W marcu zarejestrowano w Polsce 76 nowych autobusów - więcej o 2,7 proc. rok do roku

1592468370 solaris urbino electric

fot: Solaris

Autobusy jednorazowo zapewnią podróż przynajmniej 80 pasażerom, dla 26 z nich przewidziano miejsca siedzące

fot: Solaris

W marcu br. zarejestrowano w Polsce 76 nowych autobusów, to rezultat o 7,32 proc. mniejszy od zanotowanego w poprzednim miesiącu i o 2,7 proc. większy niż rok wcześniej - podał Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.

Samar podał, że w marcu nie zarejestrowano żadnego nowego autobusu turystycznego, to pierwsze takie zdarzenie od 12 lat, od kiedy przygotowywane jest zestawienie.

Z raportu wynika, że największy udział w rejestracjach w marcu 2021 r. miał segment autobusów miejskich - 76,32 proc. Udział autobusów międzymiastowych wyniósł 23,68 proc. Dane skumulowane po trzech miesiącach roku pokazują, że najbardziej popularne są w tym roku autobusy miejskie, których udział w rejestracjach wynosi 58,22 proc. W tym samym czasie segment autobusów międzymiastowych opanował 29,78 proc. rynku, a autobusów turystycznych zaledwie 11,56 proc.

Samar wskazał, że w pierwszym kwartale 2021 r. najczęściej rejestrowano w Polsce autobusy marki Mercedes (69 sztuk, co daje wynik o 8 proc. mniejszy rdr), przed Solarisem (59 sztuk, wzrost o 22,92 proc. rdr) i IVECO (25 sztuk, czyli 56,25 proc. więcej rdr). W pierwszej dziesiątce zestawienia trzy marki zanotowały spadek sprzedaży w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego - Mercedes, MAN oraz Autosan.

W segmencie autobusów miejskich w okresie styczeń - marzec zarejestrowano 131 pojazdów tj., o 3,15 więcej niż przed rokiem. Tylko w marcu przybyło na polskich drogach 58 autobusów miejskich, z czego 29 sztuk reprezentuje markę Solaris - czytamy.

W bieżącym roku zarejestrowano 67 autobusów międzymiastowych, o 8,06 proc. więcej niż rok wcześniej, z czego w samym marcu przybyło 18 pojazdów. Taki wynik oznacza spadek w stosunku do poprzedniego miesiąca o 43,75 proc., a w porównaniu do marca 2020 r. - wzrost aż o 157,14 proc. - podano.

Dodano, że od początku roku zarejestrowano w naszym kraju 26 autobusów turystycznych, o 16,13 proc. mniej niż przed rokiem.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Rekordowe wypłaty! Ubezpieczyciele wypłacili 5,7 mld zł z OC i AC w I kwartale

W pierwszym kwartale 2026 r. zakłady ubezpieczeń wypłaciły niemal 5,7 mld zł odszkodowań z polis komunikacyjnych OC i AC, o 11,4 proc. więcej niż rok wcześniej - podał Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Najwięcej szkód zgłaszano po zdarzeniach, do których dochodziło w poniedziałki.

Nie będzie referendów w Chorzowie i Będzinie. Za mało podpisów i uchybienia formalne

Prezydenci Chorzowa i Będzina mogą spać spokojnie. Komisarze wyborczy odrzucili wnioski o przeprowadzenie referendów w tych miastach. W Chorzowie referendum nie obędzie się z powodu zbyt małej liczny ważnych podpisów poparcia, a w Będzinie z powodu uchybień formalnych.

URE zatwierdził taryfę na usługi magazynowania gazu przez Gas Storage Poland

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę na usługi magazynowania gazu ziemnego przez spółkę Gas Storage Poland - podał Urząd. Stawki będą niższe o ok. 1,1 proc.

Wolny piątek w dwóch kopalniach PGG. Sprawdź, w których

Górnicy dwóch kopalń zespolonych w Polskiej Grupie Górniczej - ROW i Ruda - skorzystają w tym roku z wydłużonego weekendu na początku czerwca. Piątek po Bożym Ciele dyrekcje obu kopalń ogłosiły dniem wolnym od pracy.