W Górniczej o sytuacji w branży i marsjańskiej hałdzie

fot: ARC

fot: ARC

W piątek, 17 maja, ukaże się kolejny, 19 numer „Górniczej”. Niestety w kolorze czarnym. Jak wiadomo, trzech górników straciło życie podczas silnego wstrząsu, do jakiego doszło 14 maja o godz. 3.29, w należącej do Polskiej Grupy Górniczej kopalni Mysłowice-Wesoła. Jednego, który został uwięziony w rumowisku, ratownikom udało się uratować. Został przewieziony do szpitala. O tym tragicznym zdarzeniu piszemy na 1 str. tygodnika.

Poza tym przedstawiamy sylwetkę Jakuba Jaworskiego, nowego szefa Ministerstwa Aktywów Państwowych. – Ciągle młody polityk, fachowiec i ekspert – ocenił ministra premier Donald Tusk.

O wynikach Grupy Kapitałowej Silesia i kondycji kopalni Silesia pisze red. Jacek Madeja. Z kolei red. Kajetan Berezowski wspomina o planach naszych południowych sąsiadów związanych z grawitacyjnym magazynem energii w nieczynnej kopalni Darkov w Karwinie. Okazuje się, że plan nie wypalił. Eksperci wskazują, że podobne inwestycje na pewno sprawdzą się na terenach po odkrywkach. Autor zapytał polskich ekspertów o ocenę tych możliwości.

Górnictwo węgla kamiennego jest w fatalnym stanie – to jedna z bolesnych ocen, która padła w czasie obrad Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Najwięcej o tym sektorze mówiono w czasie sesji „Węgiel, system, bezpieczeństwo”. Zdaniem fachowców branża może dobrze funkcjonować. O podsumowanie dyskusji pokusił się red. Maciej Dorosiński.

Przemysł hutniczy jako jeden z ostatnich zrezygnuje z węgla, a stalowni w Rudzie Śląskiej nie będzie – o tym mówiono podczas innej dyskusji w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2024. Dyskusję podsumowała na łamach TG red. Monika Krężel.

Nie milkną echa głosowania w Sejmie i Senacie o sprawie nadania gwarze śląskiej statusu języka regionalnego. Prof. Jan Drenda, emerytowany wykładowca Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej, jest autorem opracowania pt. „Gramatyka gwary górnośląskiej (regionu katowicko-bytomskiego)”. Już sam tytuł wskazuje na fakt, że śląski nie posiada jednolitej formy.

- Ma trzy podstawowe dialekty – południowy z rejonów Rybnika i Wodzisławia Śląskiego, centralny, czyli górnośląski, i zachodni z Opolszczyzny – tłumaczy autor. Każdy, kto choć czasami posługuje się śląską gwarą powinien z uwagą przeczytać artykuł Kajetana Berezowskiego.

Transformacja energetyczna bez górnictwa nie ma szans na powodzenie – to główny wniosek z referatu prof. Józefa Dubińskiego, wygłoszonego podczas 22. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Prezydium Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Katowicach. Profesor w czasie swojego wystąpienia przywołał także słowa słynnego niemieckiego fizyka i laureata Nagrody Nobla, Maxa Plancka, który powiedział: „Górnictwo nie jest wszystkim, ale bez górnictwa wszystko jest niczym”. Bliżej o tym wydarzeniu pisze red. Maciej Dorosiński.

Publikujemy ponadto rozmowę red. Kajetana Berezowskiego z Małgorzata Waksmańską, dyrektorką Departamentu Prawnego Wyższego Urzędu Górniczego. Niebawem wejdą bowiem w życie zmiany w Prawie geologicznym i górniczym. Warto się nimi zainteresować.

Mimo hejtu górnik w czołówce zawodów cieszących się zaufaniem – popiera go 61,8 proc. Polaków. Komu jeszcze ufamy? O wynikach badania SW Research informuje naszych czytelników red. Aldona Minorczyk-Cichy.

Życzymy miłej lektury.

Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium https://nettg.pl/premium

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jastrzębskie Carbonarium się rozwija. Wkrótce otwarcie nowej części wystawy

Wystawa Carbonarium w Instytucie Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju rozrasta się. Na 5 lipca 2026 r. zaplanowano otwarcie nowej części ekspozycji, która skupia się przede wszystkim na ukazaniu zmian przestrzennych i demograficznych, które zaszły w mieście w okresie powojennym.

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.