W opinii parlamentarzystów PIS, rząd nie ma pomysłu na to, w jaki sposób zapobiec upadłości JSW

1759585229 sasin

fot: facebook

fot: facebook

Czy jest pomysł na ratowanie Jastrzębskiej Spółki Węglowej? Zdaniem parlamentarzystów  Prawa i Sprawiedliwości – tak. Przekonywali o tym 4 bm. w Katowicach: były wicepremier Jacek Sasin, były wiceminister gospodarki odpowiedzialny za górnictwo Marek Wesoły, poseł Grzegorz Matusiak, były wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik oraz były wojewoda śląskie Jarosław Wieczorek.

W ich opinii rząd nie ma pomysłu na to, w jaki sposób zapobiec katastrofie, czyli upadłości JSW.

- Dlatego wspólnie z posłami PiS na konferencji prasowej przed Urzędem Wojewódzkim w Katowicach mówiliśmy o planach, zarówno tych ratunkowych i jak długoterminowych rozwojowych, które przygotowaliśmy dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej w ramach stworzenia państwowego holdingu stalowo-zbrojeniowego – podkreślił Jacek Sasin.

Opozycyjni parlamentarzyści opowiadali m.in. o planach, krótko i długoterminowych dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej "w ramach stworzenia państwowego holdingu stalowo-zbrojeniowego".

- Powiązanie koksu, hutnictwa i przemysłu zbrojeniowego to element bezpieczeństwa Polski. Dlatego powstanie giganta przemysłu ciężkiego to nasza racja stanu. Pomysł ten zaczęliśmy jeszcze realizować w czasie naszych rządów, niestety po zmianie władzy rozwiązania zostały wyrzucone do kosza - dodał Jacek Sasin.

- Powstanie giganta przemysłu ciężkiego to nasza racja stanu - tłumaczyli posłowie PiS przed gmachem Urzędu Wojewódzkiego.

Warto przypomnieć, że pomysł, aby Jastrzębska Spółka Węglowa stała się częścią dużej grupy zbrojeniowej jako ogniwo w produkcji stali dla przemysłu zbrojeniowego poparł już wcześniej Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.

W pierwszym półroczu br. JSW spółka zanotowała 2,075 mld zł straty netto i spadek przychodów ze sprzedaży o 1,461 mld zł wobec tego samego okresu rok wcześniej (do 4,715 mld zł). Największy negatywny wpływ miały spadki cen węgla zarówno koksowego, jak i energetycznego.

Podkreślił, że środowiska związkowe i polityczne zgadzają się, że spółka powinna zostać ujęta w tzw. ustawie górniczej, której projekt nowelizacji ma w najbliższym czasie przyjąć rząd. Umożliwiłoby to objęcie JSW dotacjami na instrumenty osłonowe do redukcji miejsc pracy.

 

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.