W Górniczej o inwestycjach w kopalniach i nowelizacji ustawy górniczej

1751532820 okladka

fot: ARC

fot: ARC

Na jakim etapie są prace nad nowelizacją ustawy górniczej? Co słychać w ZG Sobieski i w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek, 4 lipca.

Jest szansa, że w poniedziałek 7 lipca nowelizacja ustawy górniczej trafi na posiedzenie Komitetu Stałego Rady Ministrów, a wkrótce potem pod obrady Sejmu i zostanie uchwalona jeszcze przed poselskimi wakacjami. Poinformowała o tym Marzena Czarnecka, minister przemysłu. To dokument niezwykle ważny dla branży, ma określić m.in. nowy kształt osłon i mechanizmów dotyczących pracowników i mienia likwidowanych kopalń. Więcej w tekście „Górnicza ustawa na ostatniej prostej” red. Aldony Minorczyk-Cichy.

Należący do Południowego Koncernu Węglowego Zakład Górniczy Sobieski dostał zgodę na strategiczną inwestycję. Jest ona związana z budowanym szybem Grzegorz. O ważnych decyzjach w materiale „Przyszłość kopalni to złoże Dąb” pisze red. Monika Krężel.

Zachęcamy także do przeczytania tekstu „Podglądali ratowników”. Taki dzień zdarza się tylko raz w roku. Można wówczas zobaczyć podziemne wyrobiska, w których ćwiczą ratownicy górniczy, wsiąść do kapsuły ewakuacyjnej samojezdnego wyciągu ratowniczego i poszybować wysoko w gorę, albo też ugasić pożar nietypowym sprzętem. Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego w Bytomiu ponownie otworzyła swe podwoje dla gości z zewnątrz. O dniu otwartym w bytomskiej stacji pisze red. Kajetan Berezowski.

W tym numerze TG piszemy także o cenach prądu. „Prezydent grozi wetem, a premier mówi o skandalu. Mrożenia cen prądu jednak nie będzie? To byłby niebywały skandal, gdyby prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę, która mrozi na kolejne miesiące ceny energii. Nie wyobrażam sobie tego – oświadczył Donald Tusk. Andrzej Duda stwierdził wcześniej, że rząd chce go do podpisania ustawy wiatrakowej zmusić, umieszczając w niej przepisy zamrażające ceny energii – pisze w tekście „Mrożenie czy weto? Prąd może być droższy jeszcze w tym roku” red. Anna Tabaka-Makuchowska.

Wracamy także do historii złotego pociągu. Pisze o nim red. Rafał Wąsowicz w materiale „Twierdzą, że odnaleźli złoty pociąg. Lasy Państwowe dają zgodę na poszukiwania!”. Legenda o złotym pociągu mówi, że domniemany pociąg III Rzeszy miał wyruszyć w 1944 r. z Wrocławia w stronę Wałbrzycha, przewożąc złoto, kosztowności i tajne dokumenty III Rzeszy. Teraz pojawiła się kolejna osoba lub grupa ludzi, którzy twierdzą, że odnaleźli ukryte wagony pełne złota – można przeczytać w jego tekście.

W tym wydaniu TG polecamy także rubrykę Po szychcie, fotoreportaż z festiwalu orkiestr dętych w Zabrzu czy sporo informacji na temat tego, jak ciekawie spędzić wakacje w województwie śląskim.

Polecamy również teksty naszych felietonistów – Urszuli Rzepczak oraz Jacka Korskiego. Poza tym w Górniczej Czytelnicy tradycyjnie znajdą wiele interesujących materiałów.

Zapraszamy do lektury.

Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium https://nettg.pl/premium

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.