kolejności PGNiG wesprze Instytut Matki i Dziecka w Warszawie kwotą 300 tys. zł .

Podczas konferencji prasowej prezes PGNIG podkreślił, że obowiązek wspierania działań przeciwdziałających szerzeniu się koronawirusa ciąży również na przedsiębiorcach. - Jako grupa kapitałowa PGNiG zdecydowaliśmy się, żeby już w tej chwili przeznaczyć 4 mln zł na wsparcie różnych działań związanych z przeciwdziałaniem pandemii - powiedział Kwieciński.

Jak mówił, spółka przekaże 3 mln zł do budżetu, który za pośrednictwem Ministerstwa Aktywów Państwowych trafi do Ministerstwa Zdrowia i pozwoli na finansowanie różnych działań w placówkach zdrowia w całym kraju. Dodatkowy 1 mln trafi do placówek medycznych zlokalizowanych w miejscowościach, w których działają spółki należące do grupy PGNiG. Jedną z nich jest Instytut Zdrowia Matki i Dziecka w Warszawie, do którego trafi 300 tys. zł. - Nieprzypadkowo nawiązaliśmy współpracę z Instytutem Matki i Dziecka, bo to jest nasz sąsiad, świadczy usługi zdrowotne nie tylko na Mazowszu, ale i dla całego kraju - zaznaczył.

Dyrektor Instytutu, Tomasz Maciejewski zwrócił uwagę, że kierowana przez niego placówka zajmuje się dziećmi szczególnie narażonymi na zarażenie koronawirusem. - Są to dzieci leczone onkologicznie, dzieci z chorobami rzadkimi, kobiety w ciąży, noworodki i wcześniaki. Te pieniądze przeznaczymy na zabezpieczenie naszych pacjentów, żeby już przy wejściu do szpitala każdy był odpowiednio skontrolowany, zabezpieczony, żebyśmy nie przenosili wirusa do wnętrza szpitala i w ten sposób uniemożliwili zakażenie naszych pacjentów, bo dla nich taka infekcja może być katastrofalna w skutkach, znacznie bardziej niż dla każdego z nas dorosłego, chodzącego po ulicy - powiedział.

Doprecyzował, że pieniądze będą wydane na środki ochrony, środki odkażające i sprzęt jednorazowy używany przez dzieci w trakcie hospitalizacji.

Prezes Fundacji Instytutu Matki i Dziecka, Dorota Kleszczewska podziękowała za szybką reakcję PGNIG na prośbę o wsparcie. - W weekend zwróciliśmy się o tę pomoc i w weekend już dostaliśmy pierwszą odpowiedź. Decyzja zapadła w poniedziałek. Teraz wszystkie nasze wysiłki kierujemy na to, żeby naszych pacjentów i ich zdrowie zabezpieczyć i oczywiście zapewnić ciągłość leczenia. Pamiętajmy, że choroby, na które nasi pacjenci są leczeni w Instytucie Matki i Dziecka, nie znikną i nie poddadzą się kwarantannie. Dlatego musimy walczyć, żeby ich stan zdrowia się nie pogorszył i żadna infekcja im nie zaszkodziła - stwierdziła Kleszczewska.

Kwieciński zadeklarował, że jest to początek współpracy z Instytutem Matki i Dziecka i że grupa PGNIG będzie podejmować kolejne inicjatywy.

Pieniądze na walkę z koronawirusem przekazują też inne firmy, m.in. PGE, która przeznaczyła 5 mln zł na wsparcie działań podejmowanych przez administrację rządową.

Do te pory w Polsce stwierdzono 221 przypadków zakażenia koronawirusem. Pięć osób zmarło.

Koronawirus w Polsce: Wszystko o koronawirusie Covid19

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.