W 2020 r. w Polsce 8,9 proc. pracowników wykonywało pracę z domu

fot: ARC

Nie warto odkładać rocznego rozliczenia podatkowego na ostatnią chwilę. Za sprawą nowoczesnego oprogramowania możesz zrobić to wygodnie, prosto i bez wychodzenia z domu

fot: ARC

- W 2020 r. w Polsce 8,9 proc. pracowników wykonywało pracę z domu. Praca hybrydowa w wielu zawodach zapewne zostanie wprowadzona na stałe, co nie jest dobrą wiadomością dla właścicieli biurowców - ocenił we wtorek, 18 maja, szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Blisko co ósmy Europejczyk pracował w 2020 zdalnie. W Finlandii, Irlandii i Luksemburgu blisko co czwarty. W PL 8,9 proc. pracowników wykonywało pracę z domu. apisał  we wtorek, 18 maja, na swoim profilu w serwisie społecznościowym Twitter Borys.

Jak dodał, praca hybrydowa w wielu zawodach zapewne zostanie wprowadzona na stałe, co nie jest dobrą wiadomością dla właścicieli biurowców.

Borys odniósł się w ten sposób do najnowszych danych Eurostatu, które poinformowały o tym, jak wyglądały działania w dziedzinie pracy wprowadzone po to, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusa.

Z unijnych danych wynika, że najwięcej pracowników w 2020 r. przeważnie wykonywało swoją pracę zdalnie w Finlandii (25,1 proc.). Na drugim miejscu uplasował się Luksemburg (23,1 proc.), na trzecim zaś - Irlandia (21,5 proc.).

Polska w tym zestawieniu plasuje się nieco poniżej unijnej średniej, która wyniosła 12,3 proc., z wynikiem 8,9 proc. Mniej pracowników wykonywało swoje obowiązki przeważnie w formie zdalnej m.in. w Czechach (7,2 proc.) i na Słowacji (5,7 proc.), a także na Węgrzech (3,6 proc.). Najmniej osób mogło korzystać w przeważającej mierze z możliwości wykonywania swoich obowiązków z domu w Bułgarii - zaledwie 1,2 proc.

Z danych Eurostatu wynika, że w ubiegłym roku więcej kobiet niż mężczyzn pracowało zdalnie (13,2 proc. wobec 11,5 proc.). Największy odsetek pracowników, który świadczył w ten sposób pracę, odnotowano w grupie wiekowej pomiędzy 25. a 49.. rokiem życia.

Z kwietniowego raportu CBRE wynika, że w samej Warszawie w pierwszym kwartale powierzchnia biurowa przekroczyła 6,04 mln m kw., co oznacza wzrost o 8 proc. w ujęciu rocznym. W pierwszych miesiącach bieżącego roku wynajęto 109 tys. m kw. takiej powierzchni, co oznacza spadek o 21 proc. wobec analogicznego okresu w ub.r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kryptonim „Wypadek”. Katastrofa w kopalni Mysłowice

4 lutego 1987 roku w kopalni Mysłowice w Mysłowicach miał miejsce tragiczny wypadek. Doszło tam do wybuchu metanu i pyłu węglowego, zginęło 19 górników, kilkudziesięciu zostało rannych. Przygotowaliśmy podcast o tej tragedii na podstawie materiałów zgromadzonych w Instytucie Pamięci Narodowej w Katowicach. Zachęcamy do posłuchania.

Będzie wieża widokowa na Szlaku Węgla i Stali

W ramach programu Industrial Space na Szlaku Węgla i Stali pojawią się nowe obiekty. Jeden z nich zaplanowano w Jastrzębiu-Zdroju, w okolicach Zielonego Mostu. Stanie wieża widokowa w formie kopalnianego skipu.

Gaz w Europie drożeje po wtorkowych zniżkach cen

Ceny gazu w Europie idą w górę po wtorkowych spadkach. Wśród inwestorów nie słabną wątpliwości co do porozumienia pokojowego pomiędzy USA a Iranem - informują maklerzy.

Przemysł potrzebuje ludzi gotowych na cyberwojnę

Nowoczesne kopalnie, elektrownie i zakłady przemysłowe są dziś chronione nie tylko przez technologie, ale przede wszystkim przez ludzi potrafiących je rozumieć i zabezpieczać. O tym, dlaczego uczelnie techniczne stają się ważnym elementem systemu bezpieczeństwa państwa, jak kształcić kadry dla infrastruktury krytycznej oraz dlaczego Politechnika Śląska planuje dołączyć do ISAC-SIG, rozmawiamy z prof. Krzysztofem Filipowiczem, Dziekanem Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej.