W 2025 wystawiono ponad 4 mln mandatów na prawie 1,39 mld zł

fot: Maciej Dorosiński

Sama policja nałożyła przeszło 3,89 mln mandatów

fot: Maciej Dorosiński

W 2025 r. zostało wystawionych prawie 4,05 mln mandatów, najwięcej przez policję - ponad 3,89 mln - wynika z danych przekazanych PAP przez Ministerstwo Finansów. Wartość grzywien, nałożonych mandatami karnymi, wyniosła w ubiegłym roku prawie 1,39 mld zł.

Ministerstwo Finansów przesłało PAP dane o liczbie mandatów karnych oraz wartości grzywien, które zostały nałożone mandatami. Dane zostały przygotowane wg stanu z 12 stycznia tego roku. Wynika z nich, że w 2025 r. zostało nałożonych 4 048 186 mandaty karne, a wartość grzywien wyniosła prawie 1 mld 386,3 mln zł.

Sama policja nałożyła przeszło 3,89 mln mandatów, a wartość grzywien sięgnęła nieco prawie 1 mld 322,6 mln zł. Inne służby - np. Żandarmeria Wojskowa, Straż Graniczna, Lasy Państwowe, nadzór budowlany, urzędy morskie, urzędy żeglugi śródlądowej, Państwowa Inspekcja Weterynaryjna, Inspekcja Ochrony Środowiska, urzędy miar itd. - nałożyły nieco ponad 157,6 tys. mandatów, a wartość grzywien z nich wynikających to prawie 63,7 mln zł.

“Wpływy z grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych przez uprawnione organy (poza jednostkami ITD i samorządu terytorialnego) są przekazywane na rachunek Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu“ - poinformowało MF w odpowiedzi na pytania PAP.

Resort przypomniał, że w zależności od rodzaju popełnionego wykroczenia, wpływy z grzywien nałożonych w drodze mandatów karnych stanowią dochód budżetu państwa, Krajowego Funduszu Drogowego z przeznaczeniem na budowę lub przebudowę dróg krajowych, drogowych obiektów inżynierskich i przepraw promowych oraz na zakup urządzeń do ważenia pojazdów albo Narodowego Funduszu Zdrowia z przeznaczeniem na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Liczba mandatów i wartość grzywien, które zostały nałożone w 2025 r., jest wyższa niż w latach 2024 oraz 2023 r. W 2024 r. liczba nałożonych mandatów wyniosła prawie 3,9 mln a łączna wartość grzywien prawie 1,35 mld zł. W roku 2023 z kolei liczba mandatów wyniosła niespełna 4,04 mln, a grzywny nieco ponad 1,34 mld zł. Jednak ubiegłoroczny wynik jest znacznie niższy od osiągniętego w roku 2022, kiedy to liczba nałożonych mandatów wyniosła prawie 4,33 mln a wartość grzywien sięgnęła blisko 1,42 mld zł.

“Kwota należności pozostałych do zapłaty z tytułu grzywien nałożonych w drodze mandatów karnych według stanu na 12 stycznia 2026 r. wynosi ponad 664 mln zł“ - podało także Ministerstwo Finansów.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.