W Górniczej o wykorzystaniu potencjału kopalń i gaszeniu metanu

fot: ARC

Zespół redakcyjny życzy miłej lektury

fot: ARC

W piątek, 25.08., ukaże się kolejny, 34. numer Górniczej. Na pierwszej stronie polecamy artykuł Aldony Minorczyk-Cichy poświęcony górnikom węgla brunatnego i energetykom, a w szczególności jednorazowym odprawom, jakie otrzymają. Wspominamy także o ważnej rocznicy pierwszego protestu, który miał miejsce w tarnogórskim Fazosie w 1980 r. Był on zalążkiem tworzenia w Tarnowskich Górach silnych struktur NSZZ Solidarność. O 43. rocznicy porozumień sierpniowych wspominamy również na str. 2.

- Kolejny projekt realizowany przy współudziale Polskiej Grupy Górniczej dobiega końca. Tym razem związany jest z odmetanowaniem podziemnych wyrobisk. Zakłada wiercenie otworów kierunkowych nad eksploatowanymi pokładami węgla – pisze Kajetan Berezowski. Zachęcamy do lektury również na str. 2.

Z kolei o posiłkach profilaktycznych, jako dodatku do górniczego wynagrodzenia za pracę wykonywaną w uciążliwych warunkach w Spółce Restrukturyzacji Kopalń oraz w Bogdance wspomina w swym materiale Jacek Madeja.

Na str. 3 o wykorzystaniu potencjału kopalń z prof. Adamem Smolinskim, wiceprezesem Spółki Restrukturyzacji Kopalń ds. innowacji technologicznych i zamówień, rozmawia Maciej Dorosiński.

- Spadek ceny miedzi na rynkach światowych ujemnie wpłynął na półroczne wyniki KGHM. Zaprezentowane przez KGHM wyniki za pierwsze półrocze 2023 roku pokazują, że górniczo-hutniczy koncern osiągnął bardzo dobre wyniki produkcyjne. Dużo gorsze były za to wskaźniki finansowe – podkreśla w artykule Wysoka produkcja, dużo mniejszy zysk Jacek Madeja.

Gaszenie metanu to nowy scenariusz realizowany przez Laboratorium VR działające w Polskiej Grupie Górniczej. Wirtualna rzeczywistość (VR) jest coraz bardziej istotnym elementem szkolenia pracowników. Technologię tę z powodzeniem wykorzystuje się i rozwija w Polskiej Grupie Górniczej. Przy zastosowaniu specjalnych gogli i kontrolerów realizowane są szkolenia z zakresu bhp dla pracowników dołowych oraz tych zatrudnionych na powierzchni – problem przybliża Maciej Dorosiński.

Na str. 5. polecamy fotoreportaż o górniczych Chwałowicach oraz relację z Festiwalu Orkiestr Dętych w Jaworznie pt. Moc dętego muzykowania.

Sięganie coraz głębiej po zasoby węgla kamiennego sprawia, że praca górników staje się coraz trudniejsza i bardziej niebezpieczna. Sytuacji tej trzeba zapobiegać i prowadzić odpowiednią profilaktykę, która wymaga konkretnych nakładów. Nie powinny zatem dziwić środki, jakie węglowe spółki co roku wydają na działania z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy – wskazuje w swym materiale na str. 6 Maciej Dorosiński. Przy okazji w imieniu autora odsyłamy do artykułu Sosnowiec pamięta o górniczych korzeniach. Dowiadujemy się m.in. o tym, że w stolicy Zagłębia Dąbrowskiego dba się o przemysłowe dziedzictwo.

Czeska spółka węglowa OKD osiągnęła najwyższe ceny sprzedaży węgla w historii jej działalności. Będzie więc wielkie świętowanie, na które do Karwiny, 2 września br. serdecznie zaprasza kierownictwo tej spółki. Tym bardziej, że czeski Dzień Górnika świętować będą także polskie załogi. Wspomina o tym w artykule „Będzie wielkie świętowanie” Kajetan Berezowski.

Dariusz Walerjański, historyk i muzealnik to postać znana nie tylko w Zabrzu, gdzie działa i pracuje w Muzeum Górnictwa Węglowego. Autor wielu publikacji, jeden ze współpomysłodawców Muzeum Górnictwa Węglowego w obecnej formie, a także miłośnik zabytków związanych z kulturą przemysłową w wywiadzie udzielonym Kajetanowi Berezowskiemu szeroko opowiada o swoich życiowych pasjach.

Zespół redakcyjny życzy miłej lektury.

Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.