Niewielkie wzrosty na nowojorskich giełdach na koniec roku

Ostatnia skrócona sesja w 2020 r. na nowojorskich giełdach zakończyła się niewielkimi zmianami głównych indeksów. Analitycy zastanawiają się, co przyniesie 2021 rok po trudnym 2020, przeplatanym historycznymi rekordami i mocnymi spadkami z powodu epidemii.

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł 0,65 proc. i wyniósł 30 606,48 pkt. Dla tego indeksu to piąty w ciągu sześciu dni dzień wzrostów i nowy rekord notowań, poprawiony wobec środowego zamknięcia o 4 punkty.

S&P 500 zwyżkował 0,64 proc. i wyniósł 3756,07 pkt. Nasdaq Comp. wzrósł o 0,14 proc., do 12 888,28 pkt.

W perspektywie rocznej DJI urósł o 7,2 proc., S&P 500 o 16,3 proc., a Nasdaq dodał 43,6 proc., co stanowi największy roczny rekord w indeksie spółek przemysłowych od 2009 r.

Inwestorzy przygotowują się do pożegnania 2020 roku, który na rynkach był prawdziwym "rollercoasterem" z powodu pandemii koronawirusa. Następna sesja na nowojorskich giełdach odbędzie się w poniedziałek, 4 stycznia.

Analitycy przypominają, że akcje spadały ostro w lutym i marcu, gdy epidemia SARS-CoV-2 nabierała tempa poza Chinami, zmuszając rządy wielu państw do nakładania restrykcji gospodarczych. Doprowadziło to do głębokich spadków PKB w drugim kwartale i praktycznego zamarcia gospodarczej aktywności.

Indeks S&P 500 spadł w tym okresie w szybkim czasie z historycznych szczytów o ponad 30 proc.

Po sięgnięciu dna w drugiej połowie marca, dzięki potężnym działaniom banków centralnych, w tym Fed, rynki akcji dynamicznie zaczęły odrabiać straty.

Do końca 2020 roku główne amerykańskie indeksy zdołały jeszcze kilkakrotnie pobić swoje historyczne maksima. W ostatnim czasie poprawa nastrojów na giełdach to przede wszystkim efekt nadziei związanych z pojawieniem się szczepionki i oczekiwań na poprawę sytuacji gospodarczej na świecie w 2021 roku.

- To było bezprecedensowe. Nie zdarzyły nam się nigdy w przeszłości takie emocje - powiedział Sam Stovall, główny strateg inwestycyjny z CFRA Research, podsumowując kończący się rok.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Polska Strefa Inwestycji przyspiesza. Rośnie liczba projektów i wartość inwestycji

Polska Strefa Inwestycji (PSI) umacnia swoją rolę jako jeden z najważniejszych instrumentów wspierających rozwój gospodarki. W pierwszej połowie 2026 roku przedsiębiorcy uzyskali 332 decyzje o wsparciu, deklarując inwestycje o łącznej wartości ponad 12,4 mld zł – informują w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. W porównaniu z analogicznym okresem 2025 roku liczba projektów wzrosła o 22 proc., a deklarowana wartość inwestycji zwiększyła się o 29 proc. Ponad 70 proc. zatwierdzonych projektów przypadało na sektor mikro, małych i średnich firm.

Huta Łabędy wdraża politykę local content

W Hucie Łabędy wdrażana jest polityka local content, która wspiera rozwój krajowego i regionalnego łańcucha dostaw oraz zwiększa odporność działalności spółki

Zatrzymano 50-latka z Mysłowic, który miał 610 tys. sztuk nielegalnych papierosów

Funkcjonariusze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach i mysłowiccy policjanci wykryli i zabezpieczyli nielegalne wyroby tytoniowe o wartości niemal 700 tys. zł. W związku ze sprawą służby zatrzymały 50-letniego mieszkańca Mysłowic.

Polska szóstą gospodarką Unii Europejskiej w 2025 r.

Polska była w 2025 r. szóstą największą gospodarką Unii Europejskiej pod względem nominalnego PKB. Według danych Eurostatu wartość polskiego produktu krajowego brutto w cenach bieżących wyniosła 922,9 mld euro, co odpowiadało 4,9 proc. łącznego PKB UE - podał Eurostat.