W mediach: kopalnia Sośnica nie zostanie zamknięta

fot: Jarosław Galusek/ARC

"Nasz Dziennik" powołuje się na wypowiedź udzieloną przez wiceministra energii, że Sośnica nie zostanie przekazana do SRK

fot: Jarosław Galusek/ARC

Ministerstwo Energii wycofuje się z planów przekazania kopalni Sośnica w Gliwicach do Spółki Restrukturyzacji Kopalń - napisał w środę, 30 maja, "Nasz Dziennik".

Gazeta przypomina, że Sośnica "była przewidziana do przeniesienia do SRK w 2016 roku, gdy rząd wdrożył program restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego". Program został zatwierdzony przez Komisję Europejską, która musiała zaakceptować wydanie 8 mld zł na reformę branży - zaznacza dziennik.

"Program zawierał listę kopalń, które do końca 2018 roku zostaną przekazane do spółki restrukturyzacyjnej: jedne trafiły tam od razu, a inne miały być przejmowane w późniejszym okresie". "Z tym, że włączenie do SRK oznacza w praktyce stopniowe wygaszanie danej kopalni i Sośnicy też groził taki scenariusz" - napisała gazeta.

"Nasz Dziennik" podał w środę, że "teraz wiele wskazuje na to, że kopalnia uniknie zamknięcia".

"Nie widzę zasadności mówienia o przeniesieniu Sośnicy do Spółki Restrukturyzacji Kopalń" - powiedział gazecie Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii i pełnomocnik rządu do spraw restrukturyzacji węgla kamiennego. "Nasz Dziennik" twierdzi, że Tobiszowski "taką deklarację złożył podczas zebrania Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ "Solidarność".

"Wiceminister wyjaśnił, że kopalnia osiąga bardzo dobre wyniki finansowe, ma też spore zasoby węgla nadającego się do wydobycia" - pisze gazeta.
"Realny jest też pomysł, żeby Sośnica sięgnęła po węgiel leżący na granicy z kopalnią Makoszowy, która należy do SRK" - dodaje "Nasz Dziennik" w środowej publikacji.

"To wzmocniłoby pozycję Sośnicy. Jestem zdecydowany, żeby do tego złoża dojść, bo wydłużyłoby to znacząco żywotność kopalni" - argumentował w rozmowie z gazetą Tobiszowski.

Gazeta zaznacza, że usunięcie Sośnicy z listy kopalń, które mają być przekazane do SRK, wymaga jeszcze akceptacji Komisji Europejskiej, gdyż trzeba zmodyfikować plan reformy górnictwa.

"W tym celu zarząd Polskiej Grupy Górniczej musi do końca czerwca dokonać oceny działalności kopalni i zarekomendować jej dalsze funkcjonowanie"- czytamy w "Naszym Dzienniku".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

1761917515 waskotorowka

Nocna Szychta z koleją wąskotorową

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych rozpoczęło sezon wakacyjny z nowym rozkładem jazdy. Teraz kursy będą się odbywać na pełnej trasie, czyli do Miasteczka Śląskiego. Ale atrakcji przygotowano o wiele więcej.

Najlepsza polska kopalnia już po wizycie studyjnej dotyczącej rozwoju terenów inwestycyjnych

Przedstawiciele LW Bogdanka, gminy Łęczna oraz Agencji Rozwoju Przemysłu uczestniczyli w wizycie studyjnej na Dolnym Śląsku. Jej celem było poznanie praktycznych doświadczeń związanych z tworzeniem parków przemysłowych, przygotowaniem terenów inwestycyjnych oraz budową infrastruktury niezbędnej do przyciągania nowych inwestorów. 

We wtorek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,98 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

We wtorek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,98 zł, benzyny 98 - 6,69 zł, a diesla - 6,11 zł. Oznacza to, że w porównaniu z poniedziałkiem ceny maksymalne obu rodzajów benzyn są wyższe; tańszy jest z kolei diesel.

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.