W Czeladzi otwarto ośrodek społeczny w odnowionym budynku dawnej kopalni

fot: Kajetan Berezowski

W kategorii zrewitalizowany obiekt użyteczności publicznej nagrodę marszałka przyznano zmodernizowanemu budynku elektrowni po dawnej kopalni Saturn w Czeladzi, w którym od listopada ub. roku działa Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia

fot: Kajetan Berezowski

Zrewitalizowany budynek dawnej kopalni Saturn oficjalnie oddano do użytku w środę, 4 grudnia, wieczorem - w górnicze święto, Barbórkę - w Czeladzi . W dawnych kopalnianych warsztatach elektrycznych siedzibę znalazł ośrodek działalności społecznej.

Kopalnia Saturn zakończyła wydobycie w 1996 r., po ponad 100 latach pracy. W 2013 r., dzięki wsparciu funduszy unijnych z poprzedniej perspektywy, w dawnej kopalnianej elektrowni otwarto Galerię Sztuki Współczesnej Elektrownia.

Kolejny projekt, zakładający umieszczenie Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej "Saturn" w sąsiadujących z galerią Elektrownia warsztatach elektrycznych i transformatorowni, samorząd Czeladzi współfinansował obecnymi środkami europejskimi. W efekcie niszczejąca od lat budowla zyskała w ostatnich miesiącach nowe oblicze i przeznaczenie.

Podczas środowej wieczornej uroczystości koncert zagrała górnicza orkiestra dęta i odbył się pokaz ogniowo-pirotechniczny. Po zwiedzaniu warsztatów, w galerii Elektrownia wystąpił śląski artysta Grzegorz Poloczek.

Jak sygnalizował wcześniej burmistrz Czeladzi Zbigniew Szaleniec, remont warsztatów elektrycznych i transformatorowni był skomplikowany. Obok remontu i dostosowania obu obiektów do nowych funkcji, połączono je szklanym łącznikiem, dającym dodatkową powierzchnię.

Według zapowiedzi czeladzkiego samorządu, po oddaniu obiektów do użytku mieszkańcy w różnym wieku mają realizować w nich swe zainteresowania w zakresie: twórczości artystycznej, edukacyjnej i aktywności fizycznej.

Miasto na wyremontowanie warsztatów i transformatorowni, pod kątem utworzenia siedziby ośrodka społecznego, otrzymało blisko 2,9 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 - do projektu oszacowanego na 3,9 mln zł.

W marcu ub.r. samorząd Czeladzi otrzymał też z innej części RPO dofinansowanie (16,9 mln zł z RPO i - dodatkowo - 2 mln zł z budżetu państwa) do oszacowanej na 21,1 mln zł inwestycji pod nazwą "Postindustrialne Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego w Zagłębiu".

Jak wyjaśniał wówczas czeladzki magistrat, chodzi o utworzenie w cechowni dawnej kopalni Saturn muzeum poświęconego węglowej tradycji Zagłębia Dąbrowskiego, a także umieszczenie w pokopalnianym obiekcie filii Miejskiej Biblioteki Publicznej - wraz z salą konferencyjną i częścią gastronomiczną.

Według wcześniejszych informacji inwestycja ma polegać na przebudowie dawnej cechowni, łaźni, szatni i części administracyjnej kopalni Saturn oraz adaptacji tego budynku pod kątem nowych funkcji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.