Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.38 PLN (-0.07%)

KGHM Polska Miedź S.A.

314.65 PLN (-1.67%)

ORLEN S.A.

128.82 PLN (+0.48%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.48 PLN (-1.69%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.69 PLN (-2.10%)

Enea S.A.

22.34 PLN (-0.98%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

25.10 PLN (-0.20%)

Złoto

4 706.91 USD (-1.13%)

Srebro

74.48 USD (-4.12%)

Ropa naftowa

103.56 USD (+1.94%)

Gaz ziemny

2.72 USD (+0.26%)

Miedź

6.02 USD (-1.79%)

Węgiel kamienny

106.45 USD (+1.43%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.38 PLN (-0.07%)

KGHM Polska Miedź S.A.

314.65 PLN (-1.67%)

ORLEN S.A.

128.82 PLN (+0.48%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.48 PLN (-1.69%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.69 PLN (-2.10%)

Enea S.A.

22.34 PLN (-0.98%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

25.10 PLN (-0.20%)

Złoto

4 706.91 USD (-1.13%)

Srebro

74.48 USD (-4.12%)

Ropa naftowa

103.56 USD (+1.94%)

Gaz ziemny

2.72 USD (+0.26%)

Miedź

6.02 USD (-1.79%)

Węgiel kamienny

106.45 USD (+1.43%)

W lipcu i sierpniu pracę może stracić dwa razy więcej osób niż rok wcześniej

fot: Krystian Krawczyk

Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel

fot: Krystian Krawczyk

W ramach zwolnień grupowych zgłoszonych w lipcu i sierpniu pracę może stracić dwa razy więcej osób niż rok wcześniej - wynika z ankiety, którą publikuje poniedziałkowy, 7 września, "Puls Biznesu".

Jak pisze "PB", w ramach ankiety zebrał informacje z 60 różnej wielkości powiatowych urzędów pracy (PUP) z całej Polski - od Suwałk po Jelenią Górę i od Świnoujścia po Chełm. "Zebrane dane, choć nie zaskakują, mogą niepokoić. Okazuje się bowiem, że skala zwolnień grupowych w najbliższych miesiącach może być dwa razy większa niż rok wcześniej" - czytamy w dzienniku.

W czerwcu - jak twierdzi "Puls Biznesu" - według danych z ankietowanych PUP - pracodawcy zgłosili zwolnienia grupowe obejmujące około 2,2 tys. osób, podobnie jak rok wcześniej. "Kolejne miesiące przyniosły jednak istotną zmianę. W lipcu i sierpniu do urzędów spłynęły zgłoszenia dotyczące zwolnień grupowych prawie 6 tys. pracowników. Rok wcześniej skala zjawiska była znacznie mniejsza - niespełna 3,5 tys. zatrudnionych" - podaje dziennik.

Według "PB" istotną grupę wśród podmiotów, które planują w najbliższym czasie zwolnienia, stanowią sieci handlowe. Gazeta wymienia m.in. Tesco Polska, które planuje rozstać się z 899 pracownikami, spółkę Eurocash (pracę może stracić tysiąc osób) oraz Carrefour Polska (planuje zwolnić 400 pracownikami). Wśród firm, które zgłosiły do urzędów pracy plany zwolnień grupowych, są też - według "PB" - Auchan i Sephora.

Fali zwolnień - przypomina dziennik - można spodziewać się również w administracji państwowej (według wstępnych założeń redukcje mogą objąć nawet 20 proc. urzędników).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak działa profesjonalna szorowarka do podłóg i kiedy warto z niej skorzystać?

Utrzymanie czystości dużych powierzchni wymaga nie tylko czasu, ale przede wszystkim odpowiedniego sprzętu. Profesjonalne szorowarki do podłóg pozwalają znacząco przyspieszyć proces sprzątania i poprawić jego efektywność. Sprawdzają się zarówno w niewielkich przestrzeniach, jak i w dużych obiektach przemysłowych, gdzie liczy się wydajność i precyzja. Jak działają i kiedy warto po nie sięgnąć?

Serce gospodarki i biznesu bije w Katowicach - EEC 2026 w obiektywie fotografa

Drugi dzień Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach - największej tego typu imprezy w regionie i kraju. Zapraszamy do obejrzenia jej od kulis, korytarzy, a nie tylko oficjalnych obrad, dyskusji, paneli. To na korytarzach, przy stolikach z kawą zapadają często ważne dla biznesu i gospodarki decyzje. Fotoreportaż przygotowała red. Katarzyna Zaremba-Majcher.

Adwokat w Katowicach a aresztowanie – co zrobić w pierwszych 72 godzinach?

Nagłe zatrzymanie i ryzyko zastosowania najsurowszego środka zapobiegawczego należą do sytuacji, które wywołują ogromne napięcie i poczucie całkowitej utraty wpływu na bieg wydarzeń. Właśnie wtedy kluczowego znaczenia nabiera znajomość własnych praw, szybka reakcja oraz wsparcie, jakie może zapewnić adwokat w Katowicach, ponieważ pierwsze godziny po zatrzymaniu bardzo często rzutują na dalsze losy całej sprawy.

Polska wnosi do G20 środkowoeuropejską perspektywę

Polska wnosi do G20 środkowoeuropejską perspektywę i doświadczenie najbardziej udanej transformacji gospodarczej ostatnich 40 lat - powiedział minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. Jego zdaniem, nasz kraj jest ważnym i cenionym partnerem w pracach grupy 20 najbogatszych gospodarek.