W JSW eksploatacja prowadzona jest 23 ścianami

fot: Maciej Dorosiński

W skład JSW wchodzą cztery kopalnie. W tym dwie wieloruchowe. Na zdjęciu ruch Zofiówka kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie

fot: Maciej Dorosiński

W drugim kwartale 2024 r. w kopalniach JSW produkcja węgla ogółem wyniosła 2,87 mln t, a w całym pierwszym półroczu 6 mln. – Wszyscy ciężko pracujemy nad tym, aby wrócić do poziomu wydobycia sprzed roku 2022 – zaznacza Adam Rozmus, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych.

Jastrzębska Spółka Węglowa najnowsze wyniki produkcyjne – dotyczące drugiego kwartału br. – opublikowała we wtorek, 9 lipca. Jak wynika z przedstawionych danych, produkcja węgla ogółem wyniosła 2,87 mln t i była niższa w porównaniu do pierwszego kwartału 2024 r. o ok. 8,5 proc., a w stosunku do analogicznego okresu minionego roku niższa o ok. 13,6 proc.

„W II kwartale br. realizowano odbudowę frontów eksploatacyjnych po wcześniejszych zdarzeniach skutkujących koniecznością wstrzymania eksploatacji niektórych ścian. W drugiej połowie maja oddano do eksploatacji dwie nowe ściany, natomiast w czerwcu cztery nowe ściany. Aktualnie kopalnie JSW eksploatują 23 ściany” – wskazano w komunikacie spółki.

Jeśli chodzi o produkcję węgla koksowego, to wyniosła ona ok. 2,31 mln t i była niższa w porównaniu do pierwszego kwartału br. o ok. 4,1 proc., a w stosunku do drugiego kwartału 2023 roku niższa o ok. 14,4 proc. Natomiast produkcja węgla do celów energetycznych wyniosła ok. 0,56 mln t i była niższa w porównaniu do poprzedniego kwartału o ok. 23 proc., a w stosunku do analogicznego okresu minionego roku niższa o ok. 9,8 proc.

Sprzedaż węgla ogółem wyniosła ok. 2,61 mln t i była niższa w porównaniu do pierwszego kwartału 2024 roku o ok. 14,8 proc., a w porównaniu do drugiego kwartału 2023 roku niższa o ok. 16,7 proc. Sprzedaż węgla koksowego wyniosła ok. 2,27 mln t i była niższa w porównaniu do wcześniejszego kwartału o ok. 12,2 proc., a w porównaniu do analogicznego okresu minionego roku niższa o ok. 14,1 proc.

Jeśli chodzi o produkcję koksu, to w drugim kwartale br. wyniosła ona 0,73 mln t – była niższa o ok. 12,3 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału 2024 roku, a w stosunku do drugiego kwartału 2023 roku odnotowała spadek o ok. 14,7 proc.

Do kwestii produkcyjnych odnieśli się również przedstawiciele JSW, rozszerzając informacje o uruchomionych w czerwcu czterech nowych ścianach. Jak wskazali, dwie ściany uruchomiono w kopalni Pniówek. Ściana B-3 ma długość 218 m i wybieg 790 metrów, eksploatowana będzie do lutego 2025 roku, a jej zasoby sięgają 340 tys. ton. Druga ściana w Pniówku – C-5 jest nieco krótsza, bo jej długość ma niespełna 100 metrów z wybiegiem 375 metrów.

Zasoby ściany C-5 to 140 tys. ton, będzie eksploatowana do września tego roku. W ruchu Zofiówka ruszyła ściana C-10, której zasoby określono na około 400 tys. ton. Ściana ma długość 230 metrów, wybieg 550 i ma zostać wyeksploatowana do lutego 2025 roku.

W ruchu Knurów uruchomiono aktualnie największą ścianę – 14., której zasoby oszacowano na milion ton węgla. Ściana o długości 245 metrów ma wybieg prawie 1,5 kilometra i będzie eksploatowana do stycznia 2026 roku.

– Aktualnie w Jastrzębskiej Spółce Węglowej eksploatację prowadzimy 23 ścianami. Udało się nam powrócić do liczby ścian sprzed zdarzeń w 2023 roku. Teraz intensywnie pracujemy nad tym, aby wrócić też do poziomu wydobycia z tamtego okresu – powiedział Adam Rozmus, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych.

Jak przypomnieli przedstawiciele JSW, wpływ na poziom wydobycia w kopalniach JSW ciągle mają zdarzenia z roku 2022 w ruchu Zofiówka i KWK Pniówek oraz pożary ścian w kopalni Budryk i Pniówek, które miały miejsce w roku 2023. W związku z tymi zdarzeniami zarząd spółki musiał podjąć decyzję o przemodelowaniu niektórych frontów robót.

– Każdy, kto choć trochę zna się na górnictwie wie, że utworzenie nowego frontu robót i przygotowanie ściany do eksploatacji zajmuje wiele tygodni, czasami miesięcy. Jesteśmy na dobrej drodze. Wszyscy ciężko pracujemy nad tym, aby wrócić do poziomu wydobycia sprzed roku 2022. W czwartym kwartale mamy nadzieję eksploatować 26 ścian – dodał wiceprezes Rozmus.

Zaznaczył, że osiągnięcie założeń dotyczących poziomu wydobycia jest zależne od warunków geologiczno-górniczych. JSW jest największym producentem węgla koksowego w Unii Europejskiej. Do JSW należą cztery kopalnie: trzyruchowa kopalnia Borynia-Zofiówka-Bzie, kopalnia Budryk, dwuruchowa kopalnia Knurów-Szczygłowice oraz kopalnia Pniówek. Zatrudnienie w spółce to ponad 21 tys. pracowników. W skład całej Grupy JSW, która zatrudnia ponad 30 tys. osób, wchodzą m.in. trzy koksownie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.