W Katowicach władze przygotowują zmiany zasad płatnego parkowanie

fot: Maciej Dorosiński

Zgodnie z przyjętą uchwałą pierwsza rozpoczęta godzina parkowania w Katowicach będzie kosztowała 2 zł, druga - 2,40 zł, trzecia - 2,80 zł, za każdą następną kierowcy zapłacą 2 zł. Dotychczas stawki te wynosiły odpowiednio: 1,50 zł, 1,80 zł, 2 zł i 1,50 zł

fot: Maciej Dorosiński

Władze Katowic podniosą aż o 50 proc. opłaty za parkowanie w nowo wydzielonej podstrefie "Ceglana-Wita Stwosza". Pojazdy niekatowiczan powinny w zasadzie zniknąć z tutejszych parkingów i ulic, natomiast katowiczanie dostaną tańszą "kartę mieszkańca". Prezydent Marcin Krupa przekonuje, że realizuje w ten sposób obietnice wyborcze.

"Projekt uchwały opublikowano na Platformie Konsultacji Społecznych, gdzie organizacje pożytku publicznego w ciągu najbliższych dwóch tygodni mogą przekazywać swoje uwagi. Następnie projekt zaopiniują komisje rady miasta, a ostatecznie – najprawdopodobniej we wrześniu – projekt trafi pod na sesję rady miasta" - poinformowało biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Katowicach.

- Do Katowic w ciągu doby wjeżdża średnio 123 tys. pojazdów z rejestracjami miast ościennych. Dlatego zdecydowaliśmy się na budowę centrów przesiadkowych. Inwestycje mają zachęcić do wjazdu do centrum miasta komunikacją miejską. W Zawodziu czy też Brynowie budujemy po kilkaset miejsc parkingowych, tak by kierowcy nie musieli ich szukać w centrum. Na podstawie biletu na tramwaj lub autobus będą mogli zaparkować bezpłatnie. Jednak zdajemy sobie sprawę, że nie każdy zawsze może zrezygnować z podróży samochodem. W centrum naszego miasta działają urzędy, przychodnie – dlatego też zmiany w zakresie strefy parkowania mają pomóc wymusić rotację pojazdów – wyjaśnia Marcin Krupa, prezydent Katowic.

– Jednocześnie zgodnie z moją przedwyborczą obietnicą pracujemy nad wdrożeniem karty mieszkańca. Jej głównym celem jest premiowanie osób, które są zameldowane w Katowicach i właśnie tutaj odprowadzają podatki, co jest bardzo ważne z punktu widzenia budżetu miasta. Karta będzie zapewniała m.in. tańsze parkowanie. Droższy parking dla osób spoza Katowic, wraz z powstającymi centrami przesiadkowymi, ma stanowić element polityki transportowej ukierunkowanej na zachęcanie naszych gości do podróżowania do Katowic komunikacja publiczną – dodaje prezydent.

Uchwała jest pierwszym elementem zmian w polityce parkingowej Katowic. Główna zmiana polega na podzieleniu obecnej strefy płatnego parkowania na dwie podstrefy: "Śródmieście" i "Ceglana-Wita Stwosza".

W pierwszej strefie opłaty pozostają bez zmian. Przypomnijmy, że wynoszą one obecnie: 2 zł za pierwszą godzinę, 2,40 zł za drugą godz., 2,80 zł za trzecią godzinę oraz 2 zł za czwartą i więcej godzin parkowania.  

Dla nowej podstrefy "Ceglana-Wita Stwosza" w uchwale zaproponowano następujące stawki: za postój do godziny 3 zł, za drugą rozpoczętą godzinę postoju 3,60 zł, za trzecią – 3,90 zł, a za każdą kolejną 3 zł.

- W związku z przeprowadzoną przebudową układu drogowego ul. Ceglanej i ul. Wita Stwosza utworzono w tym rejonie 308 miejsc parkingowych. Wprowadzenie w tym obszarze płatnego parkowania ma na celu wymuszenie rotacji pojazdów, by ułatwić znalezienie miejsca osobom odwiedzającym pobliskie szpitale i lokale usługowe – mówi Roman Buła, naczelnik wydziału budynków i dróg. Uchwała doprecyzowuje też kryteria przyznawania "karty przedsiębiorcy", podnosi opłaty za jej wydanie z 180 zł na 250 zł, a także zmniejsza ilość pojazdów z 50 do 30, jakie musi posiadać podmiot oferujący usługi car-sharingu.

- Obecnie przygotowywany jest dialog techniczny w dwóch obszarach: polityki parkingowej oraz nowego kształtu obsługi transportem zbiorowym miasta w związku z planowanym uruchomieniem centrów przesiadkowych. W zakresie polityki parkingowej określone zostaną wskaźniki i charakterystyki parkowania, tak aby na nowo zaplanować strefy płatnego parkowania oraz ukształtować nowy system opłat w Śródmieściu, z uwzględnieniem ulg dla mieszkańców strefy i Katowic. W przypadku centrów przesiadkowych niezbędne jest uzyskanie aktualnych, rzeczywistych danych dotyczących wielkości ruchu pasażerskiego na obecnych liniach komunikacyjnych, które łączą Katowice z gmina sąsiadującymi, tak aby w efektywny sposób wykorzystać potencjał, jaki dadzą uruchomione centra przesiadkowe – mówi Bogusław Lowak, naczelnik wydziału transportu i dodaje, że na podstawie uzyskanych danych zostaną podjęte działania dotyczące zmian w centrum, w tym także w Strefie Kultury.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.