W Górniczej o ważnych rozmowach na temat przyszłości górnictwa

Co z odprawami dla górników? Przed jakimi wyzwaniami stoi załoga Budryka? I dlaczego waga rozmów o finansowaniu sektora górnictwa węglowego jest tak wielka? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek, 17 kwietnia.

fot: ARC

Najnowszy numer Trybuny Górniczej

fot: ARC

Co z odprawami dla górników? Przed jakimi wyzwaniami stoi załoga Budryka? I dlaczego waga rozmów o finansowaniu sektora górnictwa węglowego jest tak wielka? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek, 17 kwietnia.

W tym numerze TG nasz czołówkowy materiał dotyczy bardzo ważnego spotkania. Minister energii zaprosił liderów związków zawodowych na rozmowy w sprawie finansowania sektora górnictwa kamiennego w 2026 roku.

„Resort energii zapewnia, że na bieżąco monitoruje sytuację na rynku producentów węgla kamiennego, uwzględniając wyniki finansowe spółek, jak i zapotrzebowanie na środki publiczne w krótkim i średnim horyzoncie czasu. Zdaniem ministerstwa zapewnienie ciągłości funkcjonowania spółek górniczych jest trwałym elementem polityki państwa w obszarze bezpieczeństwa energetycznego, a podejmowane działania skupiają się na zapewnieniu adekwatnego do potrzeb spółek poziomu finansowania” – pisze red. Aldona Minorczyk-Cichy w tekście „Odliczanie do spotkania o przyszłości górnictwa”.

„Chętnych do skorzystania z instrumentów osłonowych wynikających ze znowelizowanej ustawy górniczej nie brakuje. Czy wszyscy będą mogli z nich skorzystać? To nie jest wcale takie pewne. Przypadek każdego pracownika rozpatrywany jest indywidualnie z uwzględnieniem struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa” – pisze red. Kajetan Berezowski w tekście zatytułowanym „Nie każdy odejdzie z kopalni”.

Ten sam autor w tekście „Załoga pokazała charakter” relacjonuje, jakie zadania stanęły przed załogą kopalni Budryk po listopadzie 2025 roku, gdy w ornontowickiej kopalni zawalił się ogromny zbiornik na węgiel. Zniszczeniu uległy także transportujące węgiel taśmociągi. Warto przeczytać tekst o zaangażowaniu załogi w gigantyczną odbudowę.

„Bez wsparcia państwa i na trudnym rynku” – taki tytuł nosi tekst red. Moniki Krężel o wynikach spółki Lubelski Węgiel Bogdanka. - Wyniki finansowe w 2025 r. potwierdzają odporność Bogdanki, zbudowaną na trwałych przewagach konkurencyjnych, takich jak: efektywność operacyjna, elastyczność, dyscyplina kosztowa oraz jeden z naj wyższych wskaźników wydajności pracy w branży. Dzięki tym atutom, bez wsparcia państwa, skutecznie po radziliśmy sobie z trudnym rynkiem, wynikającym ze spadającego popytu, zmian w energetyce oraz konkurencją taniego surowca sprzedawanego po niżej kosztów wydobycia – mówi cytowany w tekście prezes Bogdanki Zbigniew Stopa.

W tym numerze Górniczej polecamy też wywiad z Robertem Ciupą, dyrektorem Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. „Marka Wujek jest wciąż silna. Ludzie pamiętają, że to tutaj walczono o wolność, którą dziś wspólnie się cieszymy” – mówi dyrektor, z którym wywiad przeprowadził red. Tomasz Czoik.

Zachęcamy również do przeczytania tekstów o zagospodarowaniu terenów po KWK Centrum w Bytomiu, górniczym Orzegowie, spółce Bumech czy łaźni Gwarek na terenie Muzeum Śląskiego.

W tym numerze TG publikujemy również felieton Jacka Korskiego i mamy garść ekologicznych informacji. Jak zwykle w Górniczej Czytelnicy tradycyjnie znajdą wiele interesujących materiałów.

Zapraszamy do lektury.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicy z kopalni Sobieski planują wejście na Mont Blanc. Trzymamy kciuki!

Przed nimi lodowiec, wysokość, zmienne warunki i jeden z najbardziej rozpoznawalnych szczytów Alp. Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem przygotowują się do wejścia na Mont Blanc. Mateusz, podobnie jak Andrzej, jest pracownikiem ZG Sobieski. Dawid pracuje w Spółce Usług Górniczych, ale jego codzienna praca również związana jest z jaworznicką kopalnią Sobieski.

Górnicza spółka wypłaci dywidendy w wysokości 1,5 zł za akcję. W sumie 300 mln zł!

300 mln zł zostanie przeznaczone na dywidendę dla akcjonariuszy - zdecydowało we wtorek Zwyczajne Walne Zgromadzenie KGHM Polska Miedź. Na jedną akcję dywidenda wyniesie 1,5 zł. Podczas ZWZ powołano również dziesięcioro członków, nowej, XII kadencji Rady Nadzorczej KGHM.

Obrady gorące. Będą pieniądze dla JSW do sierpnia i na wypłaty dla górników z PGG

Sytuacja w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, jej finansowanie, pieniądze dla Polskiej Grupy Górniczej oraz Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu zdominowały obrady (9 czerwca, Katowice) Zespołu Trójstronnego do Spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Atmosfera była nerwowa, dochodziło do scysji i gorącej wymiany argumentów. Udział w spotkaniu oprócz liderów związkowych wzięli Marian Zmarzły, wiceminister energii odpowiedzialny za górnictwo, oraz Grzegorz Wrona, wiceminister aktywów państwowych oraz szefowie spółek węglowych.

Ziętek: Ta strategia jest chaotyczna i destrukcyjna wobec polskiego przemysłu

Rada Ministrów przyjęła Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu. To jeden z najważniejszych dokumentów strategicznych dla polskiej energetyki, bo wyznacza kierunek zmian w perspektywie do 2030 roku i z horyzontem do 2040 roku. Plan obejmuje m.in. rozwój OZE, energetyki jądrowej, sieci przesyłowych i dystrybucyjnych, magazynów energii, ciepłownictwa, transportu, przemysłu i efektywności energetycznej. To też marginalizacja węgla. O opinię w tej sprawie poprosiliśmy Bogusława Ziętka, szefa WZZ Sierpień 80.