W 2025 r. rekordowy przesył i eksport gazu

1718632522 gazsystem

fot: Gaz-System

Komisja Europejska ocenia, że region Morza Bałtyckiego może zapewnić do 45 proc. produkcji czystego wodoru do 2030 r.

fot: Gaz-System

W 2025 r. przez polski system przesyłowy przepłynęło 22,8 mld m sześc. gazu, najwięcej w historii - poinformował w poniedziałek operator przesyłowy gazu Gaz-System. Rekordowy był też eksport gazu, który sięgnął 2 mld m sześc.

Wolumen przesłanego gazu pobił poprzedni rekord z 2021 r., kiedy to przez polski system przepłynęło 21,3 mld m sześc. gazu.

Z kolei eksport był o 0,7 mld m sześc. wyższy od poprzedniego rekordu z 2019 r. kiedy to wyniósł 1,3 mld m sześć. Głównym kierunkiem eksportu w zeszłym roku była Ukraina, na którą przypadło 99 proc. wyeksportowanego wolumenu - zaznaczył Gaz-System.

Operator, podsumowując 2025 r. zwrócił uwagę na zakończenie w nim szeregu inwestycji o strategicznym znaczeniu. W grudniu zakończono modernizację stacji pomiarowej Hermanowice przy granicy z Ukrainą, co umożliwia maksymalizację oferty przesyłu w zależności od warunków technicznych i handlowych. Wzmacnia to rolę Polski jako państwa realizującego tranzytowy przesył gazu dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej - podkreślił Gaz-System.

Zakończone zostały też budowy gazociągów o strategicznym znaczeniu. Gazociąg Rembelszczyzna-Mory wzmacnia stabilność zasilania aglomeracji warszawskiej, zwiększa elastyczność pracy stołecznego systemu przesyłowego i umożliwia przyłączenie nowych odbiorców. Połączenie Kędzierzyn-Koźle - Racibórz ma zasadnicze znaczenie dla województw śląskiego i opolskiego oraz realizacji programu Coal to gas, umożliwia też przyłączenie nowego bloku CCGT w Rybniku o mocy ponad 880 MW, budowanego przez PGE. Z kolei gazociąg Oświęcim-Tworzeń zwiększa dostęp do gazu w południowej Polsce, oraz integruje region z gazowym Korytarzem Północ-Południe, co poprawia bezpieczeństwo dostaw i możliwości przesyłowe w całym systemie krajowym.

“Gaz-System konsekwentnie i skutecznie realizuje strategię wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego Polski. Kluczowe projekty inwestycyjne są prowadzone sprawnie i terminowo, również dzięki efektywnemu wykorzystaniu środków z funduszy Unii Europejskiej. Naszym nadrzędnym obowiązkiem pozostaje zapewnienie stabilnych i bezpiecznych dostaw gazu dla kraju“ - powiedział prezes Gaz-Systemu Sławomir Hinc, cytowany w komunikacie spółki.

Jak podkreślił, operator rozwija infrastrukturę przesyłową, która jest niezbędna do funkcjonowania w Polsce regionalnego centrum przesyłu i handlu gazem. “Równolegle realizujemy ambitne plany w obszarze zeroemisyjnych źródeł energii, w tym przygotowujemy naszą sieć do przesyłu biometanu. W ramach Nordycko-Bałtyckiego Korytarza, we współpracy z operatorami państw bałtyckich, prowadzimy prace dokumentacyjne nad przyszłą siecią wodorową“ - zaznaczył Hinc.

“Wykorzystujemy naszą infrastrukturę na potrzeby energetyczne państw w regionie, pełniąc już dziś rolę hubu gazowego, co widać po rekordowym wolumenie eksportu. Nowe inwestycje Gaz-Systemu stanowią także ważny element rozwoju gospodarczego w naszym kraju poprzez utrzymywanie stabilnej podaży zleceń dla polskich firm przy budowaniu setek kilometrów gazociągów“ - powiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Wojciech Wrochna. Jak podkreślił, Polska dysponuje krajowymi magistralami gazowymi, połączonymi z systemami sąsiednich krajów oraz zwiększonymi mocami regazyfikacyjnymi w Terminalu LNG w Świnoujściu, a w 2028 r. uruchomi kolejny terminal LNG - FSRU w Zatoce Gdańskiej. “Mając nadwyżkę przepustowości w stosunku do krajowego zapotrzebowania jesteśmy zabezpieczeni gazowo, a dzięki możliwościom sprowadzania gazu ziemnego z kilku alternatywnych kierunków położyliśmy kres uzależnieniu od jednego dostawcy i urzeczywistniliśmy ideę dywersyfikacji dostaw gazu“ - podkreślił Wrochna.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.