W Górniczej o samochodach w kopalni i sprzęcie ratowniczym w JSW

fot: ARC

fot: ARC

W piątek, 15 listopada, ukaże się kolejny numer „Górniczej”. A w niej najważniejsze informacje z surowcowej branży. Zapraszamy do lektury.

Zakład Górniczy Janina (PKW) będzie pierwszą kopalnią węgla kamiennego w Polsce, w której do transportu pracowników pod ziemią wykorzystywane będą samochody. To nie koniec, bo do takiego rozwiązania przygotowuje się też Bogdanka, która ogłosiła przetarg na samochód testowy. Czy to oznacza rewolucję w górnictwie? – to pytanie zadaje w swym materiale red. Jacek Madeja.

Poza tym uwadze Czytelników polecamy: artykuł red. Kajetana Berezowskiego o mocnej drużynie z Budryka, która rywalizować będzie z finale „Konkursu z zakresu znajomości zasad i przepisów bhp o Puchar Prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej” oraz informacji na temat frontów robót wydobywczych szykowanych przez górników z Mysłowic-Wesołej.

7 listopada w Katowicach odbyły się dwudniowe warsztaty na temat najlepszych praktyk w zakresie monitorowania, wychwytywania i wykorzystania metanu w kopalniach węgla. Omówiono wiele tematów, między innymi przepisy unijnego rozporządzenia w sprawie metanu oraz wyzwań, jakie jego wdrożenie może stanowić dla państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym dla polskiego górnictwa. W debacie wzięło udział wielu światowych ekspertów, między innymi z Francji, Serbii, Chin i Stanów Zjednoczonych. Wśród prelegentów był Artur Badylak, dyrektor Biura Odmetanowania i Gospodarki Metanem w JSW. Informuje o tym na str. 3. „Górniczej”.

Poza tym red. Jacek Madeja pisze o tegorocznej podwyżce w Polskiej Grupie Górniczej oraz o nowoczesnym sprzęcie ratowniczym zakupionym przez Jastrzębską Spółkę Węglową.

W dzisiejszej rzeczywistości prognozowanie sytuacji gospodarczej jest niezwykle trudne. Tymczasem planować trzeba, zarówno poziom wydobycia, jak i inwestycje. Wciąż też brakuje odpowiedzi na pytanie, kiedy w końcu w naszym miksie energetycznym pojawi się atom. Istnieje ponadto pilna potrzeba restrukturyzacji terenów pogórniczych. Ten z kolei proces wymaga planowania jeszcze na etapie funkcjonowania poszczególnych kopalń. Warto przeczytać, co na ten temat mają do powiedzenia nasi eksperci. Relację z konferencji w Głównym Instytucie Górnictwa przygotował red. Kajetan Berezowski.

Plan ruchu zakładu górniczego? Owszem, powinien go posiadać każdy zakład górniczy. Tymczasem Prezes Wyższego Urzędu Górniczego wszczął postępowanie wobec właściciela nieczynnej kopalni magnezytu we wsi Wirki u podnóża Masywu Ślęży. To efekt niewykonania wcześniejszej decyzji i pokłosie marcowej kontroli ze strony OUG Wrocław – sprawę opisuje red. Tomasz Rzeczycki.

Warto również przeczytać rozmowę z Iwoną Szczygioł, wiceprezes zarządu ds. sprzedaży w Polskiej Grupie Górniczej, którą publikujemy na str. 5. „Górniczej”, a także cotygodniowy felieton dr. Jacka Korskiego.

Wspomnienia sprzed lat, czyli o czym pisaliśmy kiedyś na łamach „Górniczej”, przygotowała jak zwykle red. Monika Krężel.

Numer zamykamy relacją z warsztatów ratowniczych, które odbyły się w CSRG Bytomiu. Obserwowała je red. Monika Krężel, a red. Kajetan Berezowski tym razem przedstawia sylwetkę Jerzego Kasperka, lidera Orzegowskiej Grupy Twórców Kultury „Czapla”.

Zespół redakcyjny życzy miłej lektury.

Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.