Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

33.11 PLN (-1.87%)

KGHM Polska Miedź S.A.

284.20 PLN (+1.86%)

ORLEN S.A.

131.46 PLN (-1.16%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.55 PLN (-1.77%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.32 PLN (-1.71%)

Enea S.A.

24.26 PLN (-1.46%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

33.05 PLN (-2.07%)

Złoto

4 755.92 USD (+1.13%)

Srebro

74.63 USD (-1.20%)

Ropa naftowa

102.45 USD (-1.11%)

Gaz ziemny

2.87 USD (-0.28%)

Miedź

5.65 USD (-0.12%)

Węgiel kamienny

127.90 USD (-1.24%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

33.11 PLN (-1.87%)

KGHM Polska Miedź S.A.

284.20 PLN (+1.86%)

ORLEN S.A.

131.46 PLN (-1.16%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.55 PLN (-1.77%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.32 PLN (-1.71%)

Enea S.A.

24.26 PLN (-1.46%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

33.05 PLN (-2.07%)

Złoto

4 755.92 USD (+1.13%)

Srebro

74.63 USD (-1.20%)

Ropa naftowa

102.45 USD (-1.11%)

Gaz ziemny

2.87 USD (-0.28%)

Miedź

5.65 USD (-0.12%)

Węgiel kamienny

127.90 USD (-1.24%)

W marcu w Lublinie odbędzie się XVIII Forum Tras Podziemnych

fot: Tomasz Rzeczycki

Podziemną trasę w Lublinie zabezpieczyli górnicy z ZRG w Łęcznej

fot: Tomasz Rzeczycki

Po raz osiemnasty spotkają się w tym roku przedstawiciele podziemnych tras turystycznych na ogólnopolskim zjeździe. Gospodarzem będzie Lubelska Trasa Podziemna.

Organizatorem zjazdu jest Stowarzyszenie Podziemne Trasy Turystyczne Polski z siedzibą w Tarnowskich Górach. Forum potrwa od 8 do 10 marca. Tym razem treść referatów poświęcona ma być tematyce piwnicznych tras podziemnych. Nie zabraknie jednak akcentów łączących te trasy z zagadnieniami górniczymi. Jerzy Olszewski z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi ma wygłosić referat na temat radonu w piwnicach i innych sztucznych budowlach przeznaczonych na trasy podziemne. Prócz tego referaty mają dotyczyć podziemi m.in. z Jarosławia, Przemyśla czy Rzeszowa.

Uczestnicy XVIII Forum zwiedzą nie tylko Lubelską Trasę Podziemną. Gospodarze planują pokazać także Piwnicę pod Fortuną, Podziemia Browaru „Perła” oraz Dom Słów-Izbę Drukarstwa.

- Pomysł, by to w Lublinie odbywało się XVIII Forum Tras Podziemnych, zrodził się na poprzednim forum; zaproponowaliśmy Lublin jako miejsce spotkania i został zaakceptowany przez zarząd Stowarzyszenia - stwierdził Marcin Waciński z Lubelskiej Trasy Podziemnej.

Piwnice pod lubelskim starym miastem udostępniono do zwiedzania 9 maja 2005 r., początkowo bezpłatnie. Ponad rok później, 3 czerwca 2006 r. wprowadzono bilety wstępu. Wejście do podziemi znajduje się na środku rynku budynku dawnego Trybunału Koronnego, a wyjście w jednej z kamienic przy pl. Po Farze. Gospodarzem trasy jest Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN. W tym roku powinna być ona dostępna bez przeszkód.

- W 2018 r. nie nastąpiły żadne zmiany w wystroju trasy, zmianie jej przebiegu itp. i nie są planowane w roku 2019, w związku z tym nie przewidujemy zamknięcia trasy w tym roku - stwierdza Marcin Waciński. - Co do liczby zwiedzających to w ubiegłym roku odwiedziło nas ponad 32 tys. osób, w tym biletowanych, czyli płatnych, było 30 405.

Piwnice tworzące Lubelską Trasę Podziemną zostały zabezpieczone w XX w. przez należący do Katowickiego Gwarectwa Węglowego Zakład Robót Górniczych w Łęcznej. Jak dotąd jednak na trasie nie umieszczono informacji o tych pracach.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak dobrać wycieraczki do swojego samochodu?

Wycieraczki samochodowe to element, który często bywa niedoceniany, dopóki nie zacznie sprawiać problemów. Tymczasem ich stan ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Dobra widoczność podczas deszczu, śniegu czy jazdy nocą zależy właśnie od jakości i dopasowania tego niewielkiego, ale istotnego elementu. Właściwie dobrane wycieraczki pozwalają uniknąć smug, skrzypienia i niedokładnego oczyszczania szyby, co znacząco poprawia komfort prowadzenia pojazdu.

We wtorek było 10 sytuacji, gdy ceny paliw przekraczały cenę maksymalną

Krajowa Administracja Skarbowa monitoruje stosowanie cen maksymalnych przez stacje paliw; we wtorek było 10 przypadków zawyżonych cen paliw - poinformował wiceminister finansów, szef KAS Marcin Łoboda.

Orlen zmienił hurtowe ceny paliw

Orlen zmienił w środę ceny hurtowe paliw, podnosząc o 16 zł na metr sześc. cenę benzyny bezołowiowej Eurosuper 95 i obniżając o 14 zł na metr sześc. cenę oleju napędowego Ekodiesel - wynika z danych opublikowanych przez koncern. We wtorek oba te podstawowe paliwa zdrożały.

Motyka: Jeśli kierowcy z Niemiec będą kupować zbyt dużo paliwa, rząd może wprowadzić limity

Jeśli kierowcy z Niemiec będą kupować na polskich stacjach tyle paliwa, że zagrozi to przerwaniem podaży, rząd będzie mógł wprowadzić limity tankowania - przekazał we wtorek minister energii Miłosz Motyka. Zaznaczył, że sytuacja na stacjach paliw w przygranicznych powiatach jest stale monitorowana.