W Jasienicy ruszą wiercenia w poszukiwaniu źródeł geotermalnych

1695542911 jasienica ug

fot: Facebook/Jasienica po godzinach

Wiercenie będzie realizowane metodą obrotową z zastosowaniem urządzenia wiertniczego i płuczki wiertniczej odpowiedniej do rodzaju skał

fot: Facebook/Jasienica po godzinach

Lada dzień ruszą wiercenia w poszukiwaniu źródeł geotermalnych w Grodźcu - powiedział PAP wójt gminy Jasienica Janusz Pierzyna. Na miejscu, gdzie będą one przebiegały, stoi już dźwig. Wkrótce będzie tam wysoka na 36 metrów wiertnica.

Wyłoniona w przetargu firma rozpocznie wiercenia do głębokości nawet dwóch kilometrów.

- Czekaliśmy na tę chwilę wiele lat, bo dotarcie do ciepłych źródeł może poszerzyć możliwości rozwoju całej gminy, a nawet regionu. () Urządzenie wiertnicze jest już w drodze. Rozpoczęcie może ruszyć na przełomie września i października. Pod koniec listopada możemy znać efekty - powiedział wójt Janusz Pierzyna.

Wykonawca odwiertu - Exalo Drilling, przejął teren pod koniec lipca. Podczas przygotowań utwardził betonowymi płytami plac, na którym stanie urządzenie wiertnicze o wysokości 36 m. Są już też niezbędne przy pracach geologicznych kontenery, zbiorniki i urządzenia.

Wiercenie będzie realizowane metodą obrotową z zastosowaniem urządzenia wiertniczego i płuczki wiertniczej odpowiedniej do rodzaju skał. Powstanie też dokumentacja hydrogeologiczna z wynikami badań polowych i laboratoryjnych - podała gmina.

Opierając się na uzyskanych danych z badań geofizycznych i wykonanych testach w otworze, a także na wynikach badań laboratoryjnych rdzeni wiertniczych i próbek, zostanie opracowana przez inżyniera kontraktu dokumentacja hydrogeologiczna.

Ten komplet dopiero będzie stanowił podstawę do zatwierdzenia zasobów wód termalnych oraz do wystąpienia o koncesję na ewentualną eksploatację - zakomunikowała gmina.

Po zakończeniu prac wiertniczych wszystkie obiekty tymczasowe zostaną usunięte, a teren będzie zrekultywowany.

Wójt Janusz Pierzyna wielokrotnie podkreślał, że na bazie źródeł geotermalnych w Grodźcu powstać ma kompleks turystyczny, rekreacyjny i rehabilitacyjny - Jasienicki Kurort Zamkowy. Tu potrzebni są jednak prywatni inwestorzy.

Z analiz, którymi dysponuje samorząd Jasienicy, wynika, że na terenie Grodźca może znajdować się złoże wód geotermalnych o największym potencjale wykorzystania gospodarczego. Jego temperatura może wynosić między 70 i 90 st. C. Ciepłe źródła ujęte w basenowym kompleksie balneoterapii mają stanowić główną atrakcję, przyciągającą kuracjuszy i turystów. Możliwe, że geotermię będzie można wykorzystywać też do ocieplania domów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.