W czwartek WIG20 zyskał

W czwartek na zamknięciu warszawskiej giełdy wszystkie główne indeksy zyskały, dzięki czemu WIG20 (wzrósł 1,95 proc.) i WIG (w górę ponad 1,8 proc.) przerwały serię trzech spadkowych sesji z rzędu. Z kolei sWIG80, po szóstym wzroście z rzędu - tym razem o ponad 1,4 proc., jest najwyżej od 2007 r.

- Czwartkową, wzrostową sesję na warszawskim parkiecie należy ocenić w kontekście wczorajszych wydarzeń. Po zakończeniu notowań na GPW w środę, amerykańskie indeksy odrobiły większość strat z otwarcia. Dlatego dziś indeksy z warszawskiego parkietu nadrabiały straty wywołane kiepskim wczorajszym otwarciem indeksów z USA - powiedział PAP Biznes kierownik zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego BM BNP Paribas, Michał Krajczewski.

- Wśród dużych spółek warto zauważyć dobre zachowanie banków. Prawdopodobnie wsparciem dla notowań banków z GPW były informacje o dobrych raportowanych wynikach przez banki w Europie. W większości przypadków wyraźnie przekraczały one rynkowe oczekiwania - dodał.

Jak wskazał ekspert, WIG20 nadal pozostaje w wąskim trendzie bocznym.

- Wsparciem dla indeksu krajowych blue chipów jest strefa 1.870-1.900 pkt. Z kolei krótkoterminowy opór to 2.000 pkt. Na tle zagranicznych indeksów WIG20 jest w ostatnim czasie relatywnie słabszy, dlatego nie spodziewałbym się przebicia wskazanego oporu już jutro i bardziej prawdopodobna jest kontynuacja trendu bocznego. Dużo lepiej prezentują się mWIG40 i sWIG80, gdzie sytuacja jest o wiele lepsza i można mówić, że trend wzrostowy jest tam wyraźnie kontynuowany - ocenił.

Na zamknięciu czwartkowej sesji WIG20 zyskał 1,95 proc. i wyniósł 1.954,92 pkt., WIG zwyżkował 1,83 proc. do 57.790,50 pkt., mWIG40 poszedł w górę 1,79 proc. do 4.238,74 pkt., a sWIG80 wzrósł 1,42 proc. do 17.696,84 pkt. Indeks małych spółek po raz kolejny poprawił 13-letnie maksimum.

Obroty na GPW wyniosły 1.119 mln zł, z czego 811 mln zł przypadło na spółki z WIG20. Największy handel odbywał się na akcjach Allegro (2009 mln zł) oraz KGHM-u (98 mln zł).

W momencie zamknięcia sesji na GPW niemiecki DAX zyskał ok. 0,8 proc., a S&P 500 zwyżkował 0,26 proc.

Na warszawskim parkiecie większość - aż 14 z 15 - indeksów sektorowych zakończyło sesję nad kreską. Najmocniej zyskał sektor producentów leków - o 4,71 proc., a także branża motoryzacyjna, zwyżkująca 3,43 proc.

Z kolei na wartości stracił jedynie WIG-spożywczy (o 0,87 proc.).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Polska gospodarka rośnie, mimo pogorszenia sytuacji zewnętrznej

Piątkowe dane o produkcji przemysłowej wpisują się w obraz "kuloodpornej gospodarki", która rośnie, mimo pogorszenia sytuacji zewnętrznej - uważają analitycy PKO Banku Polskiego. Ich zdaniem dane sugerują, że konflikt na Bliskim Wschodzie nie wywołał istotnego spadku aktywności w sektorze.

Leszek Miętek powołany do rady nadzorczej spółki pracującej dla kopalń

Leszek Miętek został powołany do rady nadzorczej PKP Cargo, jako przedstawiciel pracowników - poinformowała spółka w piątek w komunikacie giełdowym. Miętek jest prezydentem Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce.